- Podcasty
- Zaostřeno

Poslechněte si podcast: Při těžbě, přepravě a skladování ropy nebo plynu uniká ročně do povětří metan za miliardy korun
V Česku každý rok uniká přibližně miliarda korun doslova do povětří, možná je to mnohem víc. Řeč je o emisích metanu z průmyslových zařízení hlavně v uhelné, plynové a ropné energetice.
Zaostřeno
Reportérský pořad, který jde do hloubky problému. Zaostří na vše podstatné, co se děje kolem nás, v Evropě i ve světě.
Myanmar je po zemětřesení paralyzován, ale vojenskou juntu jednou porazíme, tvrdí ozbrojená opozice
Myanmar sužují etnické konflikty, guerillové války, 70 let země dřív známá jako Barma bojuje za demokracii a spravedlivé přerozdělení bohatství, kterého má velké zásoby. Před pár týdny zemi zasáhlo silné zemětřesení a vyprošťování mrtvých ještě neskončilo. Mohutné otřesy země naopak víc povzbudily ty, kteří proti generálům bojují se zbraní v ruce.
Kratom se pořád dá koupit. Po květnu to bude jinak, slibuje ministerstvo
Kratom nebo HHC už měly být – jako méně nebezpečné drogy – od začátku letošního roku dostupné jen omezeně, a to i dospělým. Na regulovaný prodej se ale stále čeká, HHC navíc místo na pulty zamířila na mezinárodní seznam zakázaných drog.
Ministr Kennedy Jr. je příšerný. O zdravotnictví ani medicíně neví nic, zlobí se američtí lékaři
Proti spalničkám místo očkování doporučuje nový americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy Jr. jen olej z tresčích jater. Výpověď dostali experti na předpověď počasí, kteří se podíleli na systému varování obyvatel před bouřemi. Také 10 tisíc zaměstnanců ze zdravotnictví. V ohrožení jsou celé výzkumné projekty vývoje léků, kde jsou – možná spíš byly – Spojené státy světovým lídrem. Přední vědci a výzkumníci varují v otevřeném dopise, další odcházejí dobrovolně.
Politických plotů a zdí ve světě rychle přibývá. Nejvíc jich vyrostlo v Asii
Na konci roku 1989, krátce po pádu železné opony, bylo na celém světě 12 staveb, které šlo označit za bariéry, symbolizující politické rozdělení světa. Existovala reálná šance, že za pár let zmizí. V současném světě je podobných zdí, plotů, valů už bezmála 80. A vznikají další.
Polsko a povodně 2024. „Najednou se ztratily domy i stromy,“ vzpomíná žena z města u českých hranic
V září loňského roku zasáhly ničivé povodně nejenom Česko, ale také sousední Polsko. Nejvíc postižené byly regiony Dolnoslezského a Opolského vojvodství. O život přišlo devět lidí, přes 11 tisíc budov bylo zničených nebo poškozených. Jedním z nejvíce zasažených míst bylo město Lądek-Zdrój.
V ekovesnici Ithaca žijeme jako širší rodina, popisuje jedna ze zakladatelek
Šetrnost a udržitelnost jsou dnes velmi módní výrazy, ale málokdo v západním světě podle nich skutečně žije. Do velké míry je to dané celkovým nastavením společnosti, které vyžaduje systémové změny. Už ale existují místa, kde lidé dovedou svou stopu výrazně zmenšit – a přitom „nežít jako v jeskyních“.
Ve Slovenské národní galerii propukl boj mezi vedením a zaměstnanci. A stovka z nich dala výpověď
Slovenské národní galerii (SNG) hrozí kolaps. Zhruba stovka zaměstnanců podala k 1. dubnu výpověď. Nechtějí se dál podílet na destrukci instituce, ze které obviňují pověřeného ředitele dosazeného ministerstvem kultury. Nové vedení zaměstnancům zas vyčítá neposlušnost, politický aktivismus a tvrdí, že galerie dosud selhávala v naplňování svého poslání a roky údajně ignoruje významné národní autory.
Města našla nový způsob bydlení pro sociálně slabé. Pronajímají byty v soukromém vlastnictví
„Pronajměte nám váš byt a my ho dál nabídneme lidem bez domova. Slibujeme, že se o vše postaráme a problémy vyřešíme.“ Asi tak nějak by mohly vypadat inzeráty, které před víc než rokem uveřejnil brněnský magistrát i nezisková organizace IQ Roma Servis. Dostaly peníze z evropských fondů na otestování nového přístupu k zabydlování chudých lidí v privátech.
Spolužáci mi řekli věci, které děsily. Brečel jsem, popisuje 14letý Jeremy. Narodil se jako dívka
Podle odhadů jsou v každé průměrně velké škole v Česku zhruba dva transgender žáci. S tím, jak téma přestává být tabu, řeší dnešní dospívající svou genderovou identitu dřív a otevřeněji než v minulosti. Ne vždy to ale okolí dobře přijme. „Stalo se to tak, že se mně najednou na něco zeptaly holky z jiné třídy, a já jim odpověděl, že jsem kluk. A pak se to začalo strašně řešit,“ vzpomíná 14letý Jeremy, který se narodil jako dívka, ale už dva roky se identifikuje jako chlapec.