- Podcasty
- Zápisník zahraničních zpravodajů
Poslechněte si podcast: Být bukinistou na Petrivce neznamená jen prodávat knížky. Trh žije příběhy knih i jejich majitelů
Přestože Ukrajina patří k nejchudším zemím Evropy, a navíc se už třetí rok brání ruské agresi, zájem o literaturu v zemi neklesá. Knížky jsou ale drahé, a tak hodně lidí zajde ve volné chvíli na Petrivku, nejznámější tržiště s knihami z druhé ruky na Ukrajině.
Zápisník zahraničních zpravodajů
Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.
Klimatická změna škodí i na německých vinicích. „Normální roky už vlastně nemáme,“ říká vinař
Německá vína jistě nejsou tak proslulá jako ta francouzská. Z německé vinařské oblasti Württembersko nedaleko Stuttgartu to je ale konec konců do Francie jenom kousek. Tamní vesnička Schützingen v mírně kopcovité zelené krajině je stará asi tisíc let a žije v ní zhruba stejný počet obyvatel. Mezi nimi také manželé Zaißovi, kteří tu provozují rodinné vinařství.
Ázerbájdžánská galerie pod širým nebem je stará desetitisíce let. Tamní rytiny pocházejí i z pravěku
Ropa, skalní rytiny a bahenní sopky – takové je okolí Baku, hlavního města jihokavkazského Ázerbájdžánu. V pohoří Gobustán, několik desítek kilometrů na jih od metropole, najdete na 6 tisíc skalních rytin. Galerii pod širým nebem tam lidi tvořili od pravěku do středověku. Znovuobjevená byla teprve v polovině minulého století a dnes ji najdete na seznamu světového dědictví UNESCO.
Žádný maluch už z výrobního pásu nesjede. Pro celou generaci Poláků se stal symbolem kulturních změn
Je nízký jako italský sporťák, velký jako nákupní vozík a pod kapotou ukrývá sílu 27 závodních koní v důchodu. To je polský Fiat 126p známý také jako maluch, který se v zemi vyráběl mezi lety 1973 a 2000. Výroba v továrně v polské Bílsko-Bělé ale letos skončila a žádného dalšího malucha už nevyrobí.
Příroda je dokonalý aquapark, vědí ti, kdo zkusili canyoning. Strach nechte doma a přijměte výzvu
Údolí smaragdové řeky Soči ve Slovinsku je jak vystřižené z cestovatelského katalogu. S nádhernou panenskou přírodou však ostře kontrastuje nadšený a někdy i vyděšený jekot části návštěvníků. Kaňony na Soči jsou totiž vyhlášeným místem pro provozování tzv. canyoningu, při kterém účastníci zdolávají údolí vodního toku pomocí skoků, skluzů či šplhání po skalách. Hladinu adrenalinu si můžete polechtat třeba v kaňonu Sušec nedaleko města Bovec v Triglavském národním parku.
Lišky jsou v Londýně jako doma. U Janet a Dena na zahradě jich už vyrostlo několik generací
Když o nějakém místě řeknete, že tam lišky dávají dobrou noc, znamená to, že jde o zapadákov. To o Londýně rozhodně neplatí, a přesto právě tam se večer před spaním s liškou můžete velmi snadno potkat. V britské metropoli jich totiž žije nejméně deset tisíc. Noru si už před lety vyhloubily také u Janet a Dena na zahradě.
Nejslavnější kadibudka na Slovensku už zase stojí. Takový výhled na Tatry nikde jinde nezažijete
Vysoké Tatry loni v říjnu přišly o jednu z nejpoutavějších atrakcí. Vichřice odnesla nejvýše položenou kadibudku na Slovensku. Proslavila se hlavně panoramatickým oknem od podlahy po strop, které trůnícímu návštěvníkovi umožnilo rozhled na štíty velehor. S novou sezonou je ale kadibudka u chaty pod Rysmi zpět a ještě lepší než dřív. Do návrhů, vynášek materiálu a stavby se zapojily desítky lidí.
Východoněmecká Vindobona se znovu chystá na koleje. Pro NDR byl vlak symbolem touhy po svobodě
Už za pár měsíců se na trať vrátí možná nejznámější vlak z Východního Německa. Říkalo se mu Delfín nebo taky Vindobona, podle spoje, na kterém tato souprava jezdila nejčastěji. Jeden kus teď prochází důkladnou opravou a ještě letos by se měl podívat i do Česka.
Škodovka s plachtami a česká vlajka nad Královcem. Jak vznikla česká námořní písnička v polštině?
V roce 2022, krátce po začátku úplné ruské invaze na Ukrajinu, začala virtuální kampaň Make Kralovec Czech Again, podle které by ruská exkláva u Baltského moře byla opět česká. Málokdo ale tušil, že o české vlajce nad Královcem se zpívá v pravděpodobně jediné české námořní písničce. Složili ji v roce 2014 Poláci, zpívá se polsky a jmenuje se Czeska Szanta.
Kdo v Libanonu neochutnal kasbe najje, jako by tam nebyl, tvrdí místní. Ale troufli byste si?
Světově proslulá libanonská kuchyně je považovaná za sofistikovanou kulinařinu. Na stole lidé očekávají jemná pečená masíčka, humus a spoustu zelených salátků. Libanonské restaurace v zahraničí také obvykle patří k těm dražším. Místní pokrmy v samotném Libanonu proto můžou překvapit. Hlavně v tamních horách si totiž lidé dopřávají jídla výrazně zemitější.
Španělsko propadá před Vánocemi loterijní horečce. Výherci tradičního slosování získají miliony
Celé Španělsko 22. prosince tradičně sleduje slosování loterie El Gordo. Stovkám šťastlivců nadělí takzvaný Tlouštík nejvyšší možnou výhru, která činí v přepočtu 10 milionů korun, a tisícovky dalších pak odejdou s hezkou finanční prémií. Každý Španěl si v průměru koupí 4 sázkové tikety, jeden v přepočtu za zhruba 500 korun. Podle Španělů je důležité nejen město, ale i konkrétní prodejna, kde si los koupit. Někde totiž prý máte větší šanci stát se milionářem než jinde.