Radioporadna
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Základem zdravého hubnutí je mít všech pět pohromadě, tvrdí nutriční poradkyně Martina Jandová

Už brzy oficiálně přivítáme jaro, nakonec už je cítit ve vzduchu. A jaro je také období, které někteří odborníci na výživu a zdravý životní styl vřele doporučují jako dobrý start, pokud chceme změnit jídelníček a případně i shodit nějaké kilo. Na vše jsme se zeptali nutriční poradkyně Martiny Jandové.

19:14

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá osobnost je hostem rozhlasové radioporadny od pondělí do pátku.

Web

Včera 16:20

Psychické a fyzické týrání, sociální izolace, finanční omezení. Domácí násilí má stoupající tendenci

Radioporadna Českého rozhlasu Hradec Králové o násilí na seniorech. Jak může vypadat a jak se bránit? Týká se obou pohlaví? A koho se případně obrátit? Jak se zbavit strachu, že poškodím své nejbližší? Naším hostem je Ladislav Tomášek z Bílého kruhu bezpečí.

Před dvěma dny 17:46

MVDr. Teplá: Roste počet onkologických onemocnění zvířat. Je to civilizační choroba jako u lidí

Závažná onkologická nádorová onemocnění se nevyhýbají ani zvířatům. Jaké metody se používají k vyšetření, je léčba finančně dostupná a pomáhá případná kastrace jako prevence této vážné choroby?

Před třemi dny 19:10

Terénní učitelka Petra: Učení je analýza chyb. To znamená, že si je uvědomím a mohu se z nich poučit

Radioporadna o přípravě k přijímacím zkouškám na střední školy. Letos se bude o maturitní obory ucházet 114 000 žáků, tedy o 10 000 víc než vloni. Na střední školy a víceletá gymnázia míří populačně silný ročník. Jak překonat stres a jak udělat maximum pro to, abychom uspěli?

Před týdnem 17:15

Diastáza aneb problém rozestoupení břišních svalů. Dobře vám poradí učitelka pohybu Jolana Novotná

Radioporadna o rehabilitaci a našem těle. Jak v něm vše souvisí se vším? Naším hostem je Jolana Novotná, učitelka pohybu, lektorka cvičení pilates, školy pánevního dna a cvičení při diastáze. A zvolili jsme téma právě diastáza. Mohlo by se zdát, že to je problém především u žen, ale není to úplně tak, může se přihodit i mužům. Jde o tzv. rozestoupené břišní svaly.

Před týdnem 15:19

400 paragrafů dědického práva vám může přinést bezesné noci. Rady zkušeného advokáta Daniela Buzu

Advokát Mgr. Daniel Buzu je hostem naší právní radioporadny. A řešíme otázky kolem dědictví. Pozůstalost tvoří celé jmění zůstavitele, kromě nevymahatelných osobních práv a povinností. Jde o souhrn veškerého majetku a jeho dluhů, která se zjišťují v rámci řízení o pozůstalosti. Ve vztahu k dědici se nazývá dědictvím a právo na ně vzniká smrtí zůstavitele.

Před týdnem 17:18

Jaký je rozdíl mezi náhradou mzdy a nemocenskou? Vše o systému nemocenského pojištění v radiporadně

Tématem radioporadny je nemocenská. Je to dávka nemocenského pojištění, která vám bude vyplácena, když zůstanete nemocní a nebudete moci vykonávat dosavadní zaměstnání. Poskytuje se za kalendářní dny a vyplácí se až od 15. dne pracovní neschopnosti, nejdéle 380 dnů.

Před týdnem 17:05

Jaro je nejvhodnější doba pro výsadbu choulostivějších peckovin. Jako jsou meruňky nebo broskvoně

Rady pro jarní zahradu. Naším hostem je Jiří Šimůnek ze Střední školy služeb, obchodu a gastronomie v Hradci Králové, mistr z oboru zahradník. V tomto oboru je jistě již velké těšení se na jaro, protože škola už připravuje výstavu, tradiční velikonoční jarmark, na středu 5. dubna od 9:00 do 18:00 hodin.

Před 2 týdny 20:22

Kdo má nemocné ledviny, měl by se vyvarovat dosolování, radí nefroložka Sylvie Dusilová Sulková

Na druhý čtvrtek v měsíci březnu připadá Světový den ledvin. Jde o kampaň, která má upozornit na to, že 10 až 15 procent světové populace trpí určitou formou onemocnění ledvin. Jak poznáme, že naše ledviny nejsou v pořádku? Proč pacienti často do ordinace přicházejí, až když jim ledviny selhávají? Jak se dají nemoci ledvin léčit?

Před 2 týdny 17:01

Alkoholikovi ostropestřec mariánský játra nezachrání. Ale na očistu po bujarém večírku je vhodný

Ostropestřec mariánský. To je téma dnešní bylinkové poradny. Na otázky Pavly Kindernayové i posluchačů odpoví PharmDr. Daniela Suchánková, Ph.D. z Katedry farmakognozie a farmaceutické botaniky Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.