Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 832Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Zápisky z americké metropole vražd: Nikdy nevíš, odkud to přiletí

Komentář Pavla Vondry. Případů smrtící střelby v ulicích amerických měst neubývá. Bez ohledu na pravidelné výkřiky pohoršení i z nejvyšších míst se nezdá, že by tento trend mohlo něco zvrátit. Snad nikde na tom nejsou tak špatně jako v New Orleansu. Ten tragický příběh snad ani nemohl mít symboličtější obsazení, kulisy a dobu, kdy se stal. Přesto je pro tohle město až zoufale všední. Řeč je o případu střelby s fatálními následky, který se odehrál přímo na Mardi Gras (masopustní úterek), tedy v den, kdy v New Orleansu vrcholí dlouhá karnevalová sezona a celé město je na nohou a oddává se radovánkám. V půl desáté večer, kdy zábava gradovala, před jedním z populárních hudebních klubů v centru města postával dav lidí, když najednou vprostřed propukla potyčka. V reakci na to jedna z mladých žen prudce vytáhla pistoli, ze které předčasně vyšel výstřel. Zasáhl naproti ní stojící padesátiletou ženu, matku její nejlepší kamarádky, se kterou si společně vyrazily na oslavu. Do břicha zasažená žena se okamžitě skácela k zemi, ani rychlý převoz do nemocnice už jí život zachránit nedokázal. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/226946] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

13:11

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 885Dnes 06:04

Obrat korunního svědka v obří kauze dotací. Proč otočil, už řeší policie

Článek Radka Nohla. Bývalý šéf dotačního úřadu Petr Kušnierz několik let popisoval policii systematické machinace při rozdělování dotací z Evropské unie. Minulý týden vzal náhle všechna svá svědectví zpět. Policie prověřuje, co za tím je. Po zhruba sedmi letech přestal s policií spolupracovat korunní svědek největší dotační kauzy v Česku. Bývalý ředitel dotačního úřadu na severozápadě Čech Petr Kušnierz se minulý týden přímo u soudu vzdal statusu spolupracujícího obviněného. Úřady už podle zjištění Seznam Zpráv začaly pátrat po tom, co ho k tomuto obratu, který může znamenat zlom v obří kauze, vedlo. Petr Kušnierz ve svých svědectvích popisoval, jak se na systematických manipulacích při rozdělování dotací z Evropské unie podíleli vlivní a v kauze obvinění podnikatelé severu Alexandr Novák či Daniel Ježek nebo jaký podíl na machinacích měli bývalí hejtmani nebo další vysoce postavení politici v regionu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227971] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 888Dnes 06:41

Hledá se ředitel pro největší pražský podnik. Zaznívá jméno svědka z Dozimetru

Článek Vojtěcha Gavriněva. Michal Zděnek na sebe v loňském roce upozornil dvakrát - když podle policie sehrál pozitivní roli v kauze Dozimetr a když se později zaručil za šéfa rozvědky Petra Mlejnka. Teď by se mohl ucházet o roli v čele dopravního podniku. Rada hlavního města v pondělí zvolila zbývající tři členy dozorčí rady Dopravního podniku Praha a otevřela tím cestu k výměně jeho vedení. Nový náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti) chce vybrat generálního ředitele DPP v otevřeném výběrovém řízení. Před časem se setkal i s Michalem Zděnkem - svědkem, který spolupracoval s policií v kauze Dozimetr. „Výběr nového vedení Dopravního podniku máme na programu. Na přesném harmonogramu se musí shodnout dozorčí rada,“ potvrdil Hřib pro Seznam Zprávy. Dozorčí rada se sejde už ve středu a podle Hřiba začne okamžitě připravovat obměnu všech pěti členů představenstva největšího městského podniku. Pro představu - Dopravní podnik Praha zaměstnává 11 tisíc lidí, roční obrat se pohybuje kolem dvou a půl miliard a jeho základní kapitál je přibližně 31 miliard. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228113] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 877Včera 05:30

