Dopolední host
28. květen 2021

Poslechněte si podcast: Zápasník MMA Miroslav Inkvizitor Brož: Mým jediným plánem je dělat skvělé zápasy. Bůh je pro mě jediná cesta

Dopoledním hostem Rádia Z byl zápasník MMA Miroslav Inkvizitor Brož. Jeho aktuální profesionální skóre je 10 výher a 3 porážky. Brož si ale prý žádné cíle nestanovuje. Jediným jeho plánem je dělat skvělé zápasy. Odkud se vzala přezdívka Inkvizitor?„ Když jsme byli mladí, tak jsme byli dost divocí. Můj první trenér mi tehdy říkal, že nechápe, jak někdo tak zlý může být věřící. Pak jsem dostal tuhle přezdívku. Jako protestant z toho ale nejsem moc nadšený,“ vysvětluje Brož. Přiznal, že víra pro něj znamená opravdu hodně. „Je to pro mě jediná cesta. Vím, že mi bůh kolikrát pomohl. Dělám to, co mě baví a jsem šťastný člověk. A to jenom díky bohu. Kdyby nebylo pána boha, tak jsem skončil úplně někde jinde,“ říká zápasník. Jako protestant drží boží sobotu, do západu slunce proto netrénuje, nepracuje a ani nesmí zápasit. Pocity při nástupu do oktagonu si podle Brože nikdo neumí představit, dokud to nezažije. Většina zápasníků má prý obrovský strach a pocit, jako by šli opravdu bojovat o holý život. Moderátor Ondřej Kopa se ptal svého hosta i na jeho hokejovou kariéru. Než začal s bojovými sporty, hrál totiž Brož velmi úspěšně hokej. Měl být dokonce draftován do kanadskoamerické NHL, ale jeho kariéru zastavilo zranění v nejméně vhodnou dobu. „Jeden den jste mladý, druhý den jste starý. Zranil jsem se ve chvíli, kdy byl draft a lámal se chleba. Přišli noví kluci, kteří měli našlápnuto. Nikdo na vás nečeká,“ dodává Brož. Vedle zápasení se nyní věnuje i trénování mladých hokejistů. 

16:58

Dopolední host

Vydává: Rádio Z

Aktuální téma s hostem na rádiu Z.

Web

Včera 18:40

Ivan Fíla: Dal jsem si cíl – co rok, to jedna kniha. Daří se to a baví mě to

„Někdy se stane, že se povede fotka a hledám k ní příběh, ale to je málokdy. Nejdřív hledám lidi, o kterých ty příběhy vyprávím. Dlouho si s nimi povídám, nahrávám si to a potom to literárně zpracovávám kvůli čtivosti. Někdy vznikne esej, většinou povídka. Potom se to snažím vizuálně doplnit, takže někdy vznikají i takové malé filmečky,” popisuje režisér, spisovatel a fotograf Ivan Fíla, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

Před dvěma dny 15:40

Češi nejvíce hledají, kde se píší čárky nebo s/z, říká spoluautorka projektu Červená propiska Sabina Straková

„Začínat formální email pozdravem ‚dobrý den‘ už dnes není vhodné. A používat v nich smajlíky se nesluší vůbec. Češi nejvíce hledají, kde se píší čárky nebo s/z,” říká spoluautorka projektu Červená propiska Sabina Straková, která byla dopoledním hostem na Rádiu ZET.  

Před třemi dny 16:39

Kristýna Dyková: Po přeplavání Lamanšského průlivu dostanete skleničku šampaňského

„Pokud člověk doplave na místo, kde je jedna restaurace, tak dostane skleničku se šampaňským. Kdyby mi tehdy dali octovou vodu, tak bych to nepoznala, protože jsem měla spálený jazyk od soli. Můžu ale říkat, že jsem si dala šampaňské na pláži ve Francii. Majitel tamější restaurace ho dává všem plavcům,“ říká Kristýna Dyková, která byla dopoledním hostem na Rádiu ZET.

