- Podcasty
- Český rozhlas - Cestování

Poslechněte si podcast: Zápisník zahraničních zpravodajů: Do centra Paříže se vrátil balon i pochodeň z loňských olympijských her
Zájem Pařížanů a návštěvníků si balon získal už při slavnostním zahájení her, kdy pochodeň symbolicky zažehli judista Teddy Riner a atletka Marie-José Pérecová. Kouzelný okamžik završila zpěvačka Céline Dion, která zpívala z Eiffelovy věže. Stříbrný heliový balón si teď po roce znovu získal srdce Pařížanů a návštěvníků. Jeho první vzlet při koncertu na oslavu hudby sledovalo v Tuilerijských zahradách na 35 tisíc lidí.
Český rozhlas - Cestování
Zkušenosti cestovatelů ze světa i tipy na výlet po celé republice.
Zápisník zahraničních zpravodajů: „Konečně je tady léto!“ Švédsko oslavilo Midsommar – den, kdy světlo vítězí nad tmou
Letní slunovrat je v severských zemích jedním z nejdůležitějších dnů v roce. Jeho oslava je pro tamní obyvatele srovnatelná třeba i s Vánocemi. Ve Švédsku je takzvané Midsommar státním svátkem, který lidé nejčastěji slaví na svých chatách, zahradách nebo v parcích, zkrátka kdekoliv venku, kde si můžou užít téměř nezapadajícího slunce.
Křížem krajem: Hornickou minulost připomínají Orlovské jámy
Pozveme vás na exkurzi do míst u starého centra Orlové. Jsou tam pozůstatky někdejší těžby uhlí, takzvané Orlovské jámy. Miroslav Chlubna, předseda spolku, nás zavede přímo k jedné z jam, která byla vyhloubena před zhruba 170 lety.
Casablanca: Jet na Ukrajinu je rozhodně zajímavější, než se vydat na Eiffelovku, říkají dobrovolníci
Vratislav Kroc, Matěj Bukovský a jejich přátelé vozí na Ukrajinu pomoc. V Česku shromažďují potřebné věci, které pak osobně jednou za půl roku předávají vojákům, kteří zemi brání před ruskou invazí. O strachu, ale třeba i ukrajinské kuchyni vyprávějí v novém díle cestovatelského podcastu Casablanca.
Křížem krajem: Ferdiš Duša, rodák z Frýdlantu nad Ostravicí, byl renesanční člověk a všestranný umělec
Prochodil Evropu, maloval keramiku, miloval Slovensko a nejvíce je ceněný pro své grafiky a ilustrace. Ferdiš Duša, umělec spjatý s Frýdlantem nad Ostravicí, kde se narodil i zemřel. Připomíná ho malá expozice v tamním kulturním centru.
Vltavín: Malíř, který nechtěl emigrovat. Je to 108 let, co se narodil Miloslav Troup
Na začátku dnešního Vltavínu byl zcela náhodný nález nahrávky v rozhlasovém archivu.
Reportáže zahraničních zpravodajů: Do Paříže se vrátila jedna z velkých ozdob loňských olympijských her ?
heliový balon a pochodeň v jednom. V Polsku se staví válečné lodě, podíváme se, jak dávají dohromady fregatu Mečoun. V několika amerických městech jezdí taxíky bez řidiče, autonomní vozy už ale vymyslel českoamerický autor před sto lety. Stará dobrá auta s řidičem stále ještě slouží - Češi je posílají pomáhat vojákům na Ukrajině. A ve sklepě knížecího vinařství v Lichtenštejnsku našli láhev, ztracenou déle než půl století.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Panna Marie vyslala dívku jménem Nino do Gruzie šířit křesťanství. Její hrob je dnes poutním místem
Jedním z nejčastějších křestních jmen v Gruzii je Nino. Ač v evropských jazycích bývá koncovka -o spojována s mužskými jmény, je to jméno ženské. Svatá Nino, u nás známá taky jako svatá Nina nebo Kristýna, je pro Gruzínce nejvýznamnější světicí a na její jméno člověk naráží v každém koutě Gruzie. Její odkaz si připomínají věřící třeba i v klášteře Bodbe na východě země.
Křížem krajem: Barokní architektura a alchymista Sendivoj. Vítejte na zámku v Kravařích
Kravařský zámek je hodnotnou památkou barokní architektury ve Slezsku. A když tam vyrazíte, můžete nahlédnout i do stálé expozice o historii zámku, která se nachází v patře. Její součástí je i alchymistická dílna.
Zápisník zahraničních zpravodajů: Old Prairie Town má k westernovému městečku daleko. Divoký západ představuje bez filmových klišé
Fanoušci westernu si život v prériích Divokého západu spojují s malými městečky plnými pistolníků a honáků krav. V neorganizovaných teritoriích za řekou Mississippi se ale v polovině 19. století žilo jinak, než známe z filmů. Skanzen Old Prairie Town v kansaské metropoli Topece ukazuje, jak a v čem osadníci amerického Divokého západu v 19. a na začátku 20. století doopravdy žili.