- Podcasty
- Větrník - Host ve studiu
Poslechněte si podcast: Zájem o fyziku zavedl Lucii Vítkovou z Ptení až do CERNu
Pracuje v sekci radiační ochrany, kde se zabývá odpadem z bývalého elektron-pozitronového urychlovače LEP. Konkrétně jeho re-klasifikací z mírně radioaktivního na neradioaktivní. „Je možné vrátit hromady materiálů do přírody,“ vysvětluje Lucie Vítková.
Větrník - Host ve studiu
Hodinová talk show, do které si zveme výjimečné osobnosti ze všech oblastí života.
Jediná konstanta v našich životech je změna, říká psycholog Adam Suchý
Nemáme žádné záruky, že svět poběží dál tak, jak jsme byli zvyklí. Bylo by dobré naučit se žít s nejistotou. „Samozřejmě s lidmi, kteří hledají jistoty a záruky, opevňují se na pozicích v práci, nebo v domech s bazény, covid i válka na Ukrajině zatřásly,“ vysvětluje Adam Suchý.
S vozíkem život nekončí. A je krásné, když někomu ukážete cestu, říká šéftrenérka para atletiky
„Chtěla jsem vědět, jak mám postupovat, když mi na tělocvik přijde dítě s handicapem.“ Tato věta ji odrazila do světa tělesně postižených sportovců. Mezinárodní technický delegát pro atletiku i para atletiku, mezinárodní rozhodčí, šéftrenérka para atletiky, milovnice cestování doktorka Iva Machová.
Charita mi pomáhá dívat se na lidi jinýma očima, říká nositelka ceny Křesadlo Aneta Zavadilová
Získala ji v kategorii sociální služby. Už od svých čtyř let spolupracuje s Charitou Litovel. Během kovidové pandemie, kdy bylo město uzavřeno, organizovala a koordinovala zásobování mnoha lidí. „Šlo hlavně o jídlo a léky pro seniory,“ upřesňuje Aneta Zavadilová.
V 82 letech cvičí, organizuje zájezdy a raftuje. Život si užívám naplno, usmívá se Jiřina Vepřeková
Dělá lektorku a civičitelku tradičních čínských cvičení, raftaří, organizuje turistické zájezdy a hlavně je to velká velká bojovnice. To je 82letá Jiřina Vepřeková z Olomouce.
Neposedím, pořád mám potřebu něco dělat, říká s úsměvem klavírista Matyáš Novák
Jeden z našich nejtalentovanějších umělců se připravuje na prestižní klavírní soutěž do španělského Santanderu a na soutěž Ference Liszta v holandském Utrechtu. „Pokud se člověk umístí na prvních třech místech, má zajištěnou kariéru,“ vysvětluje Matyáš Novák.
Balet je pro desetiletou Esther Kubesovou vášeň, která se stupňuje. Co je jejím snem?
Pro tanec se rozhodla ve dvou letech. Už tenkrát se snažila chodit po obrácených prstech. Estherčiným snem je studovat na konzervatoři, příští rok bude dělat přijímací zkoušky v Praze a Brně. „Vím, co po mě budou chtít, a vím, že se mám pořád co učit,“ říká skromně.
Věřím, že na Závodě míru v Jeseníkách uděláme dobrý výsledek, říká reprezentant Pavel Bittner
Mladý cyklistický talent z Olomoucka patří k velkým příslibům. Přes covidová omezení posledních let stihl být druhý na Mistrovství Evropy a stříbra si cení.
Hrdina obětuje život za to, čemu věří. Tak jako v roce 1942 parašutisté, říká historik Pavel Kopeček
Atentát na Reinharda Heydricha z 27. května 1942 výrazně ovlivnil úsek dějin, kterými se podrobně zabývá Pavel Kopeček z Katedry společenských věd Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. „Bývá označován za nejvýznamnější čin českého odboje v období druhé světové války,“ vysvětluje.
Zoolog Jiří Šafář byl v Africe divokým slonům na dva metry. Kdyby slonice chtěla, omotá si mě, říká
Být divokým zvířatům takhle na blízko. Je to sen, nebo noční můra milovníka exotických zvířat? První možnost je správná. Alespoň to potvrdil zoolog Jiří Šafář z olomoucké pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.
Zkušená sestra se pozná podle toho, že mluví s pacientem, říká držitelka titulu Sestra mého srdce
Komunikace je podle vrchní sestry I. interní kliniky - kardiologické Fakultní nemocnice Olomouc Dagmar Hetclové tou nejdůležitější zbraní, kterou sestry mají. „Provázejí pacienta onemocněním,“ vysvětluje.