- Podcasty
- Příběhy z Vysočiny

Poslechněte si podcast: Zahrádkář a turista ze Žďáru nad Sázavou oslavil stovku. Vysoký věk prý dostal do kolébky
Do Žďáru se přistěhoval na začátku 60. let minulého století za prací ve Žďasu. Vydržel tam až do důchodu, který si užívá už čtyřicet let.
Příběhy z Vysočiny
Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.
Z ptačí pozorovatelny u Příseky můžete sledovat motáka pochopa, volavku i obyčejné sýkorky
Ke sledování ptactva, ale i zvěře v okolí, zve nová pozorovatelna, která se objevila u Příseky na Jihlavsku. I v těchto dnech, kdy teploty klesají pod bod mrazu a rybník je pod ledem, tam ale nějaký ten ptáček zalétne a my si na něj v závětří s termoskou čaje můžeme počkat.
Útočník Tomáš Čachotský za hokejovou Duklu Jihlava odehrál tisíc zápasů
Tisíc a jeden zápas ve žlutočerveném dresu hokejové Dukly Jihlava zatím zvládl jediný hráč v sedmašedesátileté historii klubu. Je jím útočník Tomáš Čachotský. Jubileum oslavil v pelhřimovském azylu, kde teď Dukla kvůli přestavbě haly působí. Oslavu si navíc zpříjemnil výhrou 7:1 nad Frýdkem-Místkem, kterou vyšperkoval gólem a asistencí. Nejvíc si ale užil ovace fanoušků, kteří ho považují za novodobou ikonu jihlavského klubu.
Modelář z Jihlavska vyrobil stovky hradů, zámků, lodí i aut z papíru. Začínal s ábíčkem
Říká se, že když si chlap hraje, nezlobí. František Nevosad z Jihlavska musí být zřejmě nejhodnější. Je to papírový modelář a hrady, zámky, ale i různá vozidla lepí od dětství. Má jich stovky.
V Pavlově u Ledče nad Sázavou vzniká keramika v tradiční japonské peci anagama
Neopakovatelnou originální keramiku vyrábí Igor Doležal z Pavlova u Ledče nad Sázavou. Používá k tomu tradiční japonskou pec anagama. Technologie umožňuje vznik jedinečných výrobků. Na jejich vzhled má vliv třeba i to, na jaké místo se v peci položí. O víkendu Igor Doležal pec po třech týdnech vypalování otevřel a zjistil, jak jeho misky a hrnky vlastně vypadají.
Scénický šerm je jako tanec. Když umíte perfektně kroky, nad nohama nepřemýšlíte
Líbí se vám romantika rytířských soubojů, řinčení mečů a ladné tance žen v historických kostýmech? Mají to rádi i členové společenství Novus origo z Polné na Jihlavsku. Jejich specialitou je také ohňová show.
Tři grácie z Předína jsou ochotnice, které se nebojí udělat si ze sebe legraci. U diváků to očividně
Sny je třeba si plnit. Jeden takový sen měla i Michaela Sára Andělová z Předína. Chtěla hrát divadlo a konkrétně tragikomedii Královny, autorů Michaely Doležalové a Romana Vencla, ve které hrají jen ženy. Podařilo se, a dnes Tři grácie zkouší další hru.
Hlína v rukou umělce pokaždé nemusí do pece. Technice se říká krakelování
Hlína je materiál, ze kterého se dá tvořit a následně jej zdobit mnoha způsoby. Někteří výtvarníci nepotřebují hrnčířský kruh, a jiní dokonce ani vypalovací pec.
Senior ze Žďáru nad Sázavou vyšívá krajková prostírání. Přivedla ho k tomu sázka s manželkou
Vyšívání není jen doménou žen. Otakar Šuhaj ze Žďáru nad Sázavou je vášnivý zahrádkář. Prozradil nám ale, že jeho dalším koníčkem je krajka richelieu. To je jemné vyšívání spojené s prostřihováním dírek ve vzorku.
Na trumšajt hrály jeptišky i námořníci. Využití strunného nástroje vás překvapí
Police depozitáře jihlavského muzea Vysočiny skrývají doslova poklady. Po letech se tam vrátil i zvláštní hudební nástroj.
Starý vějíř z velkomeziříčského muzea připomíná velkou událost konce devatenáctého století
V policích depozitáře muzea ve Velkém Meziříčí leží i staré vějíře. Některé dokumentují krásu doplňků dámské garderoby, jiné připomínají významné události. Například velkou národopisnou výstavu, která se konala v roce 1895.