Z Afghánistánu jsme utekli, ale nebyl k tomu žádný důvod, říká teď Donald Trump

Zaostřeno
25. září 2021 26:04

Americký prezident Joe Biden teď vysvětluje odchod ze země, která dvě desítky let spoléhala na vojenskou, ekonomickou i humanitární podporu Spojených států a jejich západních spojenců, slovy: „Můj tým pro národní bezpečnost situaci v afghánském hlavním městě Kábulu, podrobně sleduje, má ji pod kontrolou, všechno jde podle plánu.“

Zaostřeno

Český rozhlas

Reportérský pořad, který jde do hloubky problému. Zaostří na vše podstatné, co se děje kolem nás, v Evropě i ve světě.

Web

Další epizody

Před třemi dny
25:54

Začít spolu? Je to pedagogika respektující žáka i rodiče jako partnery, vysvětluje učitelka

Neboj se vyjádřit svůj názor, k řešení si umíš dojít sám, z chyb se člověk učí. Tak by se ve zkratce daly popsat hlavní principy vzdělávacího programu Začít spolu. Vznikl v 90. letech ve Spojených státech, Česko se připojilo v roce 1994 – nejprve v mateřských školách a o dva roky později i na prvním stupni základních škol. Teď se po celé republice otevřelo 11 metodických center, která mají pomáhat pedagogům i rodičům.

Před čtyřmi dny
25:50

Zvon z Píště se vrací domů

Od konce 2. světové války uplynulo už 76 let, ale pořád nejsou dořešeny věci, které lidi trápí. Teď se mají ale vrátit desítky tisíc zvonů, které za války zmizely z kostelních věží. V kronikách z té doby se píše o velkém smutku. Zvony měly být roztavené a přeměněné na děla a další zbraně. Tento osud ale úplně všechny nepotkal.

Před týdnem
25:57

Occupy Wall Street po 10 letech? Trvalo sice pár měsíců, ale nechalo trvalý odkaz, myslí si novinář

Před deseti lety ho bylo plné zpravodajství po celém světě. Hnutí Occupy Wall Street chtělo okupací veřejného prostoru změnit nespravedlivou kapitalistickou společnost.

Před týdnem
25:37

Snažili se ji omezit, zatýkat, žalovat. Nepodařilo se, tak ji zabili, vzpomíná rodina na novinářku

Před čtyřmi lety se pozornost celé Evropy upřela na Maltu. Zpráva o vraždě investigativní novinářky Daphne Caruanové Galiziové překvapila nejen obyvatele ostrovního státu. Někdo jí dal do auta bombu, která explodovala ve chvíli, když si 53letá žena sedla za volat. Malta se tak stala další zemí, ve které novinářka zaplatila životem za svou investigativní práci. Jen za pár dní se na seznam dostalo i Slovensko s vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.

Před 2 týdny
24:47

Zdražování papíru je ve vlnách, velká poptávka je po ubrouscích, kartonech, říká ředitel Breburda

Tiskárny letos zažívají netradiční situaci. Na trhu chybí papír, což se v novodobé historii ještě nikdy nestalo. Materiál je nedostatkovým zbožím po celé Evropě a české podniky proto čelí dlouhým čekacím lhůtám. Poptávka po papíru, a nejen po tiskovém, se totiž zvedla celosvětově.

Před 3 týdny
19:55

Rolling Stones? Jsou to takoví normální fajn kluci, řekl Václav Havel v roce 1990

Václav Havel by 5. října oslavil 85 let. Nejvlivnější politik novodobých českých dějin byl svým založením především dramatik a umělec a rád se stýkal s jinými lidmi z uměleckých oblastí. Když se jen necelý rok po propuštění z vězení stal v roce 1990 prezidentem Československa, chtěli se s ním potkat všichni, hlavně ale západní hudebníci. Za prezidentem nakonec přijeli Frank Zappa, Velvet Underground, Rolling Stones, Joan Baez nebo třeba Pink Floyd.

Před 3 týdny
25:32

Crowdfunding? Je to takové znovupostavení Národního divadla veřejnou sbírkou

Jednoslovný český výraz pro něj není. Crowdfunding, tedy hromadné financování, se nicméně stává stále rozšířenější formou financování podnikatelských nápadů a také třeba publikování knih. Je to jen přechodný módní trend, nebo má crowdfunding budoucnost, jako inovativní a časem třeba i převažující forma hledání investorů pro nové myšlenky?

Před 3 týdny
25:41

Česko stárne a reforma sociální služeb stále v nedohlednu

Do roku 2050 by v Česku měly žít až 3 miliony seniorů, což je o milion víc než dnes. Výrazně přibyde i těch, kteří budou závislí na péči druhých. Domovy pro seniory se přitom už teď potýkají s nedostatkem lůžek, v některých regionech jsou i hůř dostupné pečovatelské terénní služby. Chybí systematická podpora rodin, které se o seniory starají doma.

26. září 2021
25:51

Je výstavba Metra D v ohrožení? Lidé u budoucí Olbrachtovy se totiž brání kácení stovek stromů

Stavba metra D se zřejmě zpozdí kvůli sporu mezi magistrátem a místními obyvateli zastupovanými spolkem Pankrácká společnost. Lidem vadí, že magistrát s nimi dostatečně neprojednal podobu plánované stanice Olbrachtova a nezapracoval do projektu požadavek na úpravu stavební jámy.