5. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Sdílet už se dá nejen auto či koloběžka, ale i bydlení

Nezačíná být „vlastnění věcí“ přežitek? Stále stoupající trend v oblasti sdílení ukazuje, že to možné je. Ve městech se kromě automobilů ve velkém půjčují kola, motorky i koloběžky. V historii lidstva přesto není sdílení žádnou novinkou – jen díky rozmachu technologií je možné sdílet mnohem jednodušeji a rychleji. Taky jde zapojit mnohem víc lidí. Pro mladou generaci tak je už dnes půjčování a sdílení věcí vlastně normální a samozřejmé.

25:58

Zaostřeno

Vydává: Český rozhlas

Reportérský pořad, který jde do hloubky problému. Zaostří na vše podstatné, co se děje kolem nás, v Evropě i ve světě.

Web

Před šesti dny 25:00

Sport a politika k sobě patří. Nad politické uvažování se nepovznesl už Pierre de Coubertin

Letošní rok začal kauzou srbského tenisty Novaka Djokoviče. Přitom šlo výhradně o dodržování pravidel pro vstup do Austrálie. Ale srbský prezident Aleksandar Vučič verdikt soudu, který potvrdil rozhodnutí o deportaci odmítače očkování Djokoviče, označil za politicky motivovaný hon na čarodějnice. Míchání politiků do sportu a jeho využívání pro získání bodů u voličů, není nic nového. Docházelo k němu už od vzniku novodobých šampionátů i olympijských her.

Před týdnem 25:19

V Pákistánu jsem pořádal demonstrace. Jednou mi někdo řekl, ať uteču, popisuje uprchlík Dany

„V mé zemi jsem dělal na částečný úvazek účetního. Když jsem přišel do Turecka, tak už jsem samozřejmě pokračovat nemohl – kvůli jazykové bariéře,“ říká 23letý Dany, který před šesti lety uprchl ze svého rodného Pákistánu. „Po šesti měsících jsem začal pracovat ve firmě, která vyráběla kabelky. Tak jsem se naučil i trochu turecky. Bylo to vlastně fajn, protože jsem si vydělal docela dost peněz,“ dodává.

Před týdnem 24:29

Kojenecké ústavy postupně zaniknou. Teď ale chybí pěstouni, říká ředitelka jednoho z nich

Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí mění kromě jiného podmínky umísťování dětí do kojeneckých ústavů. Od letošního roku je tam možné umístit děti jen se zdravotním postižením. Ostatní by měly jít do pěstounské péče, ale pěstounů je žalostně málo. Většina z nich jsou lidé z rodiny, tedy příbuzní, nejčastěji prarodiče. A nové lidi se daří získávat jen velmi pomalu. Motivací by mělo být vyšší finanční ohodnocení – jenže rodinní pěstouni teď naopak dostávají peněz méně.

Před 2 týdny 26:08

Ceny dřeva se běžně vyjednávají pro čtvrtletí. Loni se ale měnily co pár dní, říká ředitel družstva

České lesy se jen pomalu vzpamatovávají z kůrovcové kalamity. Na jejich obnovu je teď ale nedostatek sazenic. Ceny dřeva loni prudce stouply, a to po prvotním dramatickém propadu. Co po několika krizových letech pomůže lesním hospodářům či dřevařům, odpoví Zaostřeno Víta Pohanky.

Před 3 týdny 24:58

Musel být jasnozřivý. Gregor Johann Mendel by si zasloužil Nobelovu cenu, tvrdí biolog Marek Vácha

Gregor Johann Mendel je znám především jako kněz, učitel, přírodovědec, matematik a hlavně zakladatel genetiky. Byl ale také zapálený bankéř, včelař, ovocnář a meteorolog. Letos uplyne od jeho narození 200 let a tyto oslavy začaly už v listopadu 2021 uložením Mendelových ostatků do hrobky augustiniánů, řádu, k němuž patřil a jehož byl opatem.

26. prosinec 2021 26:02

Srovnávat dnešní „čechizaci“ s protektorátem? Nevhodné a nepatřičné, říká historik Josef Tomeš

Česko má předsedu vlády z Brna, z moravských krajů je sedm dalších ministrů. To je proporcionálně podstatně silnější zastoupení, než mají vzhledem k počtu obyvatel české regiony. Dá se z tohoto pohledu jen s mírnou nadsázkou říct, že rok 2022 bude rokem Moravy? Poslechněte si názory zástupců strany Moravanů, běžných obyvatel Moravy a historika Josefe Tomeše.

19. prosinec 2021 25:10

Jak mohou sociální pedagogové ulehčit učitelům a pomoci žákům?

Postavení sociálních pedagogů, kteří pomáhají hlavně dětem ze sociálně znevýhoněných rodin a žákům ohroženým školním neúspěchem měla upevnit postavení ve školském systému novela zákona o pedagogických pracovnících. Tu ale v srpnu poslanci odmítli. Školám tak na jejich financování chybí prostředky. Na význam sociálních pedagogů se zaměří Zaostřeno Lucie Korcové.

18. prosinec 2021 25:36

„Daj si ruky hore!“ Slovenští policisté na hranici s Ukrajinou odhalují pašeráky cigaret i migranty

Pašeráci cigaret, převaděči uprchlíků a dnes už i drony přelétávající hranice. S tím se musí popasovat slovenští policisté střežící stokilometrovou hranici s Ukrajinou. V minulosti tam například odhalili podzemní tunel. Oproti minulosti ale přes hranice s Ukrajinou přechází nesrovnatelně méně migrantů. Mezi slovenskými policisty natáčel Ondřej Vaňura, poslechněte si jeho Zaostřeno.

12. prosinec 2021 26:03

Vidíme snahu ovlivňovat růst cen některými dodavateli, hlavně zemního plynu, připomíná zmocněnec

Evropa postupně končí s fosilními palivy a orientuje se na obnovitelné zdroje zálohované plynem. Přitom se ale v posledních měsících potýká s rekordními cenami energií a ani výhled na příští rok není příliš optimistický.

11. prosinec 2021 24:49

V Afghánistánu mám tři další děti. Bojím se o ně, říká muž, kterého evakuovala česká armáda

V srpnu se v Afghánistánu dostalo k moci radikální hnutí Tálibán. Americké vojenské jednotky se urychleně stáhly ze země a s nimi i jejich západní spojenci. S sebou brali i místní spolupracovníky, pro které přestalo být v zemi bezpečno. Česká armáda do Kábulu vypravila postupně tři letouny a evakuovala spolu s českými občany 169 Afghánců, především armádních tlumočníků a jejich rodin.