- Podcasty
- Zaostřeno
Poslechněte si podcast: Bojujeme s nepřítelem. Je jedno, jestli je prezidentem Biden, nebo Trump, shodují ukrajinští vojáci
Volbu amerického prezidenta sledovali i ukrajinští vojáci na frontě. I je zajímá, jak Donald Trump plánuje ukončit ruskou válkou na Ukrajině. Trumpovo vítězství vojáky ale nijak zásadně nezneklidňuje. Jejich úkolem je zastavit ruskou armádu, a to se týká i bojovníků ze 102. brigády, kteří brání svůj úsek na Záporožské frontě.
Zaostřeno
Reportérský pořad, který jde do hloubky problému. Zaostří na vše podstatné, co se děje kolem nás, v Evropě i ve světě.
Češi jsou v houbaření opravdu výjimeční, tvrdí sociolog
Když řekneme, že „je něco na houby,“ obvykle tím myslíme, že je to k ničemu, bezcenné, nezajímavé. Ale na houby chodí každý rok většina Čechů, Moravanů a Slezanů. Dá se o nich bádat, zároveň má lidové houbaření v kultuře a životním stylu naší země velmi silné a pevné kořeny.
Čínská armáda není nejpočetnější na světě, má ale sílu, která vzbuzuje respekt
Vzpomínáte na euforii ze začátku 90. let? Sovětský svaz tehdy zmizel z mapy světa, Čína hledala místo v mezinárodním společenství a Indie měla vlastních, vnitrostátních problémů nad hlavu. Zdálo se, že armády, vojáci a stroje na zabíjení se postupně ze světa vytratí – teď je ale všechno jinak. Zbrojaři vydělávají nejlíp v historii, zuří válka na Ukrajině a na spadnutí je těžký konflikt na Tchaj-wanu, nebo na Korejském poloostrově.
Před 35 lety létaly kameny mezi fotbalovými fanoušky Baníku a Dynama Kyjev. Komunisti to ututlali
Už to bude 35 let od zápasu poháru UEFA mezi Baníkem Ostrava a Dynamem Kyjev. 1. listopadu, tedy jen dva týdny před sametovou revolucí, znělo z ochozů na ostravských Bazalech: „Okupanti, okupanti“ a po sovětských vojácích a jejich rodinách létaly kameny. Veřejná bezpečnost ale proti fanouškům zasáhla jen minimálně. Proč se na tuto událost téměř zapomnělo?
Prezidenta Masaryka lidé často žádali o kmotrovství pro své děti
- říjen jako výročí vzniku republiky využívali v minulosti lidé k žádostem o kmotrovství. Za první republiky bylo běžné, že se lidé obraceli na prezidenta republiky Masaryka a chtěli ho jako kmotra pro své narozené děti.
Veřejné knihovny v době internetu, audioknih a umělé inteligence stále rozšiřují svou nabídku
Jak vypadají moderní instituce tohoto druhu na severu Evropy? Mají v nich fyzické knihy ještě místo? A co české knihovny, drží krok s dobou? Po tom pátrá Jakub Lucký.
Knihovny jako fyzické místo nemůže umělá inteligence nikdy nahradit, myslí si šéf pražské bibliotéky
„Když jsem se před lety stal ředitelem Městské knihovny v Praze, měli jsme plno politiků, kteří otevřeně říkali, že nechtějí stavět nové budovy, protože všechno je přece na internetu. Dnes už nikdo takový – pokud si tedy přeje být znovu zvolený –, takovou věc nikdy neřekne,“ je přesvědčený ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák. Knihovny totiž nejsou jen o informacích uložených v knihách, ale plní ve společnosti celou řadu funkcí.
Důchodová reforma pomůže i pracujícím seniorům. Vydělat by si mohli přes tisícovku navíc
Vládní koalice se snaží Sněmovnou protlačit důchodovou reformu, platit by mohla už od ledna příštího roku. Všechny zajímá zvýšení věku odchodu do důchodu, novinek by mělo být víc, a to pro už dnes pracující seniory. Měli by totiž být osvobození od placení sociálního pojištění. Při hrubé mzdě nebo platu 20 tisíc měsíčně by dostali asi o 1,3 tisíc korun navíc.
Civilizace se rozpadne už třetí den po výpadku elektřiny, varuje zmocněnec Bartuška
Česko se zbavuje energetické závislosti na ruském plynu a ropě. Podle všeho se to daří – u ropy je navýšení kapacity ropovodu TAL před dokončením. To by mělo zajistit zásobování i v případě, kdyby Rusko definitivně zavřelo kohouty ropovodu Družba.
Thajsku vládne už třetí člen miliardářské rodiny Šinawatrů. I Paetongtarn může svrhnout armáda
Asi není na světě jiná země, která má ve svých moderních dějinách tolik státních převratů, jako Thajsko. První zažilo království v roce 1932, dodnes jich bylo už 28 – některé úspěšné, jiné nedokonané. V průměru je to jednou za 2,5 let, kdy armáda vyhlásí výjimečný stav, zatkne premiéra, ministry a po krátkém domácím vězení musejí všichni podepsat abdikaci.