• Podcasty
  • Zápisník zahraničních zpravodajů
Zápisník zahraničních zpravodajů
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Udělejte si výlet za kouzlem Vánoc. Pohádková idyla v Katschbergu sice není zdarma, ale zahřeje duši

Ptáte se, jak ve stále větším předvánočním shonu v klidu trávit advent? Zkuste vyrazit do rakouského Katschbergu na pomezí Korutan a Salzburska. Vysoko v Alpách tam místní každý prosinec už osm let vytváří oázu klidu. Má podobu adventní túry po lesních cestách a doplňuje ji spousta teplého čaje a světla luceren. Výlet může směle nahradit nakupování na vánočních trzích, protože o adventní atmosféru rozhodně nepřijdete.

03:48

Zápisník zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.

Web

Před třemi dny 03:43

Svatá Lucie přináší do skandinávské zimy světlo a novou naději. Oslavují ji i Švédové za hranicemi

Ve 4. století našeho letopočtu zemřela v Syrakusách pětadvacetiletá dívka jménem Lucie. Římané ji brutálně popravili kvůli její křesťanské víře a z Lucie se tak stala jedna z prvních křesťanských mučednic. Dnes je ústřední postavou svátku Santa Lucia, který je typický mimo jiné pro obyvatelé Skandinávie. Seveřané tak uprostřed nejtemnější zimy – v polovině prosince – oslavují světlo a naději. Slavnost letos pořádali také Švédové žijící v Bruselu.

Před čtyřmi dny 03:33

Začalo to slaným čajem. Díky vzpouře v bostonském přístavu se zrodila nezávislá Amerika

Dobře připravený černý, zelený, bylinkový nebo ovocný čaj v chladném počasí zahřeje a povzbudí. Když se ale čaj máčí ve studené, a ještě k tomu slané vodě, je to velká škoda. Právě tohle udělali s několika desítkami tun čaje dovezeného z Číny vzbouřenci proti anglické koruně v hlavním přístavu americké kolonie Massachusetts před více než 250 lety. Do historie vstoupila tato událost, která byla prvním otevřeným projevem americké touhy po nezávislosti, jako Bostonské pití čaje.

Před pěti dny 03:47

Maoři přivítali prezidenta Petra Pavla tradičním rituálem. Česká delegace si při něm i zazpívala

Celosvětově nejznámější tradicí původních obyvatel Nového Zélandu je tanec zvaný haka. Nejvíc ho proslavili novozélandští ragbisté, kteří ho tančí před každým svým mezistátním zápasem. Tanec bývá někdy také součástí jiné tradice pevně spjaté s maorskou kulturou. Jmenuje se pōwhiri a jde o ceremoniál na uvítání významného hosta. V Aucklandu, na posvátné maorské půdě, ho při své nedávné návštěvě Nového Zélandu absolvoval i prezident Petr Pavel.

Před týdnem 03:52

Vánoční Francie miluje plody moře i kapouna. Na obřím trhu v Rungis je ale seženete jen v noci

Nedaleko letiště Orly na okraji Paříže se nachází největší velkoobchodní trh na světě. Rungis je tak trochu město ve městě – mimo prodejní haly, tu najdete i restaurace, ubytovací prostory, a dokonce i školy. A čas tu plyne úplně jinak. Zatímco jdete spát, prodejci skládají ryby a mušle na led. A když se probouzíte, tak už je vše prodané a uklizené. V těchto dnech obchody nabírají na obrátkách, protože na trhu se před Vánoci zásobují velkoprodejci, řezníci i restauratéři.

Před týdnem 03:11

Štěpán, Marcel i Gabriel jsou zase doma. Opravené zvony slavnostně rozezněly katedrálu Notre-Dame

Zvuk zvonů katedrály Notre Dame po pěti letech od požáru znovu otevřel tuto slavnou pařížskou památku. Plameny tenkrát poškodily jak varhany, tak i zvony katedrály, které bylo nutné opravit, vyčistit a vyladit. Do péče si je proto odvezli zkušení řemeslníci z Normandie.

Před týdnem 03:29

Libanonské uprchlíky ubytoval luxusní bar v Bejrútu. Boháče a drinky vystřídaly děti a hrnce

V Libanonu se lidé snaží dostat zpátky do svých domovů, ze kterých je vyhnalo izraelské bombardování. Příměří mezi Hizballáhem a Izraelem trvá už víc než týden, stále častěji ale přicházejí zprávy o jeho porušování. Izraelští vojáci nadále okupují nejjižnější vesnice v Libanonu a brání tak zatím lidem v návratu domů. V Bejrútu doprovázejí uprchlickou krizi nečekané projevy solidarity.

Před týdnem 03:29

Poetry jam je křižovatka forem. Niterná kombinace hudby a poezie oslovuje i publikum v Lublinu

Tlumené světlo pohlcené neomítnutými cihlovými stěnami bývalé tiskárny, verše vyplňujících ticho místnosti a improvizovaná hudba dotvářející atmosféru předneseného. Tak vypadá Poetry jam – performativní poezie propojující autorské básně s hudbou, která vzniká tady a teď. Střediskem tohoto žánru se v Polsku pomalu stává Lublin, respektive zdejší Dům slov, kam láká stále více účinkujících i posluchačů.

Před týdnem 03:41

Kino Zvezda je v Bělehradu kulturní fenomén. Posledních deset let navíc funguje mimo zákon

Bělehradské kino Zvezda je jedno z nejstarších kamenných kin na světě. V roce 2014 obsadili chátrající secesní památku squateři a od té doby v něm vytrvale promítají a pořádají další akce. Program zahájili právě před deseti lety projekcí Ohrožené nevinnosti od jugoslávského režiséra Dušana Makavejeva.

Před 2 týdny 03:26

Vystřelilo mě to na Měsíc, komentuje Kateřina Kněžíková vystoupení s filharmoniky v Carnegie Hall

Tři dny za sebou dokázala Česká filharmonie vyprodat newyorskou koncertní síň Carnegie Hall. Do Ameriky přivezla díla tam dobře známého Antonína Dvořáka, ale také Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka a Gustava Mahlera. Představil se také Pražský filharmonický sbor, který se mezi Newyorčany a turisty vydal i na Times Square.