- Podcasty
- Zahrádkářské tipy
Poslechněte si podcast: Někdo mu říká amarylis, ale je to hvězdník. Veliké květy bývají ozdobou předvánočních interiérů
Hvězdník (latinsky Hippeastrum) je rostlina pocházející z jižní Ameriky. Patří do čeledi amarylkovitých, proto se jí někdy nesprávně říká amarylka nebo amarylis. Opravdový amarylis (Amaryllis) je původem z jižní Afriky, má pouze růžové květy, které jsou oproti hvězdníku užší a cípatější. Různobarevnými květy o průměru 15 až 20 centimetrů se pyšní právě hvězdník. Jak o něj správně pečovat? Poradí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
Zahrádkářské tipy
Tipy, které předávají zahrádkáři zahrádkářům.
Netík, sleziník, parožnatka. Pokud jim dopřejete správnou teplotu a vzdušnou vlhkost, oživí váš byt
Kapradiny jsou rostliny, které nepotřebují příliš světla ani vysoké teploty. Vyhovuje jim střídání teplot ve dne a v noci. Perfektně rostly v bytech, kde se topilo přes den, a v noci vychládaly. Po přestěhování lidí z činžáků s lokálním topením do domů s topením ústředním se kapradiny z bytů začaly vytrácet, říká Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
Co bude výsadba vánočního stromku z kontejneru znamenat pro naši zahradu?
Přemýšlíte, že byste si letos koupili vánoční stromek v květináči (v kontejneru) a pak ho vysadili do zahrady? Dobře si to rozmyslete, za několik let mohou být z roztomilých drobečků velikáni. Jaký má taková výsadba vliv na ostatní rostliny v zahradě? Odpoví Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
Kdouloň, kdoulovec nebo konvalinky. Zkuste letos méně tradiční barborky
Na 4. prosince připadá svátek svaté Barbory. Ten den chodíváme na větvičky třešně nebo zlatice a nosíme si je domů jako takzvané barborky. Chtěli byste vyzkoušet, zda vám vykvetou také větévky jiných stromů či keřů? Poslechněte si tipy Ivana Dvořáka z časopisu Zahrádkář.
Varné typy brambor: áčka do salátů nebo na loupačku, béčka jako příloha a céčka do těst a kaší
Brambory pocházejí z Jižní Ameriky, kde byly pěstovány už před 5 000 lety. V Evropě se začaly pozvolna rozšiřovat až v 16. a 17. století, původně jako okrasné rostliny. Až později lidé zjistili, že hlízy jsou poživatelné. Dnes si bez brambor náš jídelníček nedokážeme představit. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
Nemáte sklep? Nevadí! Zeleninu můžete i přesto skladovat několik měsíců syrovou. Poradíme, jak na to
Jedná se zejména o druhy s kořeny nebo hlízami, jako jsou kedlubny, mrkve, ředkvičky, brambory, červená řepa, tuřín, celer, pastinák nebo hlávkové zelí. Skladovat můžete i jablka. Stačí si na balkoně vyrobit bednu, ve které výpěstky přes zimu vydrží. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
Libavka a krásnoplodka, krasavice z podzimních zahrad
Připadá vám vaše podzimní zahrada barevně málo zajímavá? Rozzářit ji mohou nízké keříky libavky s červenými plody. Nebo keře krásnoplodky, která po opadu listů bílými nebo fialovými kuličkami na tenkých větvích tvoří úžasnou vzdušnou rostlinnou architekturu. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
Opich a rozsoch: levné a jednoduché řešení, jak ochránit neoplocený sad proti okusu zvěří
Zvykli jsme si na poměrně náročná opatření. Používáme pletiva a ochranné plastové návleky na stromy. Anebo repelenty. Ty zvířata odpuzují a ke stromkům se prý ani nepřiblíží. Přitom existují i jednoduchá řešení. Lesníci a pěstitelé ovocných stromků bez oplocení dříve využívali například opich nebo rozsoch, říká Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.
Květiny a rostliny na hrob. Jak vybrat ty správné v období Dušiček?
Čím ozdobit hroby se záhonky anebo nádoby na celokamenných hrobech? Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář říká, že důležité je nejen vybrat správný druh rostliny, ale při nákupu zkontrolovat také kořenový systém.
Jak se na podzim správně postarat o trávník? Posekat, dosít, vyčistit, ale myslet i na ježky
Jak by měla vypadat podzimní péče o trávník? Kdy a na jak vysoko ho naposledy posekat, kdy dosévat, hnojit, provzdušnit? Jakou další péči si trávník touto dobou zaslouží? Odpoví Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.