Hergot!
14. únor 2022

Poslechněte si podcast: Založením spolku Ateisté ČR jsme se emancipovali, říká jeho členka Jelena Lenka Příplatová

Jelena Lenka Příplatová je evoluční bioložka, která se o vědu zajímá již od dětství. Sama sebe také definuje jako sekulární humanistku. Skeptický způsob uvažování a sekulárně orientovaná angažovanost se u Příplatové protínají v členství v Českém klubu skeptiků Sisyfos a v občanském sdružení Ateisté ČR. O tom, čemu se tyto organizace věnují, přišla pohovořit do pořadu Hergot!.

40:13

Hergot!

Vydává: Český rozhlas

Neortodoxní pohled na duchovní záležitosti.

Web

Před čtyřmi dny 48:14

Jak se stal Jan Žižka horlivým křesťanem

I když se nejdražší český snímek „Jan Žižka“ náboženstvím a spiritualitou moc nezabývá, skutečný Jan Žižka je bez nich sotva myslitelný. V Hergot!u jsme o osobnosti českého vojevůdce a jeho vztahu k náboženství mluvili s historičkou Milenou Bartlovou. Co doopravdy víme o Žižkovi?

Před týdnem 45:57

Strach z klimatické krize poznamenal i letošní sjezd Světové rady církví

Světová rada církví je největší ekumenickou organizací světa. Zahrnuje přes 350 členských křesťanských církví s více než půl miliardou věřících. Jde o církve různých tradic jako například východní pravoslaví, asyrská, etiopská či koptská církev, baptisté, letniční, anglikánská církev nebo evangelická církev. V Hergot!u o jejím posledním valném shromáždění mluvil Petr Jan Vinš, generální sekretář Ekumenické rady církví v České republice.

Před 2 týdny 49:13

Ježíš tě miluje, ale holku si musíš najít sám, zpívá písničkář Samčo, brat dážďoviek

Pod uměleckým jménem Samčo, brat dážďoviek vystupuje slovenský umělec Samuel Szabó. Kromě množství různorodých experimentálních písní tvoří tento držitel Radio_Head Award také komentáře nábožensko-společenského dění u našich východních sousedů. V Hergot!u se rozpovídal o charakteru východního Slovenska i o své náboženské cestě.

Před 3 týdny 41:55

Od šamana k baseballistům. Kniha Dějiny lidí chce ukázat, co všechno patří k člověku

Nová kniha Dějiny lidí zkoumá jednotu i rozmanitost lidských společenství skrze koncept kulturních univerzálií. Napsal ji etnolog, kulturní historik a vědecký novinář Martin Rychlík, který v Hergot!u prozradil, jak různé kultury přistupují k otázkám spirituality.

4. září 2022 40:59

Ani arcibiskup není mluvčí katolické víry, říká jáhen Matěj Jirsa

V létě se konal 7. ročník Celostátního setkání katolické mládeže. Povídat o něm do Hergotu! přišel Matěj Jirsa, čerstvě vysvěcený katolický jáhen. Kromě toho popsal i svou vizi budoucnosti katolické církve a přípravy na své svěcení.

29. srpen 2022 44:21

Konspiritualita: svět konspiračních teorií a influencerské spirituality

Antropoložka a socioložka Marie Heřmanová se věnuje digitální antropologii a zkoumá kulturu influencerek a šíření konspiračních teorií v prostoru sociálních médií, především pak na Instagramu. V Hergot!u mluvila o spojení spirituality a konspiračních teorií.

22. srpen 2022 48:06

Svět Neila Gaimana: okultismus, magie, spiritualita i noční můry

Konečně. Po několika dekádách čekání vznikl seriál na motivy kultovního komiksu Neila Gaimana Sandman. Seriál popisuje říši snů, kde Morfeus, známý také jako Pán snů či Sandman, zhmotnil naše nejhorší noční můry. Gaimanova tvorba je plná mytologie, čar a kouzel, spirituality a náboženských odkazů. Proto ani v Hergot!u nesmí chybět.

17. červenec 2022 52:40

Pět zázraků je víc než nula, říká absolvent školy nadpřirozené služby Vojtěch Bašta

Bethel School of Supernatural Ministry v Kalifornii by se dalo do češtiny přeložit jako „škola nadpřirozené služby“. Kromě základních pilířů křesťanské víry a čtení Bible se její studenti učí takzvanému prorokování nebo uzdravování fyzických zranění. Vojtěch Bašta, který se na rok stal jedním z nich, přišel do Hergotu!, aby vyprávěl o svých zkušenostech a předvedl i praktickou ukázku prorokování.

11. červenec 2022 46:57

Poutě jako posvátná místa i kolotoče a houpačky. O poutnictví s religionistou Martinem Klapetkem

Poutě odkazují k důležitým místům setkávání lidí se zbožnými cíli. Jak se stalo, že dnes znamenají také místa zábavy? Nejen o sakrálním a profánním významu poutí mluvil v Hergot!u religionista a islamolog Martin Klapetek z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

19. červen 2022 43:17

Bludnými balvany nechceme do lidí rýpat, říká Claire Kroulík Klingenberg ze spolku Sisyfos

Prezidentka Evropské rady skeptických organizací Claire Kroulík Klingenberg z Českého klubu skeptiků Sisyfos byla v pořadu Hergot! naposledy před pár lety. Přišel čas to napravit. Nyní přijala pozvání, aby pohovořila o Bludných balvanech, anticenách, které zdejší skeptici udělovali na konci května potenciálně nebezpečným jednotlivcům a skupinám lidí zastávajícím pseudovědecké myšlenky.