• Podcasty
  • Zápisník zahraničních zpravodajů
Zápisník zahraničních zpravodajů
NejnovějšíPřed třemi dny

Poslechněte si podcast: Čeští umělci přivezli do Brém šok i mystifikaci a především zástupce alternativní scény

Německý přístav Brémy už několik let hostí festival české tvorby. Pořadatelé chtějí místnímu publiku ukázat všechny formy umělecké tvorby. Do hanzovního města tak přijíždí nejen malíři nebo filmaři, ale i divadelníci a spisovatelé.

03:23

Zápisník zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.

Web

Před čtyřmi dny 03:32

Nejvíc pivovarů na počet obyvatel ve světě. Ten první v Bretani založil Ir už v 17. století

Bretaň dlouhodobě patří mezi francouzské regiony s největší konzumací alkoholu. Tamní obyvatelé si nacházejí stále častěji cestu k pivu, které má v této části Francie dlouhodobou tradici. První pivovar v Bretani vznikl už na začátku 17. století a založil ho Ir. V posledních letech se daří hlavně malým pivovarům. Jedna pivotéka je u bretaňského města Saint-Brieuc.

Před šesti dny 03:43

Výroba kvalitního hudebního nástroje začíná výběrem stromu. Polská dílna stráží nejeden skvost

Má rád fotografie, motorky a golf, ale jeho životní náplní jsou renesanční a barokní hudební nástroje. Bývalý polský profesionální flétnista a pedagog Grzegorz Tomaszewicz je vyrábí od 90. let minulého století. V jeho dílně se to hemží stojany, které na první pohled připomínají jehelníky. Z bodců totiž trčí kusy fléten, klarinetů, cinků a kornamus různých délek. Jsou to repliky slavných instrumentů významných řemeslníků a některé jsou v současné době světovými unikáty.

Před týdnem 03:37

Horko, déšť, hluk a nejsou ani moc rychlé, ale obyvatelé Hongkongu je milují

Lidé ve městě jim láskyplně říkají Ding Ding a řada z nich ještě pamatuje britské kolonizátory. Řeč je o legendárních patrových tramvajích, které brázdí ulice Hongkongu už skoro 120 let. Jenže se změnou politických poměrů v Hongkongu čím dál tím více lidí věří, že tenhle symbol britské koruny dříve nebo později z ulic zmizí.

Před týdnem 03:33

Belgické „město duchů“ Doel chtějí jeho obyvatelé znovu oživit, průmyslová zóna z něj nebude

V belgickém městečku Doel by se mohly natáčet hororové filmy, je totiž skoro liduprázdné. Kvůli plánům na rozšíření antverpského přístavu se z města před lety musely vystěhovat stovky lidí. Zůstává posledních zhruba pětadvacet obyvatel, část z nich bojuje za záchranu města. Domy se zatlučenými dveřmi i okny zatím postupně chátrají.

Před týdnem 03:41

Trest horší než pro vraha. Komici můžou ve Venezuele za své vtipy dostat až 20 let ve vězení

Stále objíždí noční kluby, kde vtipkuje, hraje na kytaru a satiricky komentuje sociální a politickou situaci ve Venezuele. V zemi, kde vládne diktátor Nicolás Maduro. Komik Ricardo del Bufalo ale říká, že se za mikrofonem stále více hlídá. Mohl by totiž říci něco proti Madurovi a na dlouhá léta skončit ve vězení.

Před týdnem 03:29

Život v ukrajinském Chersonu je tak trochu novodobá ruská ruleta. Tisíce lidí tam zůstávají

Od poloviny listopadu dopadají do ukrajinského Chersonu každý den granáty nebo rakety. Skoro denně někdo umře. Přesto ve městě zůstává asi třicet tisíc lidí. Tedy desetina původního počtu. Proč neodejdou? Jaký smysl má zůstávat ve městě, kde nevíte dne ani hodiny a kde si vaše děti nemůžou chodit hrát ven? Poslechněte si reportáž.

Před týdnem 03:13

Opravy v sídle francouzského prezidenta dělají, jen když tam není. A někdy hledají klíče

Není moc příležitostí a možností, jak se dostat do Elysejského paláce. Agenda francouzského prezidenta Emmanuela Macrona je totiž hodně nabitá. Navíc každý týden přijímá několik státních návštěv. Co se ale stane, když se něco rozbije a je třeba to spravit? Nutné opravy si navíc žádají i některé historické místnosti. Naše spolupracovnice ve Francii, Marie Sýkorová, vystopovala jednu z restaurátorek, která právě takové opravy v Elysejském paláci provádí.

Před 2 týdny 03:28

Každý muž by měl vlastnit pivovar, řekl si Švéd Lukas. Zlatavý mok přiváží v hasičské stříkačce

Název městečka Höganäs na jihovýchodě Švédska se dá volně přeložit jako „ohrnutý nos“. Ten najdete na lahvích tamního pivovaru. A nad vybavením pivovaru neohrnou nos ani milovníci techniky.

Před 2 týdny 03:32

Válce navzdory! V ukrajinské Vinnycji se každý snaží tím, co umí - průvodcováním, pečením, uměním

Před rokem přes město Vinnycja na středozápadě Ukrajiny prchaly tisíce lidí. Ze strachu, kam až ruské útoky můžou zasáhnout, odešli i někteří místní. 14. července do centra Vinnycje dopadly ruské rakety. Zabily asi třicet lidí, včetně čtyřleté Lízy. Dalších větších úderů bylo město zatím uchráněné. Lidé, kteří z něj utekli, se postupně vrátili a nový domov v něm našlo i přibližně 40 tisíc běženců z východu Ukrajiny. Chuť poznat město, ve kterém žijí, lidem válka nevzala.

Před 2 týdny 03:45

Palačinkárna v Bretani vyzývá, ať u nich klidně svůj talíř vylížete. Palačinky nabízí sladké i slané

Neochutnat palačinky na cestě do Bretaně by byl podobný hřích jako vynechat pizzu v Itálii, halušky na Slovensku nebo bigos v Polsku. Prostě to nejde. Palačinky mají v Bretani tradici už od 16. století a používají tam pro ně hned dva pojmy. Jednak slovo „galette“, tedy slané palačinky, které se vyrábějí z pohankové mouky, soli a vody a pak termín „crêpe“, což jsou sladké palačinky s vejcem, moukou a mlékem. V hlavním městě Bretaně v Rennes najdete desítky palačinkáren.