Zahrádkářské tipy
NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Libavka a krásnoplodka, krasavice z podzimních zahrad

Připadá vám vaše podzimní zahrada barevně málo zajímavá? Rozzářit ji mohou nízké keříky libavky s červenými plody. Nebo keře krásnoplodky, která po opadu listů bílými nebo fialovými kuličkami na tenkých větvích tvoří úžasnou vzdušnou rostlinnou architekturu. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

02:10

Zahrádkářské tipy

Vydává: Český rozhlas

Tipy, které předávají zahrádkáři zahrádkářům.

Web

Před týdnem 02:54

Opich a rozsoch: levné a jednoduché řešení, jak ochránit neoplocený sad proti okusu zvěří

Zvykli jsme si na poměrně náročná opatření. Používáme pletiva a ochranné plastové návleky na stromy. Anebo repelenty. Ty zvířata odpuzují a ke stromkům se prý ani nepřiblíží. Přitom existují i jednoduchá řešení. Lesníci a pěstitelé ovocných stromků bez oplocení dříve využívali například opich nebo rozsoch, říká Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

Před 2 týdny 02:56

Květiny a rostliny na hrob. Jak vybrat ty správné v období Dušiček?

Čím ozdobit hroby se záhonky anebo nádoby na celokamenných hrobech? Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář říká, že důležité je nejen vybrat správný druh rostliny, ale při nákupu zkontrolovat také kořenový systém.

Před 3 týdny 02:31

Jak se na podzim správně postarat o trávník? Posekat, dosít, vyčistit, ale myslet i na ježky

Jak by měla vypadat podzimní péče o trávník? Kdy a na jak vysoko ho naposledy posekat, kdy dosévat, hnojit, provzdušnit? Jakou další péči si trávník touto dobou zaslouží? Odpoví Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

18. říjen 2024 02:56

Naučil jsem se s krtkem žít. Pro zahradu může být i užitečný, říká pěstitel Ivan Dvořák

Krtek dokáže během krátké chvíle hromádkami a chodbičkami znehodnotit celý trávník nebo záhony. Často máme pocit, že než stačíme mrknout okem, objeví se další krtina. Na pobytu krtka v zahradě lze vidět i ledaco pozitivního, říká Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

11. říjen 2024 02:52

Sklízíte poškozené brambory, mrkev nebo řepu? Povíme, se kterými škůdci se dělíte o úrodu

Drátovci, což jsou larvy kovaříků, a také larvy chroustů a chroustků nebo slimáček polní, jsou škůdci, kteří nahlodávají brambory, mrkev, prostě cokoliv, co má v sobě v současné době vodu. Nejvíce se objevují tam, kde záhony s bramborami a zeleninou sousedí s loukami. Nebo na pozemcích, které donedávna bývaly loukou a my jsme je přetvořili na pole a záhony. Jak se těchto škůdců zbavit nebo alespoň omezit jejich počet? Poradí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

4. říjen 2024 02:59

OBRAZEM: Hortenzii velkolistou je třeba na zimu dobře připravit, hortenzie latnatá ji zvládne sama

Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) s mnoha kultivary je kráskou, kterou bychom rádi ozvláštnili naše zahrady. Ne každé stanoviště je pro ni ale vhodné. Aby se jí dařilo, musíme pro ni zajistit správné podmínky. Půdu vylepšit rašelinou. Umístit ji do polostínu, na přímém slunci se rychle unaví. Zajistit pravidelnou zálivku. A hlavně, řez provádět opatrně. Kvete totiž na loňských výhonech. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

27. září 2024 02:51

Nekupujte zajíce v pytli. Při výběru rybízů a angreštů mějte oči otevřené

První podzimní dny na zahrádce lákají k pilné práci, věnovat se můžeme třeba výsadbě rybízů a angreštů. Na co bychom měli při jejich nákupu dávat pozor, jak rostliny správně vysadit a kdy výhony těchto ovocných keříků či stromků zkrátit, to nám poradí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

20. září 2024 03:09

Jaké jsou projevy virových onemocnění ovocných stromů a keřů? Skvrny na listech i deformované plody

Virózy u ovocných kultur přenáší hmyz. Sající mšice nebo křísi dokážou infikovat mnoho rostlin, a to v krátké době. Pokud budeme virózy hledat, projevují se na listech různými skvrnitostmi, mozaikou, na plodech propadlými skvrnami v dužnině, na slupce, na pecce. Snižují výnosy a kvalitu ovoce. Pokračuje Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.

13. září 2024 02:38

Sklízíte dýně se zelenými skvrnami nebo cukety s hrbolky? Důvodem jsou virózy

Letos se na zahrádkách setkáváme s plody tykvovitých rostlin, tedy například okurek, dýní, cuket, melounů, které vypadají jinak, než jsme zvyklí. Mají jinou barvu, tvar, na povrchu hrbolky. Jsou takové plody jedlé? A co změny na nich způsobilo? Vysvětlí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.