- Podcasty
- Ex libris

Poslechněte si podcast: Zajímám se o životní prostředí i změny klimatu. Ale to není totéž, píše ve své knize George Marshall
George Marshall je britský odborník na komunikaci, bojovník za ochranu lesů a deštných pralesů, spisovatel a také stavitel vlastního domku v Oxfordu. „Zajímám se hodně o životní prostředí a změnu klimatu,“ dočtete se v textu nazvaném Ani na to nemyslete. Copak to není totéž? Jedním z důležitých komunikačních odhalení v Marshallově knize je, že právě není.
Ex libris
Seznamte se s knihami, které doporučují známé osobnosti.
Demokratický kapitalismus je v krizi, varuje komentátor Financial Times Martin Wolf
Může se zhroutit demokracie a vrátit se nesvoboda? Rozhodně ano. Demokratický systém vládnutí je ve skutečnosti velmi křehký a zdaleka není samozřejmý.
Chudé aristokratky a kam s nimi? Spásou jim kromě manželství a kláštera byly ústavy šlechtičen
Vdát se či jít do kláštera. To nebyla jediná cesta, po které se mohly v minulých staletích vydat ženy ze zchudlých šlechtických rodů. Ještě tu byly třeba ústavy šlechtičen. Jak fungoval jeden z nejvýznamnějších, který v polovině 18. století založila sama Marie Terezie na Pražském hradě, tomu se podrobně věnuje kniha Michaely Žákové Chudé aristokratky? V Ex libris ji představí a složitým přijímacím procesem i pohodlným životem šťastných obyvatelek provede Milena Štráfeldová.
Luxus na dluh? Česká aristokracie si půjčovala na velkolepá sídla, kavalírské cesty i pohřby
Vysoká zadluženost, tlak ze strany věřitelů, bankroty, půjčky na splátky dluhů, to není nic nového pod sluncem. V červených číslech hospodařila i česká šlechta a panovníci v předbělohorské době. Píše o tom historik Jaroslav Čechura v knize Luxus na dluh? Zadlužení české aristokracie v letech 1550–1650. Pro Ex libris ji pročetla Veronika Kindlová.
Připravte se na provokaci a zpátečnictví. Tohle je nostalgický i satirický Bedřich ze Schwarzenbergu
Výbor z díla vojáka, dobrodruha, cestovatele i spisovatele ze slavného šlechtického rodu Bedřicha ze Schwarzenbergu, který žil v 19. století, nám nabízí vhled do názorů člověka, který miloval starou dobu a opovrhoval modernitou. V čem jsou jeho postoje dodnes inspirativní a možná i problematické vysvětluje v Ex libris Martin C. Putna.
Stalinovy poslední a následující dny aneb Od smrti k pádu kultu diktátora
Letos uplynulo 70 let od smrti sovětského diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina. Co jeho náhlý odchod bezprostředně způsobil v Sovětském svazu a co ve světě? Na tyto otázky se pokouší odpovědět kniha Joshuy Rubensteina Stalinovy poslední dny. Na český trh ji v překladu Petrušky Šustrové v roce 2023 společně uvedly nakladatelské domy Beta Dobrovský a Jiří Ševčík.
Jak se vyvíjel přístup k nahotě od antiky až po dnešní dny? Jan Bažant: Božská nahota
Božská nahota je titul knihy, který by mohl vzbudit nejrůznější představy. Když však upřesníme podtitul – Sochy Venuše od počátku do dneška –, je jasné, že půjde především o umění. Nenechme se však mýlit ani v tomto případě. I umění je provázáno s náboženstvím, politikou, ale třeba i pornografií, nehledě na úvahy o roli nahoty či kýče ve společnosti i kultuře. Květnaté téma si tak pro svou knihu zvolil Jan Bažant.
Jak zabránit jaderné válce? Jindřich Volek popsal třináct osudných dnů karibské krize
V poslední době nás často straší reálná hrozba jaderné války. Není první, kterou jsme zažili. Karibská krize v roce 1962 proti sobě postavila dvě jaderné velmoci – USA a SSSR. Jak k ní došlo a jak se nakonec jadernému střetu podařilo zabránit? V Ex libris představí knihu Jindřicha Volka i vývoj a vyvrcholení karibské krize Milan Mundier.
Chci lepší katastrofu! Jak se orientovat ve změně klimatu nejen pomocí humoru, radí Andrew Boyd
Jak může člověk překonat beznaděj ohledně boje se změnou klimatu nebo se s ní aspoň naučit žít? Odpověď hledá americký spisovatel u osmi osobností americké akademické i aktivistické scény a u komunit, které zkoušejí svoje vlastní řešení. To vše na pozadí filosofických otázek o smyslu života a sarkastických poznámek na vlastní adresu. Knihu pro Ex libris v anglickém originále pročetla a ukázky vybrala a přeložila Daniela Vrbová.
Jak může primitivní rebelantství zasáhnout do politiky? Odpověď nabízí marxistický historik Hobsbawm
Studie, obsažené v knize britského marxistického historika a intelektuála Erica Hobsbawma „Primitivní rebelové“, se věnují primitivním formám společenské agitace. Publikace, kterou vydalo nakladatelství Academia, pojednává o fenoménu zbojnictví, rebelství či anarchismu od Jánošíka až ke španělským anarchistům 30. let.
Kdy vypukne válka? Ptá se polský historik a bohemista Piotr Majewski ve studii o krizi v roce 1938
Historie není nudným výčtem dat, historie je strhující detektivkou. Tedy když umí historik psát tak zasvěceně a zároveň čtivě jako polský profesor historie a znalec českých dějin Piotr Majewski.