• Podcasty
  • Zápisník zahraničních zpravodajů
Zápisník zahraničních zpravodajů
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Kamenné moře plné koz. Lokalita Cholpon-Ata v Kyrgyzstánu je starověký chrám pod širým nebem

Petroglyfy jsou jednou z nejstarších forem umění. Obrazy na skalách a kamenech vytvářeli naši předchůdci téměř na celém světě. Najdete je i v Kyrgyzstánu, hornaté zemi v severovýchodní části střední Asie. Nejlépe se petroglyfy zachovaly v nepřístupných údolích a v horských sedlech, ale mnohem snazší je vydat se za nimi do okolí jezera Issyk-Kul.

03:18

Zápisník zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.

Web

Před dvěma dny 03:16

Hitlerův supervlak se nemohl nikdy odlepit z místa, říká historik. Koleje měly vést i přes Prahu

Německo letos oslaví 190 let od otevření první vlakové trati, a to mezi Fürthem a Norimberkem. V tomhle bavorském městě je i jedno z nejstarších železničních muzeí na světě. Náš zpravodaj Václav Jabůrek se v expozici zaměřil na několik zajímavostí, při kterých se železnice zapletla s politikou.

Před třemi dny 03:49

Slovenská sci-fi předběhla dobu. Dílo o vesmírné plavbě na Měsíc psal syn faráře 10 let před Vernem

V roce 1865 vyslal spisovatel Jules Verne trojici hrdinů na výpravu do vesmíru. Kniha Ze Země na Měsíc se stala asi nejznámějším dílem rané vědecké fantastiky. Málokdo ale ví, že už o devět let dříve o pouti do kosmu snil i Gustáv Reuss ze středoslovenské Revúce. Jeho rukopis je označovaný za nejstarší slovenské sci-fi. A není náhodou, že vznikl právě v Revúci, která byla v 19. století centrem příběhů a lidové představivosti.

Před čtyřmi dny 03:34

Kolik turistů unese středomořský ostrov? Mallorčané si užívají poslední chvíle klidu před sezónou

Jet na ostrov Mallorka v létě, to se nabízí prakticky samo. Stačí našetřit si trochu peněz. Vypravit se tam ale mimo sezónu, navíc když v jednom kuse vydatně prší, fouká silný vítr, a na některých místech jsou dokonce i záplavy, na to potřebujete dobrodružného ducha a odvahu. Odměnou pro ty, kdo se na ostrov vypraví už na počátku jara, může být, že nebudou zakopávat o všudypřítomné davy turistů, kterých sem v sezóně jezdí občas až neúnosné množství.

Před šesti dny 03:36

Film Vlny je ve francouzských kinech kratší. Místní média se v recenzích snímku neshodnou

Francouzská kina v těchto dnech vysílají český film Vlny o událostech pražského jara, invazi vojsk Varšavské smlouvy a vysílání Československého rozhlasu v letech 1967 a 1968. Na rozdíl od snímku promítaného v Česku je francouzská verze kratší a tamní kina ji vysílají pod názvem Rádio Praha – vlny revoluce.

Před týdnem 03:38

Byla zlodějka, prostitutka i spisovatelka. Teď 70letá Francouzka vede v Lyonu vyhlášenou restauraci

Muriel Ferrariová prožila několik životů – v 16 letech utekla z domova, pak byla ve vězení a živila se i jako prostitutka. Teď v Lyonu vede restauraci, kam se chodí najíst jak místní, tak i turisté třeba z Japonska nebo Nepálu. Muriel v restauraci sama vaří i obsluhuje.

Před týdnem 03:37

Česko není jen Švejk a pivo. Podcast Czechostacja bourá polské stereotypy o Češích

Poláci Čechy dlouhodobě řadí mezi své nejoblíbenější národy. V průzkumech veřejného mínění se rok co rok přetahujeme o první místo s Američany a Italy. Polská představa o Češích ale do velké míry vychází ze stereotypů, a tak v Polsku vznikl podcast Czechostacja. Polský novinář českého původu jeho prostřednictvím představuje Čechy trochu jinak než jako národ Švejků s vychlazeným pivem s pěnou v ruce.

Před týdnem 03:53

Ráno na lyže a po obědě k moři. Libanon po letech krize a války opět doufá v lepší život

V Libanonu končí lyžařská sezóna. Teploty v největším zimním středisku na Blízkém východě už přes den dosahují 15 stupňů a na pouhou hodinu vzdálených plážích naměříte hodně přes dvacet. V těchto dnech je tak reálný známý libanonský tahák pro turisty: dopoledne si zalyžovat a po obědě si užít pláží a moře. Obojího si letos Libanonci užívají tak nějak radostněji.

Před týdnem 03:40

OBRAZEM: Projeďte se ikonickou lanovkou nad Grenoblem. „Bubliny“ zdobí město už 90 let

Už dávno neplatí, že symbolem francouzského města Grenoble jsou olympijské kruhy. Pozůstatkem zimních her z roku 1968 a Eiffelovou věží města pod Alpami, jak říkají místní, je ikonická lanovka složená z pěti kulatých kabinek. Jízda v tzv. bublině samozřejmě láká turisty, ale lanovka je také oblíbeným dopravním prostředkem místních.

Před týdnem 03:08

Čeští baseballisté změřili síly s americkými profesionály. Dresy z floridského soustředění vydraží

Baseball patří v USA k národním sportům, a tak do Ameriky vyrazil před pár dny nabrat zkušenosti také český reprezentační tým. Tréninkového soustředění se zúčastnilo 23 hráčů a 7 trenérů. Zakotvili na Floridě, kde v příjemných skoro 30 stupních během 8 dnů sehráli 5 zápasů s profesionálními týmy nižší Minor League. Na hřiště vybíhali v modrých dresech s nápisem Česko, které navíc pomohou financovat výjezd českého baseballového dorostu na mistrovství světa na Tchaj-wanu.

Před 2 týdny 03:18

Nejstarší hraniční kámen stojí na česko-saském pomezí. Svědek tří staletí teď dostal nový kabát

Hranice České republiky s Německem jsou dnes už do velké míry neviditelné, snad až na nepravidelné kontroly spolkové policie. Někdy se nám ale přechod přes ně přesto připomene, třeba když narazíme na starý hraniční kámen. Jeden z nejstarších najdete v lese kousek za Božím Darem v místech, ke je hranice – až na období po mnichovské dohodě – už stovky let neměnná.