Výlety
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Zákupy byly díky Habsburkům v 19. století mocenským centrem. Dokládá to nejen místní zámek

Historie Zákup, městečka na Českolipsku v Libereckém kraji sahá do 14. století, kdy u říčky Svitávky vznikla tvrz a později zámek. Vystřídala se tam řada šlechtických rodů, například Vartenberkové, Berkové z Dubé, Novohradští, Sasko-Lauenburští a zejména Habsburkové. Právě za nich Zákupy zažily největší rozkvět. A netýká se to jen místního zámku.

03:23

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.

Web

Včera 03:02

Dům v Libišanech ozářilo přes čtvrt milionu žárovek. Majitelé opět překonali vlastní vánoční rekord

Dům čp. 28 v Libišanech na Pardubicku ve dne nejspíš minete bez povšimnutí. Po páté hodině odpolední se ale v době adventu a potom přes Vánoce až do Tří králů mění k nepoznání. Osvítí ho totiž téměř 270 tisíc LED žárovek. S nejzářivější vánoční výzdobou překonávají manželé Hlouškovi každý rok svůj vlastní rekord.

Před dvěma dny 02:57

Roštejnská obora na Vysočině patří mezi nejstarší v republice. Prohání se v ní stádo muflonů

Pod hradem Roštejnem na Vysočině se rozprostírá obora. Dnes patří Lesům České republiky, před stovkami let v ní lovili zvěř pánové z nedaleké Telče. Oborou vede naučná stezka zaměřená na myslivost. A když jsou návštěvníci trpěliví, mají šanci nějakého toho muflona nebo daňka zahlédnout.

Před dvěma dny 03:38

Kdo nemá kožucha, zima mu bude! Slovácké muzeum v Uherském Hradišti připravilo unikátní výstavu

Fašanku, fašanku, Velká noc bude. Kdo nemá kožucha, zima mu bude. Poslední verš z tradičního lidového popěvku se stal inspirací pro název tematické zimní výstavy Slováckého muzea v Uherském Hradišti ve Zlínském kraji. Jak název napovídá, jde o výstavu vrchních součástí tradičního lidového oděvu, tedy kožichů a kabátů. V jazyce nářečí kožuchů, mentýků, šub, kacabajek a lajblů.

Před třemi dny 03:17

Český ráj má novou rozhlednu na Hamštejně. Svojí konstrukcí připomíná raketu před startem

Téměř 120 kilometrů dlouhá Zlatá stezka Českého ráje spojující jeho nejvýznamnější místa má novou atraktivní zastávku. Rozhlednu Hamštejn. Nachází se v severní části Českého ráje, na Hamštejnském hřbetu nad obcí Koberovy, nedaleko Kozákova. Z vyhlídkové plošiny ocelovodřevěné konstrukce je vidět nejen do Českého ráje, ale i do hor.

Před čtyřmi dny 03:28

Jednu z nejfotogeničtějších hradních zřícenin najdete v Borotíně na pomezí středních a jižních Čech

Husitům ještě odolal, ale třicetiletá válka se mu stala osudnou. Řeč je o gotickém hradě v Borotíně na Táborsku na jihu Čech. Ovšem díky tomu, že byl před čtyřmi stoletími vypálen, můžeme dnes na jeho místě navštívit jednu z nejromantičtějších hradních zřícenin u nás.

Před pěti dny 03:38

U Střezetic probouzí emoce dojemný pomník vztahu člověka a koně na bitevním poli

Cestou ze Střezetic na Všestary, asi devět kilometrů severozápadně od Hradce Králové, stojí po pravé straně silnice monumentální dojemné sousoší jezdce a koně, které láká k tomu, aby si ho člověk prohlédl zblízka. Bronzová pieta padlým vojákům a zvířatům z jezdecké bitvy vyvolává emoce. Není oslavou války, ale naopak přibližuje utrpení, které válečný konflikt působí všem zúčastněným.

Před šesti dny 03:14

Pražské Klementinum hostí Jubilejní výstavu betlémů. Představuje i třímetrový mechanický betlém

V prostorách pražského Klementina se koná Jubilejní výstava betlémů. Je českým příspěvkem k celosvětovým oslavám 800. výročí, kdy vůbec první betlémskou scénu postavil svatý František z Assisi. Výstava se koná jednou za sto let a navazuje tak na Jubilejní výstavu z roku 1923. Speciálně pro tuto příležitost byl vytvořen třímetrový vyřezávaný mechanický betlém.

Před týdnem 03:21

Jediná plující hotelová loď v Česku má jméno Florentina. Kotví v Litoměřicích

Hotelová loď Florentina kotví v přístavišti v Litoměřicích na severu Čech, odkud vyplouvá na cesty po Labi i Vltavě. Postavena byla v roce 1980 v Berlíně, plavila se po řekách německých i holandských. Než připlula v roce 2008 do České republiky, stála tři roky v kopřivách poblíž Vídně. Proto musela projít kompletní rekonstrukcí.

Před týdnem 03:33

Jedna z nejkrásnějších alejí u nás vede na vrchol Uhlířského vrchu v Bruntále

Alej roku 2022. Tímto titulem se právem pyšní čtyřřadá lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále v Moravskoslezském kraji. Místní i přespolní obdivovatelé této přírodní krásy ji v anketě, kterou každoročně vyhlašuje nezisková organizace Arnika, vyslali až na pomyslný vrchol. A těm, kteří s pokorou vystoupají alejí až k poutnímu kostelu Panny Marie Pomocné, nezbývá než souhlasit.

Před týdnem 03:11

Největší expozici o Krkonoších najdete ve Vrchlabí. Originálně vypráví příběh hor a jejich obyvatel

Klášter ve Vrchlabí je komplex barokních budov chráněný jako kulturní památka. Dnes v něm sídlí Krkonošské muzeum Správy KRNAP s Příběhem Krkonoš. Neotřele, s využitím moderních technologií dokumentuje příběh našich nejvyšších hor, a to jak s ohledem na jedinečnost přírody, tak i vztah člověka ke zdejšímu přírodnímu bohatství. A je samozřejmě i poctou tajemnému Duchu hor, Krakonošovi.