- Podcasty
- Zaostřeno
Poslechněte si podcast: Edvard Beneš očima britských historiků
Na konci května uplyne 140 let od narození druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. Muže, který stál v první polovině minulého století u všech klíčových momentů naší země. Podílel se na vzniku samostatné republiky, zažil její rozpad a zánik v roce 1938 a 1939, byl u jejího obnovení v roce 1945 i ovládnutí komunistickou stranou o tři roky později. (Repríza, v premiéře jste pořad mohli slyšet v květnu 2024.)
Zaostřeno
Reportérský pořad, který jde do hloubky problému. Zaostří na vše podstatné, co se děje kolem nás, v Evropě i ve světě.
Bití i bezradnost. Gruzínské protesty pokračují
Gruzie má za sebou prezidentské volby a také tři týdny masových protestů v Tbilisi a dalších městech. Volby vyhrál kandidát strany Gruzínský sen bývalý fotbalista Michail Kavelašvili a podle očekávání pokračují i demonstrace. Nemají ale vůdce, demonstranti se nechtějí spojit s opozicí. A tak každý noční protest končí do ztracena, nebo zásahem pořádkových jednotek. Gruzíni protestují proti zastavení přístupových rozhovorů s Evropskou unií. A nově žádají propuštění zadržených.
Asi nejhorší podmínky ve vězení mají v KLDR. Trest jednoho člena odsedí celá rodina. Včetně dětí
V největším regionu světa Asii a Oceánii sedí aktuálně ve vězení víc než 4,5 milionu lidí – je to víc má celá Čína vojáků, dokonce včetně aktivních záloh. Odsouzenců skokově přibývá hlavně v jihovýchodní Asii. Proč Asiaté trestají, zatímco Evropa napravuje? Otázky pro pořad Zaostřeno Davida Jakše.
I Krkonoše měly svého Krampuse. Rübezahl byl zlý a děsivý, vysvětluje odbornice Vavřinová
Rohy, řetězy a dlouhé ostré zuby. Krampus je postava, která dokáže vyděsit i dospělého. Je obdobou českého čerta, ale ne tak úplně. Tradičně chodí 5. prosince společně s Mikulášem, ale ani to není pravidlo. Každý region má totiž svůj vlastní folklor.
Znečišťovatelé mají povinnost připívat těm, kteří teď řeší důsledky, říká zástupkyně JAR na COP29
Rok 2024 bude podle Evropské meteorologické služby Coopernicus vysoce pravděpodobně prvním rokem s teplotou vyšší, než jaká byla na planetě v předindustriálním období, dokonce vyšší než o 1,5 °C. Podle tajemníka Rámcové dohody OSN o změně klimatu Simona Steilla byl letošní rok pro nás lekcí klimatické zkázy.
Bojujeme s nepřítelem. Je jedno, jestli je prezidentem Biden, nebo Trump, shodují ukrajinští vojáci
Volbu amerického prezidenta sledovali i ukrajinští vojáci na frontě. I je zajímá, jak Donald Trump plánuje ukončit ruskou válkou na Ukrajině. Trumpovo vítězství vojáky ale nijak zásadně nezneklidňuje. Jejich úkolem je zastavit ruskou armádu, a to se týká i bojovníků ze 102. brigády, kteří brání svůj úsek na Záporožské frontě.
Češi jsou v houbaření opravdu výjimeční, tvrdí sociolog
Když řekneme, že „je něco na houby,“ obvykle tím myslíme, že je to k ničemu, bezcenné, nezajímavé. Ale na houby chodí každý rok většina Čechů, Moravanů a Slezanů. Dá se o nich bádat, zároveň má lidové houbaření v kultuře a životním stylu naší země velmi silné a pevné kořeny.
Čínská armáda není nejpočetnější na světě, má ale sílu, která vzbuzuje respekt
Vzpomínáte na euforii ze začátku 90. let? Sovětský svaz tehdy zmizel z mapy světa, Čína hledala místo v mezinárodním společenství a Indie měla vlastních, vnitrostátních problémů nad hlavu. Zdálo se, že armády, vojáci a stroje na zabíjení se postupně ze světa vytratí – teď je ale všechno jinak. Zbrojaři vydělávají nejlíp v historii, zuří válka na Ukrajině a na spadnutí je těžký konflikt na Tchaj-wanu, nebo na Korejském poloostrově.
Před 35 lety létaly kameny mezi fotbalovými fanoušky Baníku a Dynama Kyjev. Komunisti to ututlali
Už to bude 35 let od zápasu poháru UEFA mezi Baníkem Ostrava a Dynamem Kyjev. 1. listopadu, tedy jen dva týdny před sametovou revolucí, znělo z ochozů na ostravských Bazalech: „Okupanti, okupanti“ a po sovětských vojácích a jejich rodinách létaly kameny. Veřejná bezpečnost ale proti fanouškům zasáhla jen minimálně. Proč se na tuto událost téměř zapomnělo?
Prezidenta Masaryka lidé často žádali o kmotrovství pro své děti
- říjen jako výročí vzniku republiky využívali v minulosti lidé k žádostem o kmotrovství. Za první republiky bylo běžné, že se lidé obraceli na prezidenta republiky Masaryka a chtěli ho jako kmotra pro své narozené děti.