• Podcasty
  • Zápisník zahraničních zpravodajů
Zápisník zahraničních zpravodajů
Včera

Poslechněte si podcast: Ján je poslední slovenský gubár. Zakázky má na rok dopředu, přesto jeho řemeslo bojuje o přežití

Některá tradiční řemesla se daří udržovat, jiná jsou jen krok od úplného vymizení. Platí to i pro gubárství, tedy výrobu těžkých huňatých kabátů z ovčí vlny. Do nepříznivého počasí je nosívali pastýři, kočí nebo rybáři zejména na středním a východním Slovensku. Dnes guby vyrábí jediný mistr Ján Fotta v obci Klenovec a hledá někoho, kdo řemeslo pomůže zachovat.

03:46

Zápisník zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.

Web

Dnes 03:35

Alfons Mucha všemi smysly. Na varšavské výstavě malířovo dílo mluví i voní

Alfons Mucha byl velkým českým umělcem s kapkou polské krve v těle. Svými plakáty, ilustracemi, obrazy a skicami dobyl nejen Paříž nebo New York, ale i obchody, kavárny, a hlavně domácnosti po celém světě. Výstava Magie secese nyní Alfonse Muchu poprvé interaktivně představuje také Polsku. Ve Varšavě se v pátek veřejnosti otevřela výstava, která mimo jiné nechává hologram slavného malíře promlouvat jeho hlasem.

Před dvěma dny 03:23

„Nejsme v Itálii!“ Pravá bosenská káva je rituál se vším všudy. Jak se správně připravuje?

Pijete kávu jen jako rychlý životabudič? V Sarajevu vám ukážou, že to jde i jinak. Pro lidi v Bosně a Hercegovině má totiž pití kávy svůj vlastní, staletími prověřený rituál, na který nedají dopustit za žádných okolností.

Před čtyřmi dny 03:27

100 let československé komuny Interhelpo v Biškeku: Doufali v lepší život a skončili na popravišti

Je to na den přesně 100 let, co do tehdejší sovětské Kyrgizie odjeli členové československého vystěhovaleckého družstva Interhelpo. Jedenáct set lidí, většinou dělníci a jejich rodiny, snili o životě v lepší společnosti. Čekaly je však útrapy, politické procesy a popravy. V Kyrgyzstánu jsou dodnes považováni za zakladatele tamního průmyslu.

Před šesti dny 03:18

Kamenné moře plné koz. Lokalita Cholpon-Ata v Kyrgyzstánu je starověký chrám pod širým nebem

Petroglyfy jsou jednou z nejstarších forem umění. Obrazy na skalách a kamenech vytvářeli naši předchůdci téměř na celém světě. Najdete je i v Kyrgyzstánu, hornaté zemi v severovýchodní části střední Asie. Nejlépe se petroglyfy zachovaly v nepřístupných údolích a v horských sedlech, ale mnohem snazší je vydat se za nimi do okolí jezera Issyk-Kul.

Před týdnem 03:16

Hitlerův supervlak se nemohl nikdy odlepit z místa, říká historik. Koleje měly vést i přes Prahu

Německo letos oslaví 190 let od otevření první vlakové trati, a to mezi Fürthem a Norimberkem. V tomhle bavorském městě je i jedno z nejstarších železničních muzeí na světě. Náš zpravodaj Václav Jabůrek se v expozici zaměřil na několik zajímavostí, při kterých se železnice zapletla s politikou.

Před týdnem 03:49

Slovenská sci-fi předběhla dobu. Dílo o vesmírné plavbě na Měsíc psal syn faráře 10 let před Vernem

V roce 1865 vyslal spisovatel Jules Verne trojici hrdinů na výpravu do vesmíru. Kniha Ze Země na Měsíc se stala asi nejznámějším dílem rané vědecké fantastiky. Málokdo ale ví, že už o devět let dříve o pouti do kosmu snil i Gustáv Reuss ze středoslovenské Revúce. Jeho rukopis je označovaný za nejstarší slovenské sci-fi. A není náhodou, že vznikl právě v Revúci, která byla v 19. století centrem příběhů a lidové představivosti.

Před týdnem 03:34

Kolik turistů unese středomořský ostrov? Mallorčané si užívají poslední chvíle klidu před sezónou

Jet na ostrov Mallorka v létě, to se nabízí prakticky samo. Stačí našetřit si trochu peněz. Vypravit se tam ale mimo sezónu, navíc když v jednom kuse vydatně prší, fouká silný vítr, a na některých místech jsou dokonce i záplavy, na to potřebujete dobrodružného ducha a odvahu. Odměnou pro ty, kdo se na ostrov vypraví už na počátku jara, může být, že nebudou zakopávat o všudypřítomné davy turistů, kterých sem v sezóně jezdí občas až neúnosné množství.

Před týdnem 03:36

Film Vlny je ve francouzských kinech kratší. Místní média se v recenzích snímku neshodnou

Francouzská kina v těchto dnech vysílají český film Vlny o událostech pražského jara, invazi vojsk Varšavské smlouvy a vysílání Československého rozhlasu v letech 1967 a 1968. Na rozdíl od snímku promítaného v Česku je francouzská verze kratší a tamní kina ji vysílají pod názvem Rádio Praha – vlny revoluce.

Před týdnem 03:38

Byla zlodějka, prostitutka i spisovatelka. Teď 70letá Francouzka vede v Lyonu vyhlášenou restauraci

Muriel Ferrariová prožila několik životů – v 16 letech utekla z domova, pak byla ve vězení a živila se i jako prostitutka. Teď v Lyonu vede restauraci, kam se chodí najíst jak místní, tak i turisté třeba z Japonska nebo Nepálu. Muriel v restauraci sama vaří i obsluhuje.