Pro a proti
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Jurečkova důchodová reforma

Penzijní reforma, kterou představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), počítá se zvýšením důchodového věku i zpomalením růstu nových penzí. „Je to nutné řešení k tomu, aby mladá generace, generace Husákových dětí, v budoucnu měla nějaký důchod,“ říká ekonomka Danuše Nerudová. „Ministr Jurečka vytváří systém, který je sociálně neudržitelný a nepřijatelný,“ reaguje expremiér a někdejší eurokomisař Vladimír Špidla (SOCDEM).

24:28

Pro a proti

Vydává: Český rozhlas

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.

Web

Dnes 24:54

Výborný: Máme tu jednoznačný oligopol u řetězců i potravinářů. Činnost antimonopolního úřadu selhává

Potraviny zdraží od Nového roku o pět až deset procent, a to i přesto, že od stejného data má u jídla klesnout DPH o tři procentní body. Obchodníci tvrdí, že za to mohou stále stoupající náklady a vyšší ceny dodavatelů. Ti tvrdí, že právě prodejci nasazují často nemravné ceny. Přístup nákupních řetězců také vadí ministru zemědělství Markovi Výbornému (KDU-ČSL), podle kterého jen mlží, aby nemusely zlevnit. Kdo tedy může za drahé jídlo?

Včera 24:36

Nový Hlavák? Návrh bourá historickou budovu a nesplňuje zadání, hodnotí architekt Podrázský

Návrh na přestavbu haly hlavního nádraží v Praze, který počítá mimo jiné s demolicí části brutalistní budovy ze 70. let a vybudováním nové dřevěné konstrukce, budí emoce. Podle architekta Tomáše Podrázského není nejšťastnějším řešením. „Nelíbí se mi, že se bourá historicky cenná budova, a také mi vadí nedodržení soutěžních podmínek,“ říká. „Je důležité koukat se na to z širších urbanistických hledisek. Návrh jsme vybrali jako nejvhodnější,“ nesouhlasí architekt Jakub Cigler.

Před dvěma dny 24:18

Česko a euro. Komu pomůže a komu ublíží?

Přijetí společné evropské měny dlouhodobě většina společnosti nepodporuje. Požadavek na vstup do eurozóny nyní zdůrazňují především podnikatelé. Je pro nás euro výhodné? „České národní bance při snaze bojovat s inflací pomáhal volný měnový kurz,“ uvádí v Pro a proti ekonomický expert ODS Jan Skopeček. „Inflace je v Česku více než dvojnásobná proti eurozóně,“ nesouhlasí exministr Pavel Drobil (ODS).

Před třemi dny 25:24

Najděme motivované lékaře, kteří pohotovosti chtějí sloužit, a slušně je zaplaťme, míní šéf praktiků

Protest lékařů by měl díky dohodě s ministerstvem na zvýšení platů skončit v pátek. Personální situace nemocnic je ale stále napjatá. Pomohlo by, kdyby na pohotovostech začali víc sloužit praktičtí lékaři? „Víc než půlka praktiků tam slouží. To není vzhledem k tomu, jak je zdecimovaná primární péče, špatné číslo,“ míní šéf Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. „Někteří se na službách podílí, ale je jich výrazná menšina,“ říká ředitel Nemocnice Slaný Štěpán Votoček.

Před čtyřmi dny 24:45

Prolomení bankovního tajemství kvůli dávkám

Sociální dávky by měly být od nového roku prý vypláceny efektivněji. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale zavádí kontroverzní změnu, kdy banky budou mít povinnost sdělovat úřadům práce údaje o bankovních účtech žadatelů. Jde o zásadní průlom do ochrany osobních údajů a bankovního tajemství?

Před týdnem 23:36

Europoslanci zamítli návrh na omezení pesticidů. „Ignoroval by rozdíly mezi zeměmi,“ říká šéf svazu

Černý den pro životní prostředí a společnost. Za takový označila rakouská europoslankyně za Zelené Sarah Wienerová den, kdy Evropský parlament zamítl návrh na omezení používání pesticidů, který měl jejich aplikaci v členských zemích snížit do roku 2030 na polovinu. Jde skutečně o tak špatnou zprávu pro biodiverzitu a zdraví občanů, nebo o rozumné rozhodnutí, protože zemědělci i bez stanovování mezních hranic sami snižují při pěstování použití chemie?

Před týdnem 24:21

Zneužily odbory učitele při pondělní stávce?

Spolek Učitelská platforma obviňuje vedení odborů, že zneužilo pondělní stávku kantorů pro svůj prospěch. „Demonstrace na Malostranském náměstí o školství nebyla skoro vůbec. Protestovalo se proti věcem, které nevíme, zda můžeme nebo chceme změnit,“ vysvětluje členka vedení spolku Jana Servusová. Šéf odborů Josef Středula zneužití stávky odmítá. „Učitelská platforma není odborovou organizací. O stávce rozhodla ČMKOS ve spolupráci se školskými odbory,“ říká.

Před týdnem 24:44

Vítězství Nizozemce Wilderse je i naše selhání. Je to budíček, shodují se senátoři Láska a Hraba

Volby v Nizozemsku vyhrál politik, který otevřeně požaduje vystoupení země z Evropské unie. Přestože bude mít Geert Wilders zřejmě hodně práce se složením vládní koalice, na protiunijní rétoriku údajně nezanevře. Jaké dopady to bude mít na evropskou politiku? V Pro a proti diskutují senátoři Zdeněk Hraba z klubu ODS a TOP 09 a Václav Láska, předseda klubu SEN 21 a Pirátů.

Před týdnem 24:28

Jak na dezinformace? Vyvracet, nebo ne?

Vláda spustila novou kampaň pro boj s dezinformacemi. Místo vypínání webů sází na vzdělávání lidí. Jsme v hybridní válce, nebo jde o zavádějící termín a snaze čelit lživým a manipulativním narativům neprospívá? „Hybridní válka je příliš široký pojem. Neumožňuje určit jasné priority,“ míní ředitel výzkumu Ústavu mezinárodních vztahů Jakub Eberle. Bohumil Kartous ze skupiny Čeští elfové nesouhlasí. „Jakýkoliv konflikt v minulosti obsahoval i hybridní rovinu,“ připomíná.

Před týdnem 24:54

Vidíte, jak roste chudoba, říká odborářka. Nevykreslujme Česko jako spálenou zem, oponuje ekonom

Odboráři kritizují vládní konsolidační balíček, důchodovou reformu nebo ceny energií. Jsou jejich požadavky opodstatněné? Jaký dopad mohou mít na českou ekonomiku? Ministři i premiér tvrdí, že důvodům stávky nerozumí. Podle člena Národní rozpočtové rady Petra Musila jsou požadavky odborů nesrozumitelné.