• Podcasty
  • Zápisník zahraničních zpravodajů
Zápisník zahraničních zpravodajů
Před třemi dny

Poslechněte si podcast: Svoboda, odpovědnost a privilegium. 74 lidí ze 41 zemí se slavnostně stalo novými americkými občany

Zámeček Monticello v americké Virginii je jediným obytným komplexem ve Spojených státech zapsaným na seznam kulturního dědictví UNESCO. Přežil skoro v nezměněném stavu od svého dokončení v roce 1809. Dům patřil otci zakladateli a jednomu z autorů Deklarace nezávislosti Thomasovi Jeffersonovi, který byl třetím prezidentem Spojených států. Také proto je tento dům ve stylu italského neoklasicismu každý červenec svědkem skládání přísahy nových občanů Spojených států.

02:55

Zápisník zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.

Web

Včera 03:04

Patří k nejstarším na světě. Lichtenštejnská chalupa slaví 500 let, dá se rozebrat a zase složit

Když u Moháče padl král Ludvík Jagellonský, tenhle dřevěný dům v Lichtenštejnsku už osm let stál. V době, kdy Napoleon táhl Evropou, byl dokonce starý tři sta let. A pořád stojí. Dnes se mu říká Biedermannův dům a patří k vůbec nejstarším selským usedlostem na světě. Paradoxně ho před chátráním nezachránili památkáři, ale vášeň pro jídlo. Jak se to stalo? Poslechněte si reportáž.

Před dvěma dny 03:16

Staří nechtěli odejít, mladí mluvili o vykoupení. Před 50 lety nádrž Liptovská Mara zatopila 13 obcí

Největší vodní plocha pod Vysokými Tatrami letos slaví 50 let. Komunistický režim vystavěl Liptovskou Maru ve snaze zkrotit divoké vody Váhu a využít ho jako zdroj energie i místo pro rekreaci. Masivnímu projektu muselo úplně nebo částečně ustoupit 13 obcí a své domovy opustily asi čtyři tisíce lidí. Rodáci se po pěti dekádách sešli ve skanzenu Pribylina.

Před pěti dny 03:17

Avignon se opět mění v divadelní scénu. Přes 40 let se na tamním festivalu hrají i Havlovy hry

Francouzský Avignon se pravidelně každé léto mění v jednu velkou divadelní scénu. Kdysi papežské město totiž o prázdninách hostí mezinárodní divadelní festival. Jaká představení dovezly na jih Francie české umělecké skupiny? A jak ve městě rezonuje jméno bývalého českého dramatika a prezidenta Václava Havla?

Před týdnem 03:26

Victor Hugo nebyl jen spisovatel, ale i politický aktivista, ukazuje expozice v jeho rodném domě

Město Besançon na východě Francie je pyšné na svého rodáka, spisovatele Victora Huga. Jeden z nejznámějších spisovatelů všech dob byl také velmi angažovaným politikem. Během svého života musel Victor Hugo prchnout z Francie a exil trávil na britských ostrovech. Jak jeho rodný dům v Besançonu na samém počátku 19. století vypadal, se neví. Tamní expozice se proto zaměřuje především na Hugovy společenské aktivity.

Před týdnem 03:36

V Polsku se na lodi můžete svézt i po trávě. Dvě století starý mechanismus jinde na světě nenajdete

Polsko je přímo stvořené k trávení času u vody. Má moře, přes desítky tisíc řek a přes 9 tisíc jezer. Velká část z těchto vodních ploch přitom umožňuje plavbu na lodích. Nebylo by to ale Polsko, kdyby příznivcům vodních ploch a plavby nenabízelo i něco ojedinělého, a sice Elblągský kanál. Ten je totiž kaskádovitý, a tak po něm lodě nejen plují, ale dokonce také jezdí po trávníku.

Před týdnem 02:57

85 let od bitvy o Británii: Nejúspěšnějším pilotem byl Čech Josef František

Ve čtvrtek 10. července uplynulo 85 let od začátku letecké bitvy o Británii. Pro nacistické Německo představovala první porážku v tažení Evropou. Výkon pilotů tehdy zhodnotil britský premiér Winston Churchil slovy: „Ještě nikdy v historii lidských konfliktů jsme toho tolik nedlužili tak malé hrstce lidí.“ Bylo mezi nimi i 88 Čechoslováků včetně pilota RAF Josefa Františka – hrdiny, na kterého se doma téměř zapomnělo.

Před týdnem 03:32

Češi Záhřebu, Záhřeb Čechům. Výstava v metropoli Chorvatska představuje český podíl na rozvoji města

Stejně jako v Praze narazíte na Záhřebskou ulici, najdete i v hlavním městě Chorvatska ulici Pražskou. A nejen to. Do dějin i současné podoby chorvatské metropole jsou vetkaná také známá i méně známá jména českých osobností. Návštěvníkům Muzea města Záhřebu to teď připomíná nová výstava s názvem Češi Záhřebu, Záhřeb Čechům.

Před týdnem 03:39

Ráno postavit, večer rozebrat, v noci přestěhovat. Tour de France je jeden velký pojízdný cirkus

Cyklisté na Tour de France už mají za sebou první závodní týden. Projeli stovky kilometrů v severní Francii i v Normandii. V neděli odpoledne je čeká etapa u bran Francouzského středohoří a v následujících dnech se přesunou na jih do Pyrenejí. Kamkoliv slavný cyklistický závod přijede, tam ho čekají tisícovky lidí, kteří podporují závodníky bez ohledu na rozmary počasí.

Před 2 týdny 03:27

Japonci si oblíbili české pivo. Vaří ho z českých surovin, skoro jako originál

Sejde se česká diplomatka a kanadský sládek v japonské hospodě a pijí pivo z českého chmele. To není začátek vtipu, jak by se mohlo možná zdát, ale scéna z reálného života v Tokiu. V Japonsku totiž mají čtyři velké pivovary a ani jeden z nich se neobejde bez českého chmele a sladu. A oblíbily si je i místní minipivovary. Chmel a slad jsou tak po krmivech do Japonska nejčastěji dováženými českými zemědělskými surovinami.