Ve Victorii se smí hajlovat. Po protestu proti translidem se to může změnit

Článek Jiřího Šumného. Při sobotním střetu stovek lidí s odpůrci trans komunity v Melbourne bylo vidět, jak někteří demonstranti hajlují. Australští politici nyní řeší zákaz nacistického pozdravu, aby se podobné nenávistné epizody už nemohly opakovat. Nacisté „nejsou v zemi vítaní“, jak napsal na twitteru premiér australského státu Victoria Dan Andrew poté, co se v sobotu v ulicích Melbourne střetly dva tábory demonstrantů kvůli právům trans lidí. Během shromáždění odpůrci LBGTQ+ práv a queer lidí otevřeně hajlovali a používali další nenávistnou symboliku, píše server ABC News [https://www.abc.net.au/news/2023-03-19/victoria-nazi-salute-peformed-parliament-government-response/102116672]. „Nebudu sdílet žádné fotografie, protože si prostě nezaslouží pozornost. Včera se sešli antitrans aktivisté, jen proto, aby šířili nenávist. Na schodech našeho parlamentu někteří z nich dokonce hajlovali,“ píše [https://twitter.com/DanielAndrewsMP/status/1637245304209829888?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1637245304209829888%7Ctwgr%5E7f56f3d52341c03bf7a336d90306adeb359b573c%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.news.com.au%2Fnational%2Fvictoria%2Fnews%2Fantitrans-speakers-fans-throw-nazi-salute-amid-counterprotest%2Fnews-story%2F997b16c1c4cbd5a6c72805f78c77a49b]Andrew. K násilnému střetu došlo poté, co protestující skupina mužů v černém začala hajlovat na schodech u parlamentu. Podle nejmenovaného poslance je potřeba přísnějších zákonů potlačujících podobné projevy rasismu a nenávisti. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228021] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 882Včera 10:24

„Přikládám tomu enormní význam.“ Vláda tlačí jaderný megaplán na čtyři bloky

Článek Ondřeje Koutníka. Vláda rýsuje osnovy velkého jaderného plánu na výstavbu čtyř nových bloků. Politicky je v tom aktivní zejména ministr financí Zbyněk Stanjura. Kritici upozorňují na až nepředstavitelnou nákladnost projektu. Výběrové řízení na dostavbu jednoho nového bloku v Dukovanech je v plném běhu, členové vlády ale dali do pohybu větší jaderný plán. Zatím v politické rovině. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce, aby kabinet Petra Fialy ještě v tomto funkčním období přišel s plánem na stavbu celkem čtyř nových jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně. „Přikládám tomu enormní význam a domnívám se, že ještě tato vláda by měla rozhodnout o výstavbě ne jednoho, ale rovnou čtyř nových jaderných bloků. Z pohledu české energetiky jde o jednoznačnou prioritu,“ řekl Seznam Zprávám Stanjura. Slova o tom, že jeden nový blok nestačí, zaznívala i za minulé vlády. Ministr financí však chce přípravu dalších tří nyní akcelerovat. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228071] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 880Včera 08:44

Hudební a výtvarná výchova mají skončit. Nový plán školní výuky čelí kritice

Analýza Josefa Mačího. V aktuální reformě výuky na ZŠ navrhují odborníci dvě varianty výuky umění a kultury. Ta radikálnější z nich rozpouští výtvarnou a hudební výchovu do jednoho uměleckého předmětu. Kritici si stěžují u ministra školství. Podle nových pravidel se mají v Česku první žáci začít učit už v roce 2024. Reformní koncepce vznikají pro všechny oblasti výuky základních škol. Možná trochu překvapivě se ale největší diskuze strhla o budoucnost výtvarné a hudební výchovy. Dokonce do takové míry, že se část odborníků obrátila přímo na ministra školství Vladimíra Balaše (STAN), aby zakročil. O co jde. Zatímco většina oborů je v prvním návrhu poměrně obecná nebo konzervativní, pracovní skupina pro umění a kulturu, kam spadá výtvarná a hudební výchova, navrhla radikální střih. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227962] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 881Včera 08:31

Nové byty se nevyplatí stavět kvůli drahotě, bude jich málo, takže ještě zdraží

Článek Karolíny Štukové. Firmy, které v Česku staví nové byty, drtí přísné podmínky bank. Menší podniky často nemohou sehnat financování, těm větším se zase stavět nevyplatí. Dopad bude jediný – ještě menší nabídka za ještě vyšší cenu pro běžné lidi. V době vysokých úrokových sazeb a přísných nároků bank na žadatele o hypoteční úvěr si koupit vlastní bydlení může dovolit výrazně méně lidí než ještě před dvěma lety, kdy se sazby pohybovaly kolem dvou procent. Dnes je to kolem šesti. Tato změna, která na trhu nastala, znamenala jediné – prudký odliv lidí kupujících nemovitosti. Těžká doba se ale nevyhýbá ani velkým investorům, kteří v Česku chystají výstavbu zásadních projektů. Ti řeší významný propad prodeje bytů a rodinných domů a tím také radikální snížení jejich příjmů, i jim totiž banky přitvrdily v podmínkách pro získání financování nové výstavby. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227972] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 879Včera 06:49

