Zprávy ze Severu
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Zahrada Čech láká víc návštěvníků než loni. Vzrostl i zájem ze strany vystavovatelů

V Litoměřicích pokračuje 47. ročník tradičního veletrhu Zahrada Čech. Na výstavišti jsou k vidění stovky stánků s nejrůznějším sortimentem, jako jsou květiny, sazenice i potřeby pro kutily.

02:14

Zprávy ze Severu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a severu Čech.

Web

Včera 01:42

V Březně u Chomutova se do kostela svatých Petra a Pavla po 80 letech vrátily zvony

Třem novým zvonům, které nahradily pět zabavených za Druhé světové války, požehnal litoměřický biskup Jan Baxant.

Před dvěma dny 01:59

Saský kurfiřt August Silný má nově sochu v teplických lázních

V teplických lázních svého času pobývali panovníci z celé Evropy. Častým hostem před třemi sty lety býval saský kurfiřt a polský král August Silný, známý svým smyslem pro krásné věci.

Před dvěma dny 02:13

Dětská opera Brundibár zazněla v terezínském ghettu poprvé před 80 lety

Příběh o zlém flašinetáři, kterého společně porazí děti a zvířata, napsali v roce 1938 skladatel Hans Krása a spisovatel Adolf Hoffmeister.

Před dvěma dny 02:59

Na ústecké univerzitě běží soutěž v programování. Jedním z témat je umělá inteligence

Od pátečního odpoledne až do soboty soutěží na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně Ústí nad Labem jednotlivé týmy v rámci letošního ročníku akce s názvem Hackathon.

Před třemi dny 01:58

Na Děčínsku se nachází několik velkých netopýřích kolonií. Jedna je na půdě základní školy v Jílovém

22. září večer si přijdou na své milovníci netopýrů. Zoologická zahrada v Děčíně se zapojila do mezinárodní Noci pro netopýry. Má za cíl představit tyto hbité noční letce veřejnosti během různých akcí, které se po celé republice každoročně konají během srpna a září. Třeba na Děčínsku se nachází hned několik vzácných netopýřích kolonií. Jedna unikátní je k vidění na půdě základní školy v Jílovém u Děčína.

Před čtyřmi dny 02:01

Na zemědělce v Česku letos poprvé dohlíží satelitní systém AMS. Podle farmářů má ale řadu chyb

Na hospodaření zemědělců v Česku letos začal dohlížet nový dotační systém AMS. Podle snímků z družic má vyhodnotit, jestli se jednotliví farmáři starají o půdu odpovídajícím způsobem a v řádném termínu. Hodnocení systému ale podle řady zemědělců, které Český rozhlas oslovil, často neodpovídá skutečnosti.

Před pěti dny 03:19

Premiér, ministři i zástupci ČEZ jednali se vedením obcí na Teplicku o těžbě lithia

Lepší informovanost a co nejmenší dopad těžby a zpracování lithia na životní prostředí. To slíbili 20. září v Košťanech a Újezdečku na Teplicku zástupci vlády i skupiny ČEZ.

Před pěti dny 01:57

Ústecký kraj se snaží přilákat nové lékaře. Nabízí jim peníze na studium i zařízení ordinace

Až 300 000 korun za studium a 800 000 korun na vybavení nové ordinace. I takové pobídky plánuje zavést Ústecký kraj pro mladé doktory. Vyplývá to z nové koncepce zdravotnictví, kterou schválili krajští zastupitelé. Na první pobídky bude mít kraj připraveno zhruba 60 milionů korun.

Před pěti dny 01:56

Správa železnic opravuje viadukt v Novoveské ulici v Teplicích

Dva železniční přejezdy v Teplicích nově ochrání závory. Správa železnic podle mluvčího Jana Nevoly vylepšuje za zhruba 56 milionů korun trať, která vede do Úpořin. Opravuje také propustky nebo viadukt v Novoveské ulici, která vede do sídlišť Bílá cesta a Nová Ves.

Před pěti dny 01:29

V Hněvicích začala stavba šesti velkokapacitních nádrží na pohonné hmoty

Společnost ČEPRO zahájila v Hněvicích na Litoměřicku výstavbu šesti velkokapacitních nádrží na pohonné hmoty. Každý z nových zásobníků bude mít objem 10 milionů litrů. Celková kapacita skladu se tak navýší na přibližně 360 milionů litrů nafty a benzínu.