Doktorská rada
27. září 2023

Poslechněte si podcast: Zánět středního ucha nejčastěji vzniká ze silné rýmy

Rýma a silné nachlazení může mít nepříjemné komplikace. Zánět se může Eustachovou trubicí přesunout do středního ucha. Nejčastěji postihuje děti. V případě silného projevu je nutné přistoupit k propíchnutí ušního bubínku a odsátí hnisu.

03:16

Doktorská rada

Vydává: Český rozhlas

Užitečné rady, které se týkají vašeho zdraví, nabízí každou středu MUDr. Irena Kudrnovská. Pořad připravuje Markéta Vejvodová.

Web

Před třemi dny 03:05

Nádory na mozku mají různé projevy, včetně změny chování

Pokud nám někdo diagnostikuje nádor na mozku, přirozeně se velmi vyděsíme. Druhů nádorů je ale více a velmi také záleží na jejich umístění. Diagnostika nádoru je poměrně obtížná. Jeho projevy jsou velmi různorodé a při potížích proto většinou na toto onemocnění ani nepomyslíme.

Před týdnem 03:25

Brnění v končetinách může signalizovat ucpanou tepnu, trombóza žíly se projevuje přesně opačně

V zimě kvůli chladu máme často různé problémy s klouby i páteří. Může se také stát, že spolu s bolestí zad začneme cítit i lehké brnění v končetinách. Tyto nepříjemné potíže ale nemusí být vždy pouze od páteře. Může se jednat i o vážnější komplikace.

Před 2 týdny 03:19

Preventivní prohlídky stihněte nejlépe ještě před začátkem zimy

Během léta většina lidí preventivní prohlídky odkládala a své případné zdravotní problémy bagatelizovala. S preventivní prohlídkou proto neotálejte hlavně před zimou. Na případné zdravotní komplikace se budete moci připravit ještě před začátkem tohoto zátěžového období nebo své zdraví alespoň stihnete ještě více posílit.

Před 3 týdny 03:28

Pacienti by měli znát svá práva i povinnosti lékařů

Lékařská péče je u nás na vysoké úrovni, nicméně značně přetížena. Někdy ale zdravotnictví zatěžujeme z neznalosti. Sami pacienti někdy neznají svá práva ani povinnosti lékařů. Specifická pravidla má zajištění zdravotního převozu, předepisování dlouhodobých léků i práva a povinnosti praktických a specializovaných lékařů.

1. listopad 2023 03:26

Pocit tíhy v nohách může být banalitou i varovným signálem

Mnozí z vás během dlouhého cestováni na dovolenou zjistili, že pociťují tíhu v nohách. Tyto nepříjemné pocity ale mohou mít mnoho příčin. Může se jednat o komplikace se srdcem nebo žílami, v lepším případě o pouhou únavu. Rozhodující je fakt, jak rychle komplikace odezní.

25. říjen 2023 03:22

Revmatismus může spustit silné prochladnutí

Podzim a zima je období, kdy mnohé z nás pobolívají klouby. Důvody ale mohou být nejrůznější, od artrózy po namožení. Specifickým problémem je ale revmatismus. Právě chlad je pro toto onemocněn velkým nebezpečím. Může nemoc spustit i zhoršit. Jedná se totiž ve své podstatě o zánět drobných i větších kloubů a odborně se nazývá revmatoidní artritida.

18. říjen 2023 03:23

Včasné odhalení Alzheimerovy choroby zpomalí její rozvoj

Alzheimerova choroba je devastující smrtelné onemocnění, které postihuje mnoho lidí. Jedná se o neurodegenerativní onemocnění, při kterém dochází k nevratným změnám na mozku a poklesu kognitivních funkcí, jako jsou myšlení, paměť a úsudek. Včasná diagnóza může nemoc zpomalit.

11. říjen 2023 03:15

Ječné zrno může způsobit nepříjemné komplikace

Je mnoho očních vad a očních onemocnění, které patří přímo do oční ordinace. Ovšem praktický lékař někdy musí řešit i běžnějšíí oční problémy, jako je například ječné zrno. Když se objeví bolestivá bulka na víčku oka, většinou se vyděsíme. Ale může se jednat právě o ječné zrno, které v počátku ani nemusí bolet. Ale pokud se zanítí, je to velmi nepříjemné a bolestivé.

4. říjen 2023 03:26

Časté bolesti v krku mohou mít různé příčiny

Během léta se často vyskytují letní angíny. Stačí velká vedra, popíjení ledových nápojů nebo přílišné pojídání zmrzliny a o bolest v krku není nouze. Dlouhotrvající bolesti krku ale mohou mít různé příčiny. Léčba může být různá, opakované zánětlivé angíny se mohou řešit i odstraněním krčních mandlí.