V Pacifiku se po letech obrátily karty. Světu to přinese ještě větší teplo

Článek Lukáše Marka. Zvyšování globální teploty v důsledku změny klimatu už nemírní La Niña. Chladný oceánský a atmosférický jev skončil a po třech letech ho střídá neutrální období. Po něm přijde teplý jev El Niño, který může přinést nové rekordy. Posledních osm let bylo [https://public.wmo.int/en/media/press-release/past-eight-years-confirmed-be-eight-warmest-record]horkých. Světová meteorologická organizace je z hlediska globálního průměru zařadila mezi osm nejteplejších v historii měření. Na vině jsou emisemi způsobené klimatické změny. Absolutní rekord nicméně nepadl od roku 2016. A to i přesto, že dopad skleníkového efektu nadále sílil. Jak je to možné? Z velké části za to může takzvaná jižní oscilace, která v roce 2016 přinesla ideální podmínky pro vysokou globální teplotu, a v posledních letech ji naopak ochlazovala. „Kvůli momentálně už tři roky trvajícímu chladnému jevu La Niña byl rok 2022 ‚jen‘ pátým až šestým nejteplejším. Tento chladný účinek ale brzy skončí a z dlouhodobého hlediska trend rostoucích teplot nezmění,“ vysvětlovala ve svém lednovém shrnutí WMO důvod, proč nemohl být loňský rok tím nejteplejším vůbec. La Niña skončil pouhé tři měsíce poté. Oficiální konec chladné fáze takzvané jižní oscilace vyhlásil [https://www.bbc.com/news/science-environment-64950045] kvůli pozorování růstu teplot ve východních částech Pacifiku americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) ve čtvrtek 9. března. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227934] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 883Včera 05:18

Pro Pavlův tým pracovala stejná agentura, kterou si na Hradě zaplatil Nejedlý

Článek Janka Kroupy. Po svém zvolení upozornil Petr Pavel na bezpečnostní rizika spojená s loňským působením agentury 3D Security na Hradě. Služby stejné firmy si však loni v září najal i Pavlův tým. Problém je, že se neobjevily ve výdajích kampaně. Bezpečnostní agentura 3D Security byla dlouho známa jen v bezpečnostní komunitě nebo několika málo lidem, kteří si někdy její služby objednali. Po volbě nového prezidenta se to změnilo. Petr Pavel zveřejnil jméno agentury v souvislosti s bezpečnostním rizikem, které podle něho hrozí jeho týmu na Pražském hradě, kde 3D Security loni plnila objednávku poradce Martina Nejedlého [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-na-hrade-se-hledaji-odposlechy-obavu-ze-tam-jsou-vzbudila-akce-nejedleho-227950]. Pátrání po tom, co na Hradě dělala, však přineslo překvapivé zjištění: agenturu 3D Security si loni v září – ve stejném čase, kdy ještě pracovala pro Nejedlého na Hradě, najali také nejbližší lidé z Pavlova týmu, který se chystal na zahájení prezidentské kampaně. A i když platby za služby agentury byly vedeny transparentně přes bankovní účty, problém může být, že se výdaje neobjevily na účtu Pavlovy kampaně. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227957] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 868Před dvěma dny 07:54

Covid i fyzické tresty: Důvody, proč stále více dětí nechodí do školy

Článek Josefa Mačího. Za 10 let skoro desetkrát tolik dětí. Domácí vzdělávání volí pro své potomky stále více rodičů. Trend ještě více zdůraznil covid, důvody ale mohou být i nespokojenost se školou nebo problémy s učitelem, které škola neřeší. Během distanční výuky si uvědomili, že základní škola jejich děti dusí. Rodič tří dětí Jakub nebyl spokojený s kvalitou výuky ani přístupem učitelů. Doma se tak domluvili, že už se děti do školy po covidu nevrátí. „V distanční výuce jsme měli zrovna prvňáčka. Ohřáli se ve škole tak zhruba měsíc a pak trávili hodiny před počítačem. A zažili jsme tak na vlastní kůži, že i na takhle malé děti umí být učitelky pěkně zlé. A prostě jsme nechtěli, aby museli něco takovém zažívat, ať u obrazovky, nebo potom i ve škole,“ říká Jakub, proč se rozhodli všechny děti vzdělávat doma. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227833] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 869Před dvěma dny 07:02

Vložky a tampony jako luxus. Jak se v Česku bojuje proti menstruační chudobě

Článek Kláry Šotkové. Zatímco Skotsko se loni stalo první zemí, která uzákonila přístup k hygienickým potřebám zdarma, v Česku se o menstruační chudobě více mluví poměrně krátce. Přesná data o tom, kolika žen u nás se problém dotýká, ale chybí. „Je to ošklivý pocit, když to žena dostane na ulici a musí potom chodit po městě a nemá tušení, kde o vložky zažádat. Zažíváte takový stud. Nepřeju to zažít nikomu. Roli hraje i hygiena. Nevíte, kde se okoupat a co si najednou počít. Je to masakr,“ přibližuje třicátnice Eva, která několik let žije na ulici. Menstruační chudoba pro ni – stejně jako pro mnohé další – byla každý měsíc problém. A dlouho nevěděla, kam se obrátit s prosbou o pomoc a zda vůbec taková možnost existuje. Na to, že hygienické potřeby mohou být pro někoho luxus, upozorňují například dobrovolníci ze sekce Scora mezinárodní medické organizace Ifmsa, kteří začátkem března uspořádali v Brně sbírku pro ženy v nouzi. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227408] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.