Před třemi dny

Poslechněte si podcast: Břetislav Tureček: Izraelci jdou znovu k volbám. Popáté za poslední tři roky. Co se děje v Izraeli?

Izraelská vláda premiéra Naftali Bennetta byla u moci pouhý rok. Nyní kvůli přeběhnutí některých politiků k bývalému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi ztratila v parlamentu svoji většinu. Jaké šance na návrat má kontroverzní Netanjahu? Jaká je nálada ve společnosti? A proč za této situace jede do Izraele americký prezident Joe Biden? Komentátor Břetislav Tureček v audiozáznamu ještě mluví o vztazích se Saúdskou Arábií i o protestech v Tunisku.

25:24

Jak to vidí...

Vydává: Český rozhlas

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

Web

Včera 25:28

analytik Pavel Havlíček

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková. Repríza.

Včera 25:25

Pavel Havlíček: Žádný blesk z čistého nebe. Ukrajina se na členství v EU připravuje celá desetiletí

Země Evropské unie včera na summitu v Bruselu udělily Ukrajině a Moldavsku status kandidáta na členství. Proč je nyní jejich členství v evropském společenství myslitelné? Co se změnilo? A je Evropská unie na své rozšíření připravená? Analytik Pavel Havlíček v audiozáznamu ještě připomene 80 let od vyvraždění osady Ležáky nacisty a vysvětlí, proč došlo k zásadnímu obratu v německé politice.

Před dvěma dny 26:00

Iva Holmerová: Místo léků aktivita v přírodě? Projekt Recetas chce zmírnit osamělost starých lidí

Seniory trápí nejenom neduhy spojené se stářím, ale také velká osamocenost. Hůře jsou na tom paradoxně ti, kteří žijí ve velkých městech. Právě na ně cílí mezinárodní projekt Recetas, který včera hostila i Praha. Co je cílem ambiciózního projektu? Gerontoložka Iva Holmerová v audiozáznamu ještě probere téma cestování ve vyšším věku i to, proč je tolik důležitá informační hygiena.

Před čtyřmi dny 25:44

Richard Hindls: Nejde jen o covid, ropu nebo úrokové sazby. Roli hraje i psychologická inflace

Míra inflace v České republice dosáhla v květnu rekordních 16 %. Po pobaltských státech jde tak o čtvrtou nejvyšší inflaci v celé Evropské unii. Jak se bude situace vyvíjet dál? A proč tolik záleží na naší důvěře v ekonomiku? Ekonom Richard Hindls v audiozáznamu také vysvětlí, proč se propadají akciové trhy ve Spojených státech a v Evropě i zda lze očekávat růst mezd.

Před pěti dny 24:24

Adam Černý: STAN má reputační problém. Prezentovali se jako neumazatelní... A teď tu máme skandál

Českou politikou hýbe korupční kauza kolem pražského dopravního podniku a bývalého radního Petra Hlubučka z hnutí STAN. Na svůj post v pátek rezignoval i ministr školství a místopředseda hnutí Petr Gazdík. Co nyní čeká Starosty a nezávislé? Jak těžké zkoušce životaschopnosti budou muset čelit? Komentátor Adam Černý v audiozáznamu ještě mluví o výsledcích parlamentních voleb ve Francii a zavzpomíná na legendu zpravodajství Zdeňka Velíška.

Před šesti dny 25:51

Petr Antoni, předseda Spolku Mederova domu: Proč se v Žatci rozhodli opravit dům ze 14. století?

Čím je Mederův dům v Žatci výjimečný? Jak došlo k rozhodnutí zchátralý středověký dům obnovit? Co se ve středověku odehrávalo ve vstupním prostoru měšťanského domu, tzv. mázhausu? Co všechno nabízí obnovený Mederův dům návštěvníkům? Co pro Petra Antoniho i Spolek Mederova domu znamená ocenění v kategorii Záchrana památky soutěže Patrimonium pro futuro, kterou každoročně vyhlašuje Národní památkový ústav?

Před týdnem 25:38

Jan Pačes: Studenti mají krušný život. Bez financí od rodičů to není k žití. A stipendia nepomůžou

Česko má dvakrát více doktorandů, než je průměr EU. Studium ale dokončí jen 40 % z nich. „Pořád strašně dáme na tituly. je to naše úchylka,“ myslí si vědec. Proč podle něj nepomůže navrhované zvýšení stipendií? A jaká reforma vsokého školství by pomohla, aby absolventi našli uplatnění? Jan Pačes v audiozáznamu ještě mluví o tom, jak velkým problémem je odliv studentů do zahraničí, v čem se liší postgraduální vzdělávání u nás a v cizině, i o tom, kam zmizel koronavirus.

Před týdnem 26:23

Dagmar Dzúrová: Okolní země využívají potenciál migrantů lépe. Česko trápí odliv mozků

Do České republiky přišlo v souvislosti s válkou na Ukrajině na 300 000 ukrajinských uprchlíků. Jak stát zvládá jejich integraci? Využívá potenciál pracovních migrantů naplno? A proč je pro řadu z nich Česká republika často jen přestupní stanicí? Demografka Dagmar Dzúrová v audiozáznamu ještě mluví o tom, jakým vývojem prošel přístup společnosti k lidem s mentálním postižením a jak konkrétně v této oblasti pomáhá Společnost rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem.

Před týdnem 25:51

Jiří Pondělíček: Zbraně jsou pro Američany záruka, že se vláda nezvrhne v tyranii. Nevzdají se jich

Americká sněmovna reprezentantů schválila před týdnem zákon upravující držení zbraní. Reaguje tak na tragickou střelbu na základní škole v Uvalde letos v květnu, při které bylo zabito 21 lidí. Senátem však s velkou pravděpodobností zákon neprojde. Proč je Amerika v otázce držení zbraní tak rozpolcená? Amerikanista Jiří Pondělíček v audiozáznamu ještě mluví o obvinění Donalda Trumpa ze státního převratu i o vztahu Američanů k válce na Ukrajině.