• Podcasty
  • Zápisník zahraničních zpravodajů
Zápisník zahraničních zpravodajů
Včera

Poslechněte si podcast: Kdo v Libanonu neochutnal kasbe najje, jako by tam nebyl, tvrdí místní. Ale troufli byste si?

Světově proslulá libanonská kuchyně je považovaná za sofistikovanou kulinařinu. Na stole lidé očekávají jemná pečená masíčka, humus a spoustu zelených salátků. Libanonské restaurace v zahraničí také obvykle patří k těm dražším. Místní pokrmy v samotném Libanonu proto můžou překvapit. Hlavně v tamních horách si totiž lidé dopřávají jídla výrazně zemitější.

03:37

Zápisník zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.

Web

Dnes 03:37

Vynikají, a přesto se chtějí učit. Mladí klavíristé z Česka vyjeli na mistrovské lekce do Bruselu

Když za klavír usednou špičkoví mladí umělci, zní jejich hra laickému uchu dokonale. Odborníci ale vědí, že je stále co zlepšovat. Zkušení klavírní mistři z Česka společně s nejnadanějšími vycházejícími talenty proto v listopadu vyrazili předávat i nabírat nové zkušenosti do Belgie. V Bruselu trénovali společně se svými belgickými kolegy a takzvané masterclass završili společným koncertem.

Před dvěma dny 03:31

Atentát na JFK stále vyvolává emoce. Do Dallasu lidé jezdí vzpomínat i rozvíjet konspirační teorie

Je to už 61 let od chvíle, kdy se centrem texaského Dallasu rozlehly výstřely, které změnily americkou společnost. 22.listopadu 1963 zemřel rukou atentátníka prezident John Fitzgerald Kennedy. Místo, kde k vraždě došlo, stále přitahuje do Dallasu obdivovatele zavražděného mladého prezidenta, ale taky fanoušky konspiračních teorií. Památník stojící na místě, kde Kennedyho zasáhla smrtící střela, je jedním z turistických magnetů Dallasu.

Před třemi dny 03:22

Snímek české fotografky zaujal na veletrhu Paris Photo. Mezi nejlepší jej zařadil Jim Jarmush

Salón Paris Photo je největší přehlídka fotografie v Evropě, která sleduje to nejlepší ze současné tvorby. Velké pocty se během letošního 27. ročníku v Paříži dostalo české fotografce Libuši Jarcovjákové, jejíž snímek postoupil do prestižního výběru.

Před pěti dny 04:37

Libanon dál čelí izraelským útokům. „Izraelci ničí všechno s odůvodněním, že je tam Hizballáh“

Bejrút o víkendu zasáhly další izraelské střely. Na místě jsou desítky mrtvých a raněných. Do metropole Libanonu se přitom v uplynulých týdnech uchýlilo už přes milion vnitřních uprchlíků. V centru metropole přebývají tisíce lidí, kteří utekli před bombardováním jihu Libanonu a jižních předměstí Bejrútu. Jejich vesnice a domy už srovnala izraelská armáda se zemí a v zemi narůstá zoufalství. Přestože mají dočasnou střechu nad hlavou, perspektiva návratu se jim vytrácí.

Před 2 týdny 03:04

Kafka jako kabaret? Česko-německé představení bourá zažité stereotypy

Německé město Brémy má za sebou další ročník literárního festivalu Globale a ani tentokrát tam nechyběli čeští umělci. Ti ale namísto tradičních čtení ve vyprodaném sálu místního divadla uspořádali zábavný kabaret o Franzi Kafkovi.

Před 2 týdny 03:35

Češka Sára žije v Hurghádě svůj sen. Do její školky se děti těší

Cizinci žijící v Hurghádě připravují své děti na egyptský život. Jsou mezi nimi i mnozí Češi a Slováci. A jedna z hurghádských Češek jim to trochu usnadnila. Před dvěma lety si otevřela vlastní školku s cílem, aby byla oproti těm egyptským jiná a lepší. O zájem nemá nouzi, a nejen mezi rodiči z Česka a Slovenska.

Před 2 týdny 03:22

Čapkovy Anglické listy vlastně nejsou knihou o Británii, míní tamní historik

Karel Čapek byl novinářem, dramatikem a autorem románů, ale může být považován i za zakladatele moderního českého cestopisu. V létě roku 1924 využil pozvání britského Pen Clubu a dva měsíce strávil na cestě po Spojeném království, odkud pravidelně posílal sloupky do Lidových novin. Na přelomu října a listopadu poprvé vyšel jejich ucelený soubor pod názvem Anglické listy. V Česku je Čapkova kniha dobře známá, ale vědí o ní také britští čtenáři?

Před 2 týdny 03:47

I Maďaři mají svoji becherovku. Tmavý bylinný likér Unicum podle legendy pojmenoval císař Josef II.

Likér Unicum prý nemusí napoprvé zachutnat každému, přesto na jeho komplexní kořeněnou chuť mnozí Maďaři nedají dopustit. Historie tmavého bylinného nápoje v téměř zcela kulaté lahvi sahá až do konce 18. století. Za tu dobu se stal téměř maďarským národním nápojem. Destilerii na jihu Budapešti řídí už šestá generace rodiny Zwack, která si žárlivě střeží tajný recept. Dokázala ho prý uchránit i před komunistickým režimem po znárodnění továrny.

Před 2 týdny 03:28

New York Donaldu Trumpovi příliš nefandí. Jeho Trump Tower ovšem vládne 5. Avenue už 40 let

Multifunkční budova Trump Tower má 58 podlaží a tyčí se v New Yorku do výšky více než 200 metrů. V New Yorku podruhé zvolený prezident USA vyrůstal a tady taky začal rozvíjet svůj byznys. V Trump Tower sídlí jeho rodinné impérium Trump Organisation a právě tady v roce 2015 oznámil svoji první kandidaturu na nejvyšší funkci v zemi. Kousek dál na Manhattanu ovšem taky padl na jaře rozsudek, který z Donalda Trumpa dělá prvního odsouzeného prezidenta USA v historii.