Před čtyřmi dny 19:08

Pavel Helan: Univerzity třetího věku nabízejí širokou škálu oborů

„Univerzita třetího věku je určena pro seniory v penzi. Můžete být i v invalidním důchodu, ale primárně je zaměřena na penzisty. Asociace univerzit třetího věku má 47 členů. Nabídka vychází ze zaměření daných vysokých škol, tudíž je velmi široká,” říká prezident Asociace univerzit třetího věku Pavel Helan, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 19:19

Eduard Stehlík: Kdyby došlo v roce 1938 k válce, armáda by republiku bránila

„To mnichovské trauma bylo tak silné, že řada lidí se přede mnou jako před patnáctiletým klukem rozbrečela i po těch dlouhých desetiletích. Měl jsem obrovské štěstí, že jsem s tím začal fakt brzo. Na počátku 80. let, když mi bylo nějakých patnáct, jsem začal obcházet pamětníky a hovořil jsem s několika stovkami lidí, kteří si touto zkušeností prošli,” popisuje vojenský historik Eduard Stehlík, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET.  

Před týdnem 17:23

Vražda svatého Václava je nezpochybnitelná, říká historička Eva Doležalová

„Můžeme vyvrátit škarohlídům jejich názory, že svatý Václav neexistoval. Jeho existence je definitivně prokazatelná, a to i v pramenech, které nejsou legendami,” konstatuje Eva Doležalová, která byla dopoledním hostem na Rádiu ZET. „My jako historici bychom si rádi řekli, že víme všechno, ale víme toho tak málo i po těch staletích.” 

Před týdnem 17:19

Pokud církev nechce stagnovat, musí se trochu zašpinit, říká farář Michal Prívara

„Kněz by neměl být jenom zavřený v kostele, mít kazatelnu a zpovědnici. Myslím si, že jak se proměňuje svět, i církev prochází krizí a je třeba reagovat. Já potřebuji interakci se světem a ponořit se do toho, co lidé žijí,” říká farář Michal Prívara, který kombinuje své církevní zaměstnání s řidičem autobusu.

Před týdnem 16:33

Drze jsem se nabízel, říká nevidomý publicista, moderátor a kontrolor audioknih Jakub Kamberský

Český trh s audioknížkami není velký, a to pomohlo Jakubu Kamberskému k jeho pracovní pozici. ,,Ke kontrole audioknih jsem se dostal přes recenzování, kde si mě všimli vydavatelé,” říká nevidomý Jakub Kamberský. 

Před 2 týdny 18:05

Petr Honzejk: Většina voličů nejsou hlupáci. Babišův pokus udělat z komunálních voleb referendum bude úspěšný jen částečně

„Frustrace společnosti z vysoké inflace, raketového nárůstu cen energií a ne úplně přesvědčivé reakce vlády je skutečně obrovská. Byla to nahrávka vládních stran Andreji Babišovi, který se toho samozřejmě chytil a pokouší se udělat něco podobného, jako se podařilo sociálním demokratům v roce 2008. Těm se podařilo z krajských voleb udělat referendum o vládě Mirka Topolánka, potažmo zdravotnických poplatcích,” myslí si komentátor Petr Honzejk, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

Před 2 týdny 16:41

Jsem magnet na maléry a absurdní situace, říká spisovatelka Kristina Hlaváčková

„Kamarádi mě přesvědčovali, že když už píšu, ať sepíšu tyhle svoje historky. Shodou náhod, které jsem kupodivu úplně neovlivnila, to vyšlo knižně a teď k mé velké radosti i audioknižně,” říká dopolední host Rádia ZET, spisovatelka Kristina Hlaváčková. Audioknihu s názvem ‚Ono samo se to...‘ načetla herečka Vanda Hybnerová, se kterou jsme se spojili telefonicky.