- Podcasty
- Zaostřeno
Poslechněte si podcast: Kdysi se říkalo, že ostravské Vítkovice půjdou do šrotu, ale pak tam udělali muzeum, říká Nohavica
Za posledních 30 let ztratila Ostrava 12 procent obyvatel. Po útlumu těžby uhlí a nevyhnutelném ekonomickém propadu z počátku 90. let se přitom mělo třetí nejlidnatější město odrazit od dna. Proč se nedaří zabránit odlivu obyvatel? Co Ostrava nabízí a v čem by mohla být naopak do budoucna unikátní?
Zaostřeno
Reportérský pořad, který jde do hloubky problému. Zaostří na vše podstatné, co se děje kolem nás, v Evropě i ve světě.
Lidé byli ve sklepích. Když chtěli odjet, Rusové je ostřelovali. Byly tam i děti, vzpomíná Vova
„Rusové dostali všechny, co tu v tu chvíli byli. Jestli se někdo ještě skrýval ve sklepě, to nevím. Ale ten sklep byl ještě mnohem hlubší. Teď už je zasypaný sutí,“ vzpomíná Vova z vesnice Premoha u Kyjeva. Rusové je okupovali 32 dní a po jejich odchodu pak přeživší nacházeli mrtvé.
Dějepis jinak? Místo biflování dat hledání odpovědí
Dějepis se dá učit i jinak než jen memorováním dat a letopočtů. Pomoci by s tím mohla nová učebnice pro 9. třídy, která nabízí badatelskou metodu. Díky ní si žáci mohou sami utvořit názor na události 20. století.
V březnu téměř nepršelo. Na konci dubna už hlásí sucho až pětina Česka
přes některé poměrně deštivé týdny byl začátek letošního jara enormně suchý. Na půdní sucho začátkem jara upozorňovali zemědělci a pěstitelé napříč Evropou, tedy nejen v Česku. Klimatologové z projektu Intersucho dokonce označili březnový nedostatek vody za neobvyklou anomálii.
Britové řeší problém s lodní dopravou do Evropy
Lodní přepravce P&O Ferries, který zajišťuje i spojení s Francií přes Lamanšský průliv, nahradil 800 zaměstnanců agenturními pracovníky. Od té doby nedokázal svou činnost úplně obnovit. Masivní propouštění vyvolalo velké protesty a jednala o něm vláda i parlament.
Opravdu se Saúdská Arábie mění, nebo je to jen divadlo před médii
Na venek mění blízkovýchodní Království Saúdská Arábie přístup k ženám a světu se chce prezentovat jako pořadatel sportovních akcí a podporovatel kultury. Na pozadí ale probíhají hromadné popravy, zatýkání kritiků režimu a vláda podporuje „pro svět zapomenutou“ válku v Jemenu.
Válka a dezinformace: Abychom ochránili toleranci, musíme být netolerantní k netoleranci
„Válka se rodí v myslích lidí. Proto v myslích lidí musíme vytvořit obranu míru,“ píše se ve (volném) překladu úvodu zakládající listiny Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu z roku 1945. Je zřejmé, že si už na konci 2. světové války – nejničivější v dějinách lidstva – zakládající země uvědomovaly význam vzdělání, svobodného přístupu k informacím a deklarovaly svou snahu je zajistit.
Budou děti zase běhat v plynových maskách po krajině? Ukrajina zavedla brannou výchovu už před lety
Měla by se do českých škol vrátit branná výchova? Na Ukrajině ji znovu, stejně jako povinnou vojenskou službu, zavedli už po ruské anexi Krymu před osmi lety. Jenže mladí Ukrajinci odcházející bojovat proti ruské agresi, potřebují stejně i ten nejzákladnější výcvik. Je totiž nutné, aby uměli zbraň zvládnout bezpečně tak, aby se nějakou neopatrností mezi sebou nepostříleli.
Maďarské parlamentní volby nabízí souboj Orbán vs. Márki-Zay
Viktor Orbán, současný maďarský premiér, se k moci dostal v roce 2010. Podpořilo ho tehdy necelých 53 procent voličů a v parlamentu získal dvoutřetinovou ústavní většinu. Jeho strana Fidesz od té doby dominuje politickému životu v zemi. Teď, o tři volební období později, se začala i v Maďarsku formovat takzvaná národní opoziční fronta.
Grant Evropské výzkumné rady letos získala šestice vědců
Grant Evropské výzkumné rady (ERC) získávají jen ti nejlepší a neodvážnější vědci, kteří přinášení nové nápady a směry. Pokud se ukážou jako úspěšné, tak často výrazně posouvají vědecké poznání. Do Česka ovšem za 15 let doputovalo pouze 55 prestižních grantů ECR. Letos tento grant získal i tým Tomáše Slaniny.
Na Ukrajině stále žijí takzvaní Volyňští Češi
Na Ukrajině stále přežívá česká komunita. I když se jim říká Volyňští Češi, jejich předci se neusazovali jen ve Volyňské oblasti na západě země, ale také například na Krymu. Velká část z nich sice využila – po 2. světové válce a po roce 1989 – možnosti repatriace do původní vlasti. Přesto několik tisíc z nich dál na Ukrajině žije.