Ranní Plus
27. únor 2023

Poslechněte si podcast: Základní potraviny v únoru mírně zlevnily. „Jde o standardní proces,“ míní šéf Svazu obchodu Prouza

Zástupci zemědělců, potravinářů a obchodníků se v pondělí sejdou na ministerstvu zemědělství, aby hledali odpověď na to, proč jsou dnes potraviny v Česku tak drahé. Ministr Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chce mimo jiné řešit i to, kdo finální cenu výrobku ovlivňuje nejvíc.

14:23

Ranní Plus

Vydává: Český rozhlas

Každé všední ráno od 6 do 9:30 a také v sobotu od 7 do 9:30 si můžete naladit živě vysílaný proud komentovaného zpravodajství s výrazným přesahem do publicistiky.

Web

Včera 13:29

Náměstek Neděla: Zájem o sdílené energie je už nyní enormní. Návrh by se k vládě mohl dostat v dubnu

Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá novelu zákona o obnovitelných zdrojích OZE II, který by měl umožnit sdílet elektřinu v energetických společenstvích. Energii vyrobenou fotovoltaickými elektrárnami by tak mohli využívat i lidé, kteří nemají vlastní prostor pro umístění panelů. „Elektřina, která se vyrobí na střeše bytových domů a jde do jednotlivých bytů, není zatížena distribučním poplatkem,“ vysvětluje ředitel Pražského společenství obnovitelné energie Jaroslav Klusák.

Před dvěma dny 17:34

Karvinsko zatěžuje dlouhá doba oddlužení i velké danění nízkých příjmů, míní sociolog Prokop

Petr Pavel je ve středu na návštěvě Karviné, kde se mimo jiné setká i s jejím primátorem Janem Wolfem (ČSSD). Mohli by například mluvit o velkém odlivu obyvatel z Karvinska nebo o sociální situaci ve městě.

Před dvěma dny 07:22

Odklad projednání Istanbulské úmluvy není rozumný, reaguje na žádost čtyř resortů vládní zmocněnkyně

Ratifikace Istanbulské úmluvy v Česku pravděpodobně ještě potrvá. O další roční odklad jejího projednání totiž žádají čtyři ministerstva, konkrétně zemědělství, životního prostředí a práce a sociálních věcí vedená ministry za KDU-ČSL, a to kvůli možnosti najít dostatečnou politickou shodu před ratifikací. Odsun o rok podporuje taky ministerstvo kultury. Jak odklad vnímá vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková?

Před třemi dny 10:53

Ekonom: Víc peněz dostávají nákladnější, ne užitečnější obory. Vina je na straně vysokých škol

Akademičtí pracovníci v humanitních oborech jsou dlouhodobě placeni mnohem hůř než akademici z přírodních věd. Mzdy vyučujících na vysokých školách jsou tak často pod celorepublikovým průměrem. Dokáže úterní protest vyhlášený na vysokých školách situaci změnit?

Před čtyřmi dny 12:59

Fischer: Vstřícná politika vůči Číně ovoce nepřinesla. Škoda Auto teď zvažuje odchod z čínského trhu

Poté, co Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila Jižní Koreu a jednala o dodávkách tamních léčiv, je nyní na návštěvě na Tchaj-wanu, kde se setkává s místní prezidentkou. Návštěvu v neděli ostře odsoudilo čínské velvyslanectví v Praze, podle kterého Pekarová Adamová porušila český závazek ctít politiku jedné Číny a úmyslně poškodila politický základ česko-čínských vztahů.

Před týdnem 12:44

Končí úřednický ping-pong. Spolupracovali jsme, aby se stavební řízení zrychlilo, říkají poslanci

Sněmovna v pátek projednala novelu stavebního zákona. Vláda i opozice se shodly na nutnosti zrychlení a zjednodušení řízení. „Bude pouze jedno povolovací řízení, na kterém v systému bude pouze jedno odvolání do vyšší instance. V zákoně byly zachovány i pevně stanovené lhůty,“ popsal obsah novely ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Nyní bude stačit podat jen jednu žádost, navíc se zkrátí čekací lhůty, povolení by mělo být možné získat už po třiceti dnech.

Před týdnem 11:02

Kovářová ze STAN: Pokud s důchody něco neuděláme, do pěti let narazíme na dluhovou brzdu

Vláda chce kvůli zadlužení státu zpomalit růst penzí. Od ledna příštího roku by tak měl být omezen růst důchodů na třetinu růstu reálných mezd místo dosavadní poloviny. „Koalice se shodla na potřebě zajistit důstojné penze i pro generace dnešních čtyřicátníků a mladších, zároveň je třeba mít udržitelné veřejné finance,“ vysvětluje postup kabinetu místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN).

Před týdnem 12:08

Velvyslanec Landovský: Čína by se ráda viděla jako mírotvorce. To je ale neslučitelné s pomocí Rusku

Čínský prezident Si Ťin-pching se ve středu vrací z návštěvy Moskvy, která byla jeho první cestou po znovuzvolení. Do Ruska, kde strávil tři dny, odjel krátce poté, co mezinárodní soudní dvůr vydal zatykač na prezidenta Vladimira Putina. Začne Čína pomáhat Rusku v jeho agresi na Ukrajině?

Před týdnem 12:34

Loňský zisk ČEZu by měl stát použít na vykoupení menšinových akcionářů, soudí poslanec Kolovratník

Zisk elektrárenské společnosti ČEZ meziročně stoupl, a to o celých 80,7 miliard korun. Stát, který je většinovým akcionářem a ve firmě vlastní 70procentní podíl, podle poslance Romana Bělora z vládního hnutí STAN prostředky použije na pokrytí části schodku státního rozpočtu.

Před týdnem 04:57

Německá diplomacie bude feministická. „Roli to bude hrát i ve válce na Ukrajině,“ říká zmocněnkyně

Středolevá vláda kancléře Olafa Scholze představila nový směr německé diplomacie – feministický. V čem tato nová politika bude spočívat? Zeptali jsme se zmocněnkyně pro lidská práva, mezinárodní rozvoj a sociální záležitosti německého ministerstva zahraničních věcí Helgy Barthové.