- Podcasty
- Zaostřeno

Poslechněte si podcast: Tvrdé americké imigrační kontroly? Byly tu dávno před Trumpem, potvrzují čeští cestující
Mobilní telefony, sociální sítě i výslechy – imigrační kontroly ve Spojených státech umí být tvrdé. A není tomu tak až s příchodem Donalda Trumpa. Čeští hudebníci, novináři i politik potvrzují, že nepříjemná překvapení zažívali i s předcházejícími administrativami.
Zaostřeno
Reportérský pořad, který jde do hloubky problému. Zaostří na vše podstatné, co se děje kolem nás, v Evropě i ve světě.
Vynálezce pohonu Slovenské strely Sousedíka zavraždilo gestapo. Kde má hrob, to dodnes nikdo neví
Vynálezce, továrník, vlastenec, starosta. Pod těmito slovy se skrývá jedna výrazná osobnost, na kterou se skoro zapomnělo. Valašský rodák Josef Sousedík se narodil v roce 1984 ve Vsetíně, zemřel o 50 let později při výslechu na gestapu.
V čem se skrývá úspěch leteckých dopravců z Blízkého východu?
Každý den vypraví několik tisíc různých leteckých společností po celém světě přibližně 45 tisíc letů – komerčních, humanitárních, zásobovacích nebo vojenských. Ve Spojených arabských emirátech mají domov hned dvě letecké společnosti, které patří do světové top desítky leteckých přepravců.
Víc než čtvrtina společnosti řeší každý den problémy s dopravou. Nejvíc nízkopříjmové domácnosti
Víc než desetina lidí v Česku má často nebo stále problémy s dopravou, občas má potíže s cestami do školy, do práce, za nákupem nebo k lékaři víc než čtvrtina společnosti. Mezi nejohroženější pak patří ti nízkopříjmoví z odlehlých obcí do 5 tisíc obyvatel.
Největší nebezpečí přichází z Východu, pomoc ze Západu. S konvojem humanitární pomoci na Ukrajinu
Další konvoj sanitek a kamion plný humanitární pomoci dopravila na Ukrajinu nezisková organizace Post Bellum. Dlouhá cesta za volantem by se neobešla bez spousty dobrovolníků. Ti, jak sami říkají, nechtějí jen přihlížet, ale přispět svou kapkou v moři napadené zemi.
Elektřina přímo z vinic a polí? I s tím počítá agrovoltaika, jen zase čekáme na úřední vyhlášku
Co kdyby nám vinice nebo ovocné sady nesloužily jen pro pěstování plodin, ale mohli bychom na nich zároveň získávat i elektřinu? Přesně tak funguje tzv. agrovoltaika, kdy si zemědělec na svou půdu instaluje i solární panely a pěstuje třeba vinnou révu nebo ovoce. Fotovoltaické konstrukce jednak převádějí sluneční energii na elektřinu a zároveň poskytují plodinám stín. Což bude s ohledem na klimatické změny čím dál důležitější.
Čínská armáda není nejpočetnější na světě, má ale sílu, která vzbuzuje respekt
Vzpomínáte na euforii ze začátku 90. let? Sovětský svaz tehdy zmizel z mapy světa, Čína hledala místo v mezinárodním společenství a Indie měla vlastních, vnitrostátních problémů nad hlavu. Zdálo se, že armády, vojáci a stroje na zabíjení se postupně ze světa vytratí – teď je ale všechno jinak. Zbrojaři vydělávají nejlíp v historii, zuří válka na Ukrajině a na spadnutí je těžký konflikt na Tchaj-wanu, nebo na Korejském poloostrově. Poslechněte si reprízu pořadu.
Korespondenčně poprvé. Češi v zahraničí dostali šanci volit
Poprvé v historii budou moci Češi žijící v zahraničí hlasovat v parlamentních volbách korespondenčně – bez nutnosti docházet na ambasádu nebo konzulát. Změna, o kterou dlouho usilovali, ale vyvolává také ostré reakce současných opozičních stran a hnutí. V pořadu Zaostřeno přináší reportér Vít Pohanka názory českých emigrantů i poslanců, kterým se novinka nelíbí.
Rusové na Ukrajině stále útočí. Poslechněte si, jak teď vypadá život hned na několika frontách
Klid není na žádném úseku fronty na Ukrajině. Horkým místem je Časiv Jar, okolí Torecku, Pokrovska a třeba také Kupjansk. Rusové za to platí vysokými ztrátami, které si ukrajinská armáda nechce a nemůže dovolit.
Nové námořní průplavy v Asii změní rozložení sil v regionu. A také posílí Čínu
Průplavy a průlivy jsou námořní spojnice, které vždy hrály důležitou strategickou i ekonomickou roli. Čína se teď rozhodla v Asii postavit další dvě námořní cesty.