ZÁKLADKA
NejnovějšíSezóna 1Epizoda 38. listopad 2022

Poslechněte si podcast: EP 03: Co je trochu setnout?

Jde do tuhého. Na poslední chvíli dodělaná škola se konečně otevírá a děti a jejich rodiče se do ní hrnou se spoustou očekávání. Každý ovšem s trochu jiným. Představy mají ale i průvodci a průvodkyně, jak jim to s dětmi půjde. Pravidla, jak budou ve škole fungovat, nemíní nařídit, ale chtějí k nim dospět společně. Jenže každé dítě si to představuje jinak. Změní se původní plány, jak školu vést? Má šanci uspět záměr, že děti “budou své učení řídit sami”? Co o dnešních dětech a společnosti, ve které žijí, vypovídají první dny školy, ve které mají své slovo? Co uslyšíme, když je necháme mluvit - a dokážeme si z toho něco vzít?

25:11

ZÁKLADKA

Vydává: Ivo Bystřičan

První český dokumentární podcast ze školy. Co s dětmi udělá tykání s učiteli, absence známkování nebo spolurozhodování žáků o tom, jak se co bude dělat? Nebude týmová práce na projektech nakonec kolektivním flákáním? Dá se vyučování opřít o něco reálného, když z ní zmizí kázání před tabulí a biflování v lavicích? Dokumentarista Ivo Bystřičan vypráví příběh prvního roku školy, která teprve vzniká a chce být jiná, než je zvykem. Jak první měsíce zvládne nové vedení, noví učitelé a hlavně - co takové pojetí školy udělá s dětmi i jejich rodiči? Osmidílný seriál je příběhem dětí a dospělých, kteří novou školu chtějí dělat dohromady a čeká je proto dlouhá řada očekávaných problémů i nečekaných překážek. Jak dnešní děti naučit se učit?

Web

Sezóna 1Epizoda 26. říjen 2022 24:04

EP02: Nahrávání blázince

Dvojice ředitelů Eva a Honza se pokouší vybrat sbor pro chystanou školu. Uchazeče rovnou předhodí rozjíveným žákům ve vybrané pražské třídě. Slibují si, že to přinese odolné průvodce a průvodkyně, s nimiž půjde první rok zvládnout. Ani zdaleka se však nehlásí jen zkušení učitelé. Zbývá jen několik týdnů do 1. září a v budově nic nenapovídá tomu, že by se nutná rekonstrukce mohla stihnout. Není jasné, zda jsou nervóznější rodiče anebo vítězná pětice nových průvodců, kteří spolu během léta mají vymyslet rozvrh, školní vzdělávací plán, vybrat učebnice, naplánovat první týdny výuky - a do toho shánět a montovat lavice i židle, vybavovat třídy pomůckami a utírat stavební prach.

Sezóna 1Epizoda 126. srpen 2022 24:41

EP01: Mezi fabrikou a fabrikou

Do zdecimované budovy v průmyslové periferii města přicházejí na sraz první rodiče se zájmem o novou školu, která se má otevřít v září. Dozvídají se, co všechno budou muset skousnout. Například, že to nebudou oni, kdo bude určovat, jak bude škola vypadat. Výběrové řízení na vedení školy je naplněno uchazeči z korporátního prostředí. Vítězně z něj vycházejí Eva a Honza, kteří povedou školu společně. Ještě nemají žádné učitele a musí dělat všechno proto, aby se do školy přihlásilo dostatek dětí. Jenže ani jeden nemá s řízením školy moc zkušeností.