- Podcasty
- Zápisník zahraničních zpravodajů

Poslechněte si podcast: „Bruno má silné tělo, Simone je sladká a štíhlá.“ Kavárník pojmenovává kávové směsi po svých známých
Začalo to jako modelový příklad v diplomové práci. Pak si Peter Demmel řekl, že by jeho kavárna s pražírnou nemusela zůstat jen na papíře. Dnes v domě nedaleko lichtenštejnského Vaduzu vyrábí desítky kilogramů kávy denně a jeho kavárna je vyhlášená nejen v regionu, ale taky za oceánem.
Zápisník zahraničních zpravodajů
Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.
Chystáte se o prázdninách na Balt? Neberte si do moře nafukovací jednorožce, radí místní záchranáři
O Polsku se často mluví jako o budoucím novém Chorvatsku. Každým rokem tam na dovolenou míří více Čechů. Jedním z hlavních lákadel jsou bílé písčité pláže omývané Baltským mořem a na popularitě rychle nabývají i polská jezera. Dovolená u vody ale má svá rizika. V Polsku každoročně utone okolo 500 lidí a příčinou bývá hlavně nezodpovědné chování, včetně například užívání alkoholu. Každoročně před ním varují polští dobrovolní vodní záchranáři, kterým právě začíná nejvíc práce.
Folklor není raketová věda. Mistr z Podpolaní obnovil tradiční řemeslo a naučil se sám vyrábět kroje
Vyrobit slovenskou valašku, folklorní klobouk nebo opasek vyžaduje poctivou ruční práci. Staří mistři folklorních řemesel si ale své umění často žárlivě střežili a pozorovat je při práci bylo téměř nemožné. Mladší generace tak na Slovensku musela po tradičních postupech a speciálních fíglech mnohdy dlouze pátrat. Jak ale říká mistr Stefan Hukeľ, co lidé vymysleli, to člověk vyrobí. Díky němu se na Podpolaní na středním Slovensku podařilo obnovit výrobu tradičních klobouků.
Před sto lety sci-fi, dnes realita. Věděli jste, že myšlenka samořiditelného auta má české kořeny?
Auto, které se řídí samo. Tato myšlenka je stará už více než 100 let. Málo se ví, že jejím autorem je Čechoameričan z Chicaga Miles Breuer nebo Miloslav Breuer. Psal vědeckofantastické povídky a v jedné z nich takové samořiditelné auto vykreslil. Ve Spojených státech o tomto spisovateli právě vyšla knížka českého generálního konzula v Los Angeles Jaroslava Olši. Ten působí v Kalifornii, kde už cestující vozí taxíky bez řidiče společnosti Waymo.
„Konečně je tady léto!“ Švédsko oslavilo Midsommar – den, kdy světlo vítězí nad tmou
Letní slunovrat je v severských zemích jedním z nejdůležitějších dnů v roce. Jeho oslava je pro tamní obyvatele srovnatelná třeba i s Vánocemi. Ve Švédsku je takzvané Midsommar státním svátkem, který lidé nejčastěji slaví na svých chatách, zahradách nebo v parcích, zkrátka kdekoliv venku, kde si můžou užít téměř nezapadajícího slunce.
Do centra Paříže se vrátil balon i pochodeň z loňských olympijských her
Zájem Pařížanů a návštěvníků si balon získal už při slavnostním zahájení her, kdy pochodeň symbolicky zažehli judista Teddy Riner a atletka Marie-José Pérecová. Kouzelný okamžik završila zpěvačka Céline Dion, která zpívala z Eiffelovy věže. Stříbrný heliový balón si teď po roce znovu získal srdce Pařížanů a návštěvníků. Jeho první vzlet při koncertu na oslavu hudby sledovalo v Tuilerijských zahradách na 35 tisíc lidí.
Panna Marie vyslala dívku jménem Nino do Gruzie šířit křesťanství. Její hrob je dnes poutním místem
Jedním z nejčastějších křestních jmen v Gruzii je Nino. Ač v evropských jazycích bývá koncovka -o spojována s mužskými jmény, je to jméno ženské. Svatá Nino, u nás známá taky jako svatá Nina nebo Kristýna, je pro Gruzínce nejvýznamnější světicí a na její jméno člověk naráží v každém koutě Gruzie. Její odkaz si připomínají věřící třeba i v klášteře Bodbe na východě země.
Old Prairie Town má k westernovému městečku daleko. Divoký západ představuje bez filmových klišé
Fanoušci westernu si život v prériích Divokého západu spojují s malými městečky plnými pistolníků a honáků krav. V neorganizovaných teritoriích za řekou Mississippi se ale v polovině 19. století žilo jinak, než známe z filmů. Skanzen Old Prairie Town v kansaské metropoli Topece ukazuje, jak a v čem osadníci amerického Divokého západu v 19. a na začátku 20. století doopravdy žili.
Lichtenštejnské víno chutná jako Alpy stočené v lahvích. Nejlepší je Pinot Noir, tvrdí místní
V Lichtenštejnsku roste réva kousek od dva tisíce metrů vysokých horských štítů a taky na dohled od knížecího hradu. Vinařství Hofkellerei nepůsobí nijak okázale – žádné brány ani zlaté erby, jen několik hektarů vinice pod horami a sklep pár kroků vedle. Ale víno, které tu vzniká, má prý chuť, na kterou se nezapomíná. Říká se, že je to jako pít Alpy stočené v lahvích.
Rukopisy, dopisy, první překlady. V Paříži se prodávala unikátní sbírka děl Franze Kafky
Kafkovy knihy desítky let sbíral francouzský chirurg Thierry Bouchet. Když v 70. letech navštívil Prahu, přelezl dokonce zeď, aby se mohl podívat k hrobu slavného spisovatele. Některé spisy z jeho sbírky se teď v Paříži prodaly i za víc než dva miliony korun.