- Podcasty
- Výlety

Poslechněte si podcast: Zákupy byly díky Habsburkům v 19. století mocenským centrem. Dokládá to nejen místní zámek
Historie Zákup, městečka na Českolipsku v Libereckém kraji sahá do 14. století, kdy u říčky Svitávky vznikla tvrz a později zámek. Vystřídala se tam řada šlechtických rodů, například Vartenberkové, Berkové z Dubé, Novohradští, Sasko-Lauenburští a zejména Habsburkové. Právě za nich Zákupy zažily největší rozkvět. A netýká se to jen místního zámku.
Výlety
Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.
Dům v Libišanech ozářilo přes čtvrt milionu žárovek. Majitelé opět překonali vlastní vánoční rekord
Dům čp. 28 v Libišanech na Pardubicku ve dne nejspíš minete bez povšimnutí. Po páté hodině odpolední se ale v době adventu a potom přes Vánoce až do Tří králů mění k nepoznání. Osvítí ho totiž téměř 270 tisíc LED žárovek. S nejzářivější vánoční výzdobou překonávají manželé Hlouškovi každý rok svůj vlastní rekord.
Roštejnská obora na Vysočině patří mezi nejstarší v republice. Prohání se v ní stádo muflonů
Pod hradem Roštejnem na Vysočině se rozprostírá obora. Dnes patří Lesům České republiky, před stovkami let v ní lovili zvěř pánové z nedaleké Telče. Oborou vede naučná stezka zaměřená na myslivost. A když jsou návštěvníci trpěliví, mají šanci nějakého toho muflona nebo daňka zahlédnout.
Kdo nemá kožucha, zima mu bude! Slovácké muzeum v Uherském Hradišti připravilo unikátní výstavu
Fašanku, fašanku, Velká noc bude. Kdo nemá kožucha, zima mu bude. Poslední verš z tradičního lidového popěvku se stal inspirací pro název tematické zimní výstavy Slováckého muzea v Uherském Hradišti ve Zlínském kraji. Jak název napovídá, jde o výstavu vrchních součástí tradičního lidového oděvu, tedy kožichů a kabátů. V jazyce nářečí kožuchů, mentýků, šub, kacabajek a lajblů.
Český ráj má novou rozhlednu na Hamštejně. Svojí konstrukcí připomíná raketu před startem
Téměř 120 kilometrů dlouhá Zlatá stezka Českého ráje spojující jeho nejvýznamnější místa má novou atraktivní zastávku. Rozhlednu Hamštejn. Nachází se v severní části Českého ráje, na Hamštejnském hřbetu nad obcí Koberovy, nedaleko Kozákova. Z vyhlídkové plošiny ocelovodřevěné konstrukce je vidět nejen do Českého ráje, ale i do hor.
Jednu z nejfotogeničtějších hradních zřícenin najdete v Borotíně na pomezí středních a jižních Čech
Husitům ještě odolal, ale třicetiletá válka se mu stala osudnou. Řeč je o gotickém hradě v Borotíně na Táborsku na jihu Čech. Ovšem díky tomu, že byl před čtyřmi stoletími vypálen, můžeme dnes na jeho místě navštívit jednu z nejromantičtějších hradních zřícenin u nás.
U Střezetic probouzí emoce dojemný pomník vztahu člověka a koně na bitevním poli
Cestou ze Střezetic na Všestary, asi devět kilometrů severozápadně od Hradce Králové, stojí po pravé straně silnice monumentální dojemné sousoší jezdce a koně, které láká k tomu, aby si ho člověk prohlédl zblízka. Bronzová pieta padlým vojákům a zvířatům z jezdecké bitvy vyvolává emoce. Není oslavou války, ale naopak přibližuje utrpení, které válečný konflikt působí všem zúčastněným.
Pražské Klementinum hostí Jubilejní výstavu betlémů. Představuje i třímetrový mechanický betlém
V prostorách pražského Klementina se koná Jubilejní výstava betlémů. Je českým příspěvkem k celosvětovým oslavám 800. výročí, kdy vůbec první betlémskou scénu postavil svatý František z Assisi. Výstava se koná jednou za sto let a navazuje tak na Jubilejní výstavu z roku 1923. Speciálně pro tuto příležitost byl vytvořen třímetrový vyřezávaný mechanický betlém.
Jediná plující hotelová loď v Česku má jméno Florentina. Kotví v Litoměřicích
Hotelová loď Florentina kotví v přístavišti v Litoměřicích na severu Čech, odkud vyplouvá na cesty po Labi i Vltavě. Postavena byla v roce 1980 v Berlíně, plavila se po řekách německých i holandských. Než připlula v roce 2008 do České republiky, stála tři roky v kopřivách poblíž Vídně. Proto musela projít kompletní rekonstrukcí.
Jedna z nejkrásnějších alejí u nás vede na vrchol Uhlířského vrchu v Bruntále
Alej roku 2022. Tímto titulem se právem pyšní čtyřřadá lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále v Moravskoslezském kraji. Místní i přespolní obdivovatelé této přírodní krásy ji v anketě, kterou každoročně vyhlašuje nezisková organizace Arnika, vyslali až na pomyslný vrchol. A těm, kteří s pokorou vystoupají alejí až k poutnímu kostelu Panny Marie Pomocné, nezbývá než souhlasit.
Největší expozici o Krkonoších najdete ve Vrchlabí. Originálně vypráví příběh hor a jejich obyvatel
Klášter ve Vrchlabí je komplex barokních budov chráněný jako kulturní památka. Dnes v něm sídlí Krkonošské muzeum Správy KRNAP s Příběhem Krkonoš. Neotřele, s využitím moderních technologií dokumentuje příběh našich nejvyšších hor, a to jak s ohledem na jedinečnost přírody, tak i vztah člověka ke zdejšímu přírodnímu bohatství. A je samozřejmě i poctou tajemnému Duchu hor, Krakonošovi.