Host Radiožurnálu
25. březen 2023

Poslechněte si podcast: Zahájení sezony mě vždy naplňuje nervozitou. Těším se na přírůstky, říká ředitel pražské zoo Bobek

V sobotu 25. března zahajuje pražská zoologická zahrada novou sezonu a Radiožurnál bude u toho! Do pražské Troji vyrazí pojízdné studio R-stream. Zoo láká k návštěvě a Radiožurnál k poslechu rozhovorů přímo z místa, nebo ve vysílání od 10 do 16 hodin. Poslouchejte rozhovory s ředitelem zoo Miroslavem Bobkem, kurátory savců a kopytníků i chovateli primátů a luskounů. První luskouní mládě v Evropě čeká při příležitosti zahájení sezony křest. Buďte u toho s námi!

12:24

Host Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

Web

Včera 29:14

První bezpečný SPAM? Upozorňujeme na rizika, která se v létě mohou stát, říká šéf Centra Paraple

V Malešickém parku se koná už 23. ročník Běhu pro Paraple. A v neděli následuje Aukce pro Paraple. Za celkem 12 aukcí se už podařilo vybrat přes 12 milionů korun. Na co všechno je potřeba vybírat prostředky? „Pomáháme více lidem. Paraple začínalo jako ambulantní centrum, dnes je už ve službě sociální rehabilitace 18 lidí. A tam je potřeba zajistit odpovídající péči,“ vysvětluje ředitel centra David Lukeš.

Před týdnem 27:31

Ne přísnost, ale komunikace a vzájemný respekt učí děti být samy sebou, nabádá psychoterapeutka

„Děti musíme umět podpořit,“ říká autorka konceptu magnetické rodičovství, strategická ředitelka Nadačního fondu La vida loca a také odborná garantka projektu Nadace OSF Právo ohrožených dětí na vlastní životní příběh. Paradoxně ona sama však zažila přísnou, i když milující výchovu. V čem je podle Dominiky Boček magnetická výchova přínosná?

Před týdnem 27:41

Šéfkuchař Drdel: Chipsy z bramborových slupek nebo prach z řepy. Plýtvání potravinami je zbytečné

Jak být soběstačný v kuchyni a jak co nejméně plýtvat potravinami? Přesně na těchto otázkách postavil své kulinářské umění Pavel Drdel, majitel strakonické restaurace Sůl a řepa. „V práci je pro mě největší výzvou zelenina. Přemýšlím, jak ji zpracovat od kořene až po nať,“ říká. Co se naučil v Itálii? A setkal se při své práci se závistí nebo s nepochopením?

Před 2 týdny 25:45

Rakovinu prsu dokážeme ve většině případů vyléčit, ale prevence je stále stěžejní, říká gynekolog

Rakovina prsu seznala obrovský pokrok v prognóze a má účinnou léčbu, v žádném případě by se ale neměla podceňovat prevence. A to v oblasti u děložního hrdla i u prsu. Zdůrazňuje to přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF a VFN David Cibula. „Na prevence by se mělo chodit v každém věku, a to je na tom to důležité. To znamená nevzdávat to ve 40, 45 nebo v 50 letech,“ doporučuje.

Před 2 týdny 27:41

Antarktická stanice je dobře vyladěná na přebývání vědců. Největší luxus je myčka, vypráví fotograf

Redaktor a fotograf časopisu National Geographic Hynek Adámek se po 18 letech vrátil do Antarktidy. Do červnového čísla české mutace chystá obsáhlou reportáž. „Snažím se ukázat, čím je Antarktida dnes zajímavá, proč tam jezdit a že to není žádný výlet. A také ukázat naší stanici, že máme být na co hrdí, že náš dům v Antarktidě je odolný, praktický a hezký.“ Na co si dát na Antarktidě pozor?

Před 3 týdny 27:40

Na lezení mě vždycky bavilo to, že soupeřem nejsou závodníci, ale sama cesta, přiznává Adam Ondra

Adam Ondra už roky posouvá hranice lezení. Je čtyřnásobným mistrem světa. Obdivuhodného výsledku dosáhl i na loňských Olympijských hrách v Tokiu, kde skončil šestý. Zároveň je ale i tátou. Jak vrcholovému lezci změnil život roční syn? Je výhodou, nebo brzdou, když si profesionální sportovec vaří sám? A jak se spřátelit se sociálními sítěmi, když je zrovna nemilujete, ale zároveň je potřebujete? I o tom si Vojtěch Bidrman povídal s Adamem Ondrou.

Před 3 týdny 28:48

Obraz nemusí jenom viset na zdi. Moje obrazy si jde i poslechnout, říká k výstavě HraJeTo Jan Homola

Kytarista, zpěvák a skladatel kapely Wohnout Honza Homola se nevěnuje jenom hudbě. Na svém kontě má také řadu výtvarných děl, o čemž svědčí právě otevřená interaktivní výstava HraJeTo v pražské TwinArt galerii. Jak vznikl nápad, aby obrazy mluvily? A kdo stojí za projektem Art 332? Vladimír Kroc zpovídal nejenom autora vystavených děl, ale i kurátorku výstavy Renatu Mužíkovou.

30. duben 2023 25:30

„Domácí blázen, miláček žen.“ První kuchyňský robot byl obrovský a vyráběl se ve Zbrojovce

Kdy se začala v české gastronomii řešit štíhlost a kalorie? Podle kurátorky podsbírky Gastronomie Národního zemědělského muzea Jitky Sobotkové byla v dřívějších dobách motivace obrácená. „Co nejvíce zasytit tak, aby člověk vydržel na poli celý den a měl energii na polní práce,“ vysvětluje v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou. Bez jakých ingrediencí, které jsou pro nás dnes běžné, se kuchařky dříve musely obejít?

29. duben 2023 27:00

„S cestovkami nezažijete takové dobrodružství,“ říká fotograf Hon. Získal cenu za cestopis roku

Náš evropský deník 2. Tak se jmenuje kniha plná dobrodružství, fotografií a kreseb, která získala cenu Hanzelky a Zikmunda. Autorem je fotograf a spisovatel Štěpán Hon, který se svým dětmi, Andělou, Adamem a Marií, zavítal do studia Radiožurnálu. Kdy vznikla rodinná tradice cestovat nazdařbůh s dětmi? A co takový způsob života dává potomkům do budoucna?

23. duben 2023 30:13

Dcery Radka Pilaře: Probírat se tátovým archivem bolí i po 30 letech. Krása jeho děl ale zahřívá

Právě dnes před 92 lety se narodil významný představitel českého výtvarného umění Radek Pilař. Tvůrce Rumcajse a Večerníčka se kromě ilustrací věnoval i grafice, malbě, filmové tvorbě a režii. Mimo jiné založil katedru animované tvorby a videa na FAMU a Asociaci videa a intermediální tvorby. Za svoji práci získal řadu prestižních ocenění. Jak na svého tatínka vzpomínají jeho dvě dcery?