Host Dne na Moravě
21. únor 2023

Poslechněte si podcast: Zájem o studium ruštiny překvapivě neupadá, říká Anna Agapova z Masarykovy univerzity

Anna Agapova je Ruska a na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity učí svou mateřštinu. Kvůli svému původu se s projevy nenávisti nebo agrese na Moravě nesetkala.

13:47

Host Dne na Moravě

Vydává: Český rozhlas

Setkání se zajímavými hosty, aktuální dění na jižní Moravě očima odborníků i aktérů.

Web

Před třemi dny 14:50

Nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal: K velkým věcem se musíte odhodlat – mně k tomu pomohl handicap

Jeho velkým snem byla kariéra sportovce. Ve dvaceti letech přišel o zrak. Ondřej Zmeškal se ale svému osudu postavil a navzdory hendikepu, nebo možná, jak sám říká, díky němu, dnes dokáže zdolávat ty nejnáročnější závody v maratonu, cyklistice či triatlonu.

Před čtyřmi dny 16:56

Úskalí fotovoltaiky? Skladování energie a návratnost investic, tvrdí Macenauer z EGÚ Brno

S vidinou ušetřit na energiích lidé investují nemalé částky do fotovoltaických panelů. Michal Macenauer, ředitel strategie EGÚ Brno, a.s., ale upozorňuje, že pokud je fotovoltaika navržená špatně, nemusí se vždy vyplatit. Týká se to především domácností. Mnohé nabídky firem podle něj vycházejí při kalkulacích z cen elektřiny, které ovšem platily na vrcholu energetické krize. Se současným poklesem cen elektřiny se tedy prodlužuje i návratnost instalací.

Před týdnem 16:09

Libuše Nivnická: Knihovny dnes musí být především místem setkávání a sdílení zážitků

Březen jako měsíc knihy, dnes s novým názvem Březen – měsíc čtenářů, se slaví od roku 1955. I přes původně ideologické zaměření přežil do současnosti. A to díky tomu, že myšlenka podpory čtenářství je důležitá v jakékoli době.

Před týdnem 18:36

„Politické svobody režim oklešťoval, na ty sociální dbal.“ Jak se zkoumala sexualita v 50. letech?

„Sexuologické výzkumy a jejich výsledky z 50. let v někdejším Československu jsou oproti jiným státům naprosto unikátní,“ říká socioložka Kateřina Lišková. V rozhovoru o zkoumání lidské sexuality v době totalitního Československa mluví o emancipaci žen, na kterou minulý režim podle ní kladl důraz.

Před týdnem 17:18

Ředitelka krajské veterinární správy: Lidé většinou neví, co všechno děláme. To chci zlepšit

Od začátku roku nově vede jihomoravskou pobočku Státní veterinární správy Jana Kozáková. Jaké jsou její priority ve vedení úřadu? Společně s odborníkem na nákazy zvířat Ivanem Přikrylem pak odpoví i na dotazy týkající se opatření proti ptačí chřipce či africkému moru prasat.

Před 2 týdny 15:22

Odbourat efekt hranic trvalo roky, říká valtický kastelán Richard Svoboda

Zámek ve Valticích láme rekordy v počtu návštěvníků. Lidé se vracejí a objevují, co jim dříve zůstalo skryto, tvrdí jeho kastelán.

Před 2 týdny 17:42

Nemůžeme říct, že co stoupenec AllatRy, to proruský aktivista, tvrdí religionista o novém hnutí

Nové náboženské hnutí AllatRa vzniklo na Ukrajině, přes Slovensko a Moravu se dostalo i do Čech. Je označováno jako proruské. V české společnosti se představuje prostřednictvím jednoho ze svých projektů nazvaného Tvořivá společnost.

Před 2 týdny 17:16

Letošní zima byla šestá nejteplejší za 250 let. Do budoucna nebude lépe, předpovídá klimatolog

„Musíme si zvykat, že zimy budou kratší a teplejší a v létě nás budou trápit vlny veder,“ tvrdí to klimatolog a koordinátor projektu Intersucho Miroslav Trnka. Ta letošní podle měření, která se dělají už 250 let, byla za tu dobu šestá nejteplejší.

Před 3 týdny 15:14

Mírné a suché zimy posledních let svědčí hrabošům. Zemědělci dostanou příspěvek na jejich likvidaci

Mírná a suchá zima podpořila přemnožení hrabošů polních. Zemědělci se bojí velkých škod, dostali proto možnost čerpat příspěvek na likvidaci škůdce. Hostem je Miroslav Florián, zástupce ředitele Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Před 3 týdny 16:32

Boj za rovnoprávnost a sociální spravedlnost nikdy nekončí, říká publicistka o významu MDŽ

Mezinárodní den žen, který připadá na 8. březen a v českém kalendáři je od roku 2004 významným dnem, byl už v době první republiky spojený s levicovou politikou a také s feministickým hnutím.