Zaostřeno
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Edvard Beneš očima britských historiků

Na konci května uplyne 140 let od narození druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. Muže, který stál v první polovině minulého století u všech klíčových momentů naší země. Podílel se na vzniku samostatné republiky, zažil její rozpad a zánik v roce 1938 a 1939, byl u jejího obnovení v roce 1945 i ovládnutí komunistickou stranou o tři roky později. (Repríza, v premiéře jste pořad mohli slyšet v květnu 2024.)

24:02

Zaostřeno

Vydává: Český rozhlas

Reportérský pořad, který jde do hloubky problému. Zaostří na vše podstatné, co se děje kolem nás, v Evropě i ve světě.

Web

Před týdnem 25:54

Bití i bezradnost. Gruzínské protesty pokračují

Gruzie má za sebou prezidentské volby a také tři týdny masových protestů v Tbilisi a dalších městech. Volby vyhrál kandidát strany Gruzínský sen bývalý fotbalista Michail Kavelašvili a podle očekávání pokračují i demonstrace. Nemají ale vůdce, demonstranti se nechtějí spojit s opozicí. A tak každý noční protest končí do ztracena, nebo zásahem pořádkových jednotek. Gruzíni protestují proti zastavení přístupových rozhovorů s Evropskou unií. A nově žádají propuštění zadržených.

Před 2 týdny 25:53

Asi nejhorší podmínky ve vězení mají v KLDR. Trest jednoho člena odsedí celá rodina. Včetně dětí

V největším regionu světa Asii a Oceánii sedí aktuálně ve vězení víc než 4,5 milionu lidí – je to víc má celá Čína vojáků, dokonce včetně aktivních záloh. Odsouzenců skokově přibývá hlavně v jihovýchodní Asii. Proč Asiaté trestají, zatímco Evropa napravuje? Otázky pro pořad Zaostřeno Davida Jakše.

Před 3 týdny 24:08

I Krkonoše měly svého Krampuse. Rübezahl byl zlý a děsivý, vysvětluje odbornice Vavřinová

Rohy, řetězy a dlouhé ostré zuby. Krampus je postava, která dokáže vyděsit i dospělého. Je obdobou českého čerta, ale ne tak úplně. Tradičně chodí 5. prosince společně s Mikulášem, ale ani to není pravidlo. Každý region má totiž svůj vlastní folklor.

27. listopad 2024 25:06

Znečišťovatelé mají povinnost připívat těm, kteří teď řeší důsledky, říká zástupkyně JAR na COP29

Rok 2024 bude podle Evropské meteorologické služby Coopernicus vysoce pravděpodobně prvním rokem s teplotou vyšší, než jaká byla na planetě v předindustriálním období, dokonce vyšší než o 1,5 °C. Podle tajemníka Rámcové dohody OSN o změně klimatu Simona Steilla byl letošní rok pro nás lekcí klimatické zkázy.

20. listopad 2024 25:59

Bojujeme s nepřítelem. Je jedno, jestli je prezidentem Biden, nebo Trump, shodují ukrajinští vojáci

Volbu amerického prezidenta sledovali i ukrajinští vojáci na frontě. I je zajímá, jak Donald Trump plánuje ukončit ruskou válkou na Ukrajině. Trumpovo vítězství vojáky ale nijak zásadně nezneklidňuje. Jejich úkolem je zastavit ruskou armádu, a to se týká i bojovníků ze 102. brigády, kteří brání svůj úsek na Záporožské frontě.

13. listopad 2024 26:10

Češi jsou v houbaření opravdu výjimeční, tvrdí sociolog

Když řekneme, že „je něco na houby,“ obvykle tím myslíme, že je to k ničemu, bezcenné, nezajímavé. Ale na houby chodí každý rok většina Čechů, Moravanů a Slezanů. Dá se o nich bádat, zároveň má lidové houbaření v kultuře a životním stylu naší země velmi silné a pevné kořeny.

6. listopad 2024 25:46

Čínská armáda není nejpočetnější na světě, má ale sílu, která vzbuzuje respekt

Vzpomínáte na euforii ze začátku 90. let? Sovětský svaz tehdy zmizel z mapy světa, Čína hledala místo v mezinárodním společenství a Indie měla vlastních, vnitrostátních problémů nad hlavu. Zdálo se, že armády, vojáci a stroje na zabíjení se postupně ze světa vytratí – teď je ale všechno jinak. Zbrojaři vydělávají nejlíp v historii, zuří válka na Ukrajině a na spadnutí je těžký konflikt na Tchaj-wanu, nebo na Korejském poloostrově.

30. říjen 2024 25:43

Před 35 lety létaly kameny mezi fotbalovými fanoušky Baníku a Dynama Kyjev. Komunisti to ututlali

Už to bude 35 let od zápasu poháru UEFA mezi Baníkem Ostrava a Dynamem Kyjev. 1. listopadu, tedy jen dva týdny před sametovou revolucí, znělo z ochozů na ostravských Bazalech: „Okupanti, okupanti“ a po sovětských vojácích a jejich rodinách létaly kameny. Veřejná bezpečnost ale proti fanouškům zasáhla jen minimálně. Proč se na tuto událost téměř zapomnělo?

23. říjen 2024 24:27

Prezidenta Masaryka lidé často žádali o kmotrovství pro své děti

  1. říjen jako výročí vzniku republiky využívali v minulosti lidé k žádostem o kmotrovství. Za první republiky bylo běžné, že se lidé obraceli na prezidenta republiky Masaryka a chtěli ho jako kmotra pro své narozené děti.
16. říjen 2024 25:49

Veřejné knihovny v době internetu, audioknih a umělé inteligence stále rozšiřují svou nabídku

Jak vypadají moderní instituce tohoto druhu na severu Evropy? Mají v nich fyzické knihy ještě místo? A co české knihovny, drží krok s dobou? Po tom pátrá Jakub Lucký.