- Podcasty
- Zápisník zahraničních zpravodajů
Poslechněte si podcast: Zapiekanka je polský recept na horečku sobotní noci. Ochutnat ji můžete třeba v kaziměřské tržnici
Belgie dala pouliční gastronomii hranolky, Ghana jollof, Češi chlebíčky a Poláci přispěli zapiekankami – zapečenými obloženými bagetami. Někteří je milují, jiní je považují za odpad. Na takové zapiekance se totiž dá leccos ošidit. Pokud je ale vše, jak má, může tenhle pořádný krajíc dostat své bistro až na stránky turistických průvodců. To je příklad i takzvaného Okrąglaku neboli Kulaťáku, někdejších židovských jatek v krakovské čtvrti Kazimierz.
Zápisník zahraničních zpravodajů
Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.
Z práce pro chudé se stal výnosný byznys. Chov lososů v Norsku prošel za půlstoletí velkou proměnou
Lov lososů má v Norsku velkou tradici. Velkochov těchto ryb je ale relativně nový, funguje teprve pár desítek let. Jak se lososi v této severské zemi chovají a jak je Norové mají nejraději, přibližuje návštěvníkům informační centrum The Salmon v Oslu.
Normanské pobřeží se každoročně mění ve fotografickou laboratoř. Uměním ožívá v Deauville celé město
Francouzské městečko Deauville platí už od 19. století za vyhlášenou lokalitu, a to hlavně pro obyvatele Paříže. Od hlavního města je to totiž nejbližší dostupná pláž. Lákadlem není ale jen moře, do Normandie se jezdí taky za dobrým jídlem nebo za kulturou. Zdejší střídavé počasí a proměnlivost světla a barev totiž poskytuje jedinečnou inspiraci umělcům, kteří se sem už 15 let sjíždějí na festival fotografie nazvaný Planches-contact.
Válka někdy přináší i obchodní příležitosti. Majitel bistra v Bejrútu vsadil na tradiční pokrm kibbe
V libanonském Bejrútu můžete v posledních týdnech prakticky všude narazit na lidi vysídlené z jiných částí země, hlavně z jihu. Většinou se před izraelským bombardováním uchýlili do škol a center, které pro ně vytvořily humanitární organizace. Nemálo jich ale přespává i jen tak v ulicích. Jejich osudy ale můžou být také inspirací, a třeba i chutnou. Dokazuje to bejrútské bistro s rychlým občerstvením, které nabízí místní pochoutku zvanou kibbe.
Mantry v pohádkových kulisách. Komunita Hare Krišna našla zázemí na zámku na jihu Belgie
Členové náboženského hnutí Hare Krišna zakládají svá centra po celém světě. Jen málokde ale našli tak atraktivní sídlo jako na jihu Belgie. Ve vesničce Petite-Somme ve valonské části země se už v 70. letech usadili v areálu stejnojmenného středověkého zámku. Namísto portrétů šlechticů tak dnes na stěnách visí vyobrazení boha Krišny a komnatami se rozléhají hinduistické zpěvy.
Muzeum není jen o předmětech za sklem, ukazuje projekt otevřeného depozitáře v Banské Bystrici
Ze Slovenského národního povstání, které před 80 lety pomohlo porazit nacisty na slovenském území, se zachovaly tisíce předmětů. Pečují o ně odborníci z Muzea a památníku SNP ve středoslovenské Banské Bystrici, kde zpřístupnili i část svého depozitáře. Nejen v sále plném uniforem, zbraní i uměleckých předmětů vyrobených vojáky přímo v zákopech tak mají návštěvníci možnost nahlédnout zdejším konzervátorům a restaurátorům doslova pod ruce.
Žijeme ve stresu, děti špatně spí, popisují krásnou češtinou Arabové z ostřelovaného severu Izraele
Na severu Izraele, nedaleko hranic s Libanonem, leží arabská vesnice, kde lidé mluví mimo jiné česky a slovensky. Ne všichni, ne pořád, ale nejméně stovka absolventů československých, českých a slovenských škol se v obci Dér al-Asad občas sejde a vzpomíná na středoevropské mládí. Tím spíš, že se už přes rok vyhýbají raketovým salvám Hizballáhu z nedalekého Libanonu.
Anglické listy Karla Čapka slaví 100 let. Jeden výtisk se zapsal i do britské vojenské historie
Když před sto lety poprvé vyšla kniha Karla Čapka Anglické listy, představovala čtenářům v Československu zemi vzdálenou a zcela neznámou. Historie ale má smysl pro paradoxy. O pouhých sedmnáct let později – po Mnichovu – prchají do Británie Češi, kteří jsou odhodláni bojovat za svobodu své země. Na severu Skotska se cvičí budoucí parašutisté a ocitají se tak na místech, kudy během své britské cesty z roku 1924 putoval i Karel Čapek.
Moldavsko se učí starat o své přírodní poklady. Národní park Dolní Dněstr na péči státu stále čeká
Údolní nivy na dolním toku řeky Dněstr vyhlásila před dvěma lety moldavská vláda za národní park. K naplnění představy, kterou mají o národních parcích našinci, ale ještě leccos schází. Jak se na chráněné území s mnoha ohroženými druhy dívají místní obyvatelé a co dělají pro jeho rozvoj ekologické organizace včetně českého spolku Arnika?
Rohlík, to je svátek. Krajané ve Washingtonu to vědí, a tak si pečou čerstvé rohlíky sami doma
Typickým bílým pečivem v Severní Americe je bagel, tedy kynuté hutné kolečko s otvorem uprostřed. Na pletenou housku, nebo dokonce rohlík ve Spojených státech narazíte jen těžko. Proto se je Češi a Slováci ve Washingtonu učí péct sami doma. Zpravodaj v USA Pavel Novák byl při tom, když se krajané učili rohlíky péct. A sám si jich také pár uválel.