Český rozhlas - Cestování
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Zápisník zahraničních zpravodajů: Každý muž by měl vlastnit pivovar, řekl si Švéd Lukas. Zlatavý mok přiváží v hasičské stříkačce

Název městečka Höganäs na jihovýchodě Švédska se dá volně přeložit jako „ohrnutý nos“. Ten najdete na lahvích tamního pivovaru. A nad vybavením pivovaru neohrnou nos ani milovníci techniky.

03:28

Český rozhlas - Cestování

Vydává: Český rozhlas

Zkušenosti cestovatelů ze světa i tipy na výlet po celé republice.

Web

Před čtyřmi dny 46:46

Casablanca: Irák. Zažíval jsem pocity beznaděje v kolébce civilizace, vypráví cestovatel Vladimír Váchal

Emoční chaos prožívá zkušený cestovatel, tlumočník z perštiny a také výtvarník Vladimír Váchal po nedávném návratu z Iráku. Není to jeho první cesta do válkou zničeného státu, ale žádná země na něj ještě nikdy nepůsobila tak neutěšeně.

Před týdnem 24:01

Reportáže zahraničních zpravodajů: Reportáže zahraničních zpravodajů vás zavedou do amerického města, ve kterém se jezdí hlavně na golfových vozících

V německém Norimberku navštíví místa nechvalně známých nacistických sjezdů. Popíší, jak pobřeží Francie ovlivňují klimatické změny. Provedou vás spletí podzemních klášterních chodeb na Ukrajině. A v New Orleansu navštívíte legendární karneval. Průvodkyní vám bude Jitka Malá.

Před týdnem 42:32

Casablanca: Hory emocí. Vděčnost, zima, zranění. Hikerka Aneta Vachová vypráví o Pacific Crest Trailu

Pacific Crest Trail ze severu na jih nebyl zadarmo. Hikerka Aneta Vachová vypráví o samotě, přírodě, zranění na cestě i hledání vlastního tempa a komfortu dlouhé chůze.

Před 3 týdny 23:54

Reportáže zahraničních zpravodajů: Jak se hledá jehla v kupce sena?

Vyzkoušeli jsme to na centrálním tržišti v Káhiře. V tchajwanské metropoli Tchaj-peji se na trhu můžete i pomodlit. Obyvatelé amerického města East Palestine se bojí následků velké chemické havárie po vykolejení nákladního vlaku, podíváme se za nimi. A navštívíme i maličkou Ukrajinku Julii, která byla vážně popálená a před smrtí ji zachránili čeští zdravotníci. V Polsku se pak potěšíme prohlídkou větrných mlýnů v městečku Osieczna. Reportážemi zahraničních zpravodajů vás provede Jitka Malá.

15. únor 2023 03:34

Zápisník zahraničních zpravodajů: Muráňskou buchtu koupíte jen v obci, po které je pojmenovaná. Zkusila ji vyrobit i prezidentka

Do slovenského národního parku Muráňská planina jezdí turisté za panenskou přírodou, podívat se na prastaré plemeno huculských koní nebo nakrmit hlodavce na místním syslovišti. Je téměř povinností se po cestě zastavit v obci Muráň a ochutnat tamní buchty. V 60. letech je začala péct místní hospodyně, postupně získaly věhlas po celém Slovensku. Jinde je neseženete. Za pravými Muráňskými buchtami se musíte vypravit do místa původu.

12. únor 2023 03:12

Zápisník zahraničních zpravodajů: Jídlo, duchovní útěchu i věstce, to vše nabízí noční trh v Tchaj-peji

Nakoupit si, najíst se, potkat sousedy a nechat si číst budoucnost, vše je možné stihnout za jediný večer na jediném místě. Na jednom z nočních trhů v tchajwanské metropoli Tchaj-pej. Tržiště znají také dvě české sinoložky Markéta Záhumenská a Simona Fantová.

9. únor 2023 03:32

Zápisník zahraničních zpravodajů: Když je potřeba, plujeme jinam. Britský čtyřicátník Steward by svůj život na lodi a řece neměnil

Životní náklady stále rostou a mnozí lidé tak hledají různé náhradní způsoby bydlení. Třeba v zahrádkářské kolonii. To platí nejen u nás, ale například i ve Velké Británii. Tam mají navíc i jednu zajímavou alternativu: loď na říčním kanále. Podle odhadů by lidé žijící na vodě dali dohromady jedno slušné městečko. Je jich asi 15 tisíc a jejich počet stále roste. Pro mnohé se stala loď způsobem života.