Zaostřeno
26. březen 2023

Poslechněte si podcast: Největší problém s připojením fotovoltaik do sítě mají lidé na jihu Moravy, přiznává distributor

Bez licence a bez stavebního povolení je od začátku letošního roku stavba a provozování obnovitelných zdrojů energie do 50 kW mnohem jednodušší. Menší administrativní zátěž je výsledkem novely energetického zákona spolu s nabídkou státních dotací na obnovitelné zdroje. Je to významné povzbuzení pro lidi, kteří si chtějí pořídit fotovoltaiku. Zájem je, ale co s přebytečnou energií, je věc druhá. Zájemci totiž mohou narazit na nedostatečnou kapacitu distribuční sítě.

26:01

Zaostřeno

Vydává: Český rozhlas

Reportérský pořad, který jde do hloubky problému. Zaostří na vše podstatné, co se děje kolem nás, v Evropě i ve světě.

Web

Dnes 26:12

Válka na Ukrajině probudila LNG byznys jako Frankensteinovo monstrum, říká zástupce ekologů

Ruská válka na Ukrajině a snaha Evropy zbavit se energetické závislosti na Moskvě byly velkým impulsem pro petrochemický průmysl jinde ve světě. Mimo jiné to oživilo skomírající projekty na zpracování a export LNG v Severní Americe. Mnozí tamní politici to označují za velkou obchodní příležitost, evropští zase za bezpečnou a nezávadnou alternativu k ruskému plynu. Většinou už ale nedodávají, že další rozvoj této infrastruktury je také bezpečnostní hrozbou.

Včera 25:49

Pět korun za PET láhev nebo plechovku. Plast a hliník nejsou odpad

Česko připravuje zákon, který umožní plošné zálohování PET lahví a hliníkových obalů. Recyklace totiž podle ministerstva životního prostředí nestačí. Teprve nedávno něco podobného zavedli na Slovensku. Tam úspěch tohoto kroku předčil očekávání. Kdy se se zálohováním začne také v České republice?

Před týdnem 26:11

Senát konečně řeší whistleblowing. S dvouletým zpožděním

Jak spolu souvisí píšťalka a korupce? Přinejmenším daly vzniknout úplně novému slovu – „whistleblowing“. Termín, který doslova znamená „hvízdání na píšťalku“, přeneseně označuje oznámení protiprávního nebo přímo korupčního jednání. V Česku se o něm mluví už mnoho let, ale legislativa, která má oznamovatele chránit, stále neprošla legislativním procesem, respektive teď je má projednávat Senát. Jenže – už s téměř dvouletým zpožděním.

Před týdnem 25:54

Do gastronomie jde čtvrtina produkce, v hmyzu je budoucnost, tvrdí průkopník chovu hmyzu

Na farmě v Jaroměřicích nad Rokytnou mají odchovaní jedinci jateční velikost kolem dvou centimetrů a prodávají se na litry. Jde pochopitelně o hmyz, který je v Česku zařazený mezi hospodářská zvířata, a to už od roku 2020. „Podle zákona jsme farmáři, tak používám zemědělskou terminologii,“ říká předseda Spolku chovatelů a zpracovatelů hmyzu Ivan Papoušek.

Před 2 týdny 26:45

Reportáž z ukrajinského Černihivu: Zničeny byly tisíce domů, město se ale ubránilo

Ukrajinská armáda se chystá na protiofenzivu. Mohla by osvobodit další místa na východě země. Už víc než rok se lidé také snaží vrátit život do míst v okolí Kyjeva a na severu země, která loni okupovala nebo obléhala ruská vojska.

Před 2 týdny 26:25

Poslechněte si osobní vzpomínky novináře Pohanky na rok 2004, kdy ho v Iráku unesli ozbrojenci

Český rozhlas má i podle zákona síť vlastních zahraničních zpravodajů. Nebylo to tak ve stoleté historii rozhlasu vždy, ale až někdy od 60. let. Doba normalizace nás vrátila, nicméně po roce 1989 bylo nač navazovat. Vít Pohanka vzpomíná na rok 2004 a misi v Iráku, kdy ho spolu s Michalem Kubalem a Petrem Klímou z České televize unesli neznámí ozbrojenci.

Před 3 týdny 25:45

Nejen Indonésie a Thajsko uvažují o zdanění digitálních nomádů

K úspěšné kariéře jim stačí notebook, platné vízum a stabilní připojení k internetu. Pracovní dobu si určují sami a jejich kanceláří je brazilská pláž, vietnamská džungle nebo třeba tichomořský ostrov. Asi neexistuje svobodnější povolání, než jsou takzvaní digitální nomádi. V posledních letech je začínají „obcházet“ berní a imigrační úřady. A je tak na stole otázka: Zdanit, nebo nezdanit jejich práci?

Před 3 týdny 34:35

Česko nemá klimatický zákon

Samostatnou legislativu ke klimatu už zavedlo třeba Maďarsko nebo Německo, debatuje se o ní na Slovensku. Potřebujeme i my samostatný zákon o klimatu? K čemu by byl dobrý? A nebyl by například hrozbou pro konkurenceschopnost Česka? Téma pro Zaostřeno, které natočila Tereza Čapková.

7. květen 2023 25:49

Překážkou pro vozíčkáře nejsou jen schody, ale třeba zmrzlá dlažba. Detaily, které zdraví nevidí

Handicapovaní lidé už dávno nežijí schovaní někde za zdmi, jak to bylo v dobách socialismu, a tak se obecně soudí, že mají podmínky pro život stejné jako všichni ostatní a společnost je bere naprosto samozřejmě. Vozíčkáři ale na stejné optimistické vlně nejedou. Překážek, které je čekají na každodenní cestě do práce nebo za zábavou, je stále mnoho.

6. květen 2023 27:20

Velkolepá korunovace Karla III. není projev marnotratnosti, ale hrdosti, říká právník Kysela

Nač vlastně Britové potřebují korunovaci nového krále? Panovníkem se Charles stal automaticky po smrti své matky Alžběty II. už v září 2022. Proč tedy cítí britská monarchie v 21. století potřebu okázalého obřadu, jehož kořeny sahají do hluboké minulosti?