Vltavín
13. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Zahájí za hájem, Chrášťany podle chrastí a Nákří na keři. Jak vznikly názvy jihočeských obcí

Vějíř zajímavých nahrávek, částečně archivních, částečně čerstvě natočených, nabízí magazín Vltavín. Vydáme se například s ředitelem Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Danielem Kovářem na procházku, při které připomeneme zajímavé názvy obcí, měst a míst na jihu Čech a objasníme původ těchto názvů.

32:53

Vltavín

Vydává: Český rozhlas

Co možná nevíte o kraji, kde jsme doma.

Web

Před pěti dny 37:46

Ještě před několika lety stálo jen torzo středověké kamenné věže, dnes Tichá září znovuzrozením

Doslova ze země vykopali členové jihočeského sdružení Hrady na Malši areál někdejší tvrze ve vesničce Tichá u hranic s Rakouskem. Původně se myslelo, že zde byla jen jedna obytná věž, ale tato domněnka už neplatí.

Před 2 týdny 38:30

Českobudějovická rozhlasová stanice bývala vždy důležitou základnou i pro muzikanty

Květen je nejen máj – lásky čas, ale také měsíc velmi důležitý pro Český rozhlas, a to jak ten pražský, tak českobudějovický. Jihočeská stanice začala vysílat v prvních dnech květnového povstání v roce 1945 z radnice v Českých Budějovicích.

Před 3 týdny 38:30

Rozhlasoví technici nebývají v éteru slyšet, ale bez nich by nebylo slyšet vůbec nic

Rozhlasové vzpomínky na to, jak se někomu někdy něco nepovedlo, jsou něčím úžasným. Jsou to totiž chvíle, kdy vás nikdo za prohřešek nepokárá, ale naopak, všichni se smějí a tleskají. A takových vzpomínek si ve Vltavínu pustíme několik.

30. duben 2023 26:51

První přenosný magnetofon museli rozhlasáci při natáčení šumavské reportáže zahřívat ohněm

V první polovině magazínu Vltavín nás čeká cesta do historie kasáren v Českých Budějovicích, ve druhé si pak pustíme záznam vzpomínek českobudějovických rozhlasáků.

23. duben 2023 24:45

Kasárna na Mariánském náměstí vystavěli pro armádu českobudějovičtí právovárečníci

První kasárna v českobudějovické historii vznikala stylem, kterému dnes říkáme developerský projekt. Právovárečníci se chtěli zbavit povinnosti ubytovávat vojsko ve svých domech, a tak vystavěli kasárna, která armádě pronajímali.

9. duben 2023 29:33

Velikonoční zázračné nitky prý chránily životy, pikání s vajíčky připomínalo hru s kuličkami

Velikonoční zapomenuté zvyky z Doudlebska a Pomalší.

4. duben 2023 34:19

U Holkova koněspřežka křižovala císařskou silnici, z té doby tu zůstal nejstarší železniční most

V magazínu Vltavín se projedeme koňkou, nebo chcete-li koněspřežnou dráhou. A vezmeme to hezky proti proudu času, tedy od nejnovějších událostí až po ty nejstarší.

19. březen 2023 24:02

Za dva dny zničily bomby v Budějovicích přes 60 domů a zemřelo přibližně 200 lidí

V novém vydání Vltavínu se projdeme po Českých Budějovicích a budeme hledat místa, na nichž jsou ještě dnes vidět pozůstatky následků náletu spojeneckých vojsk z března 1945. Nálet poškodil jak České Budějovice, ale i České Velenice.

12. březen 2023 29:41

V českobudějovickém rozhlasovém studiu natáčelo mnoho hvězdných zpěváků a herců

Ve Vltavínu zavzpomínáme na to, co a jak se natáčelo v českobudějovickém rozhlasovém studiu a na osobnosti, které tady tvořily. S někdejším redaktorem Pavlem Kroneislem připomeneme například redaktora Miroslava Vaverku.

5. březen 2023 31:17

Jak to vypadalo, když byli Jihočeši povoláni do boje proti zemským škůdcům

Loupeživí rytíři, lapkové, ale také turci v Panonii, to byli nepřátelé, proti kterým musela zasáhnout sama historická města, nebo král. Někdy se to povedlo, někdy do válečné výpravy zasáhlo třeba vinobraní.