- Podcasty
- Český rozhlas - Cestování

Poslechněte si podcast: Zápisník zahraničních zpravodajů: Když je potřeba, plujeme jinam. Britský čtyřicátník Steward by svůj život na lodi a řece neměnil
Životní náklady stále rostou a mnozí lidé tak hledají různé náhradní způsoby bydlení. Třeba v zahrádkářské kolonii. To platí nejen u nás, ale například i ve Velké Británii. Tam mají navíc i jednu zajímavou alternativu: loď na říčním kanále. Podle odhadů by lidé žijící na vodě dali dohromady jedno slušné městečko. Je jich asi 15 tisíc a jejich počet stále roste. Pro mnohé se stala loď způsobem života.
Český rozhlas - Cestování
Zkušenosti cestovatelů ze světa i tipy na výlet po celé republice.
Casablanca: Irák. Zažíval jsem pocity beznaděje v kolébce civilizace, vypráví cestovatel Vladimír Váchal
Emoční chaos prožívá zkušený cestovatel, tlumočník z perštiny a také výtvarník Vladimír Váchal po nedávném návratu z Iráku. Není to jeho první cesta do válkou zničeného státu, ale žádná země na něj ještě nikdy nepůsobila tak neutěšeně.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Každý muž by měl vlastnit pivovar, řekl si Švéd Lukas. Zlatavý mok přiváží v hasičské stříkačce
Název městečka Höganäs na jihovýchodě Švédska se dá volně přeložit jako „ohrnutý nos“. Ten najdete na lahvích tamního pivovaru. A nad vybavením pivovaru neohrnou nos ani milovníci techniky.
Reportáže zahraničních zpravodajů: Reportáže zahraničních zpravodajů vás zavedou do amerického města, ve kterém se jezdí hlavně na golfových vozících
V německém Norimberku navštíví místa nechvalně známých nacistických sjezdů. Popíší, jak pobřeží Francie ovlivňují klimatické změny. Provedou vás spletí podzemních klášterních chodeb na Ukrajině. A v New Orleansu navštívíte legendární karneval. Průvodkyní vám bude Jitka Malá.
Casablanca: Hory emocí. Vděčnost, zima, zranění. Hikerka Aneta Vachová vypráví o Pacific Crest Trailu
Pacific Crest Trail ze severu na jih nebyl zadarmo. Hikerka Aneta Vachová vypráví o samotě, přírodě, zranění na cestě i hledání vlastního tempa a komfortu dlouhé chůze.
Reportáže zahraničních zpravodajů: Jak se hledá jehla v kupce sena?
Vyzkoušeli jsme to na centrálním tržišti v Káhiře. V tchajwanské metropoli Tchaj-peji se na trhu můžete i pomodlit. Obyvatelé amerického města East Palestine se bojí následků velké chemické havárie po vykolejení nákladního vlaku, podíváme se za nimi. A navštívíme i maličkou Ukrajinku Julii, která byla vážně popálená a před smrtí ji zachránili čeští zdravotníci. V Polsku se pak potěšíme prohlídkou větrných mlýnů v městečku Osieczna. Reportážemi zahraničních zpravodajů vás provede Jitka Malá.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Muráňskou buchtu koupíte jen v obci, po které je pojmenovaná. Zkusila ji vyrobit i prezidentka
Do slovenského národního parku Muráňská planina jezdí turisté za panenskou přírodou, podívat se na prastaré plemeno huculských koní nebo nakrmit hlodavce na místním syslovišti. Je téměř povinností se po cestě zastavit v obci Muráň a ochutnat tamní buchty. V 60. letech je začala péct místní hospodyně, postupně získaly věhlas po celém Slovensku. Jinde je neseženete. Za pravými Muráňskými buchtami se musíte vypravit do místa původu.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Jídlo, duchovní útěchu i věstce, to vše nabízí noční trh v Tchaj-peji
Nakoupit si, najíst se, potkat sousedy a nechat si číst budoucnost, vše je možné stihnout za jediný večer na jediném místě. Na jednom z nočních trhů v tchajwanské metropoli Tchaj-pej. Tržiště znají také dvě české sinoložky Markéta Záhumenská a Simona Fantová.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Rozluštili kódování Enigmy už před válkou, pomohli spojencům, ale jejich jména moc známá nejsou
Nebyla to přímo zbraň, ale ve 2. světové válce sehrála důležitou roli. Byla to Enigma. Tak se jmenoval šifrovací přístroj, který používala německá armáda ke kódování svých depeší. Spojenecké velení je ale dokázalo přečíst. A to nejen díky britskému matematikovi Alanu Turingovi, ale i třem polským kryptoanalytikům, kteří kódování enigmy rozlouskli ještě před začátkem války. Jejich osud připomíná Centrum šifer Enigmy v Poznani.