Zahrádkářské tipy
14. březen 2025

Poslechněte si podcast: Jak hnojit pokojové rostliny od jara do podzimu? Stačí jednou a máte vystaráno

Pokojové rostliny hnojíme v období od jara do podzimu častěji než v zimě, to je známé pravidlo. Živiny rostlinám dodáváme pomocí hnojiv rozpuštěných v zálivkové vodě. Anebo můžeme použít hnojivo granulované, které se v substrátu pozvolna uvolňuje po celou sezónu. Stačí ho aplikovat na jaře. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:

02:18

Zahrádkářské tipy

Vydává: Český rozhlas

Tipy, které předávají zahrádkáři zahrádkářům.

Web

Před šesti dny 03:02

Jak pomoci okurkám, rajčatům nebo paprikám, které pěstujeme v nádobách, k bohaté úrodě?

Zelenině pěstované v nádobách se dobře daří pod střechou na jižní nebo západní straně. Nesmíme je ale zapomenout pravidelně zalévat. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář, zodpoví také několik dotazů:

Před týdnem 02:53

Jak využít dusíkaté vápno k ošetření záhonů před výsadbou či výsevem zeleniny

Zelené hnojení je zemědělská technika, kdy se na pozemku pěstují rostliny, které se následně zapraví do půdy, čímž ji obohatí o živiny a zlepší její strukturu a úrodnost. Je to ekologický způsob hnojení, který nahrazuje nebo doplňuje tradiční metody hnojení chlévským hnojem nebo kompostem. Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář poradí:

Před 2 týdny 02:39

Jak správně zalévat? Víme, jak na to, aby se voda dostala přímo ke kořenům

V některých letech déšť pravidelně zalévá zahradu místo nás a v jiných letech je potřeba chopit se konve nebo hadice a zahradu zalévat svépomocí. Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář radí, jak na to, aby se voda dostala přímo ke kořenům.

Před 3 týdny 02:10

Jak na mšice? Pomáhají slunéčka sedmitečná, proto vyberte jen správné přípravky na hubení mšic

Na mnoha rostlinách se objevují mšice. Jak se s nimi dá bojovat, jak se likvidují? Poradí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:

20. červen 2025 03:13

V červnu přichází čas výsevů zeleniny pro druhý sled pěstování. Co sklízíme a co můžeme znovu vysít?

Kterou zeleninu je možné vysévat v období letního slunovratu? Co lze vysít přímo do záhonu a co se musí předpěstovat? Poradí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:

13. červen 2025 03:06

Pěstujeme jahody: Jak docílit bohaté sklizně a velkých sladkých plodů?

Zrají jahody. K bohaté sklizni potřebujeme dvě věci: zdravý porost a dostatek vody na zálivku. Jahody rostou z vody. Ne jako z vody. Opravdu z vody. Když neprší nebo nezaléváme, je úroda nižší, jahody nejsou tak úžasně svěží, křehké, šťavnaté a chutné. Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář pokračuje:

6. červen 2025 02:09

Jaké saláty a proč můžeme na přelomu jara a léta sít a sázet?

„Touto dobou vyséváme odrůdy letní, kterým nevadí vysoké teploty. O tom, že je to ta správná odrůda, se dočteme na sáčku se semínky,“ říká Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

30. květen 2025 03:01

Výhony okurek je potřeba zaštipovat za čtvrtým listem. Záleží ale na odrůdě

Slyšeli jste, že je potřeba zaštipovat výhony okurek či tykví a otrhávat listy rajčat? Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář radí, jestli je to nutné a u kterých odrůd:

23. květen 2025 02:51

Likvidátor buxusů se jmenuje zavíječ zimostrázový

Zimostráz neboli buxus, lidově krušpánek, je stálezelený keř nebo stromek s drobnými listy pocházející ze Středomoří. U nás ho pěstujeme jako okrasnou dřevinu. Tedy pokud se do něj nepustí zavíječ zimostrázový. Pak už moc krásný není. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:

16. květen 2025 02:53

Zbavte se květopase jahodníkového, nebo on vás zbaví úrody jahod

Pokud vám květy na jahodnících v uplynulém týdnu pomrzly, tedy zhnědly nebo zčernaly, odstraňte je. Kromě mrazu může na jahodníku řádit i malý tmavý brouk s šedými chloupky, květopas jahodníkový. Je významným škůdcem jahodníku, ale i maliníku a ostružiníku. Jeho tělo měří jen 2 až 4 milimetry, ale dokáže poničit až 80 procent úrody. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář: