- Podcasty
- Český rozhlas - Historie

Poslechněte si podcast: Záhady a tajemství Zlínského kraje: Záhady rodu Seilernů: Komplikované vztahy a neznámé osudy
Pokud navštívíte hřbitov ve Štípě u Zlína, najdete tu hrobku rodu Seilernů a za ní opuštěný náhrobní kámen, na kterém je jméno Marie Seilernové a jejích tří dcer. Proč nejsou pochovány v hrobce? Dozvíte se v další dílu seriálu Záhady a tajemství Zlínského kraje.
Český rozhlas - Historie
Poslouchejte o známých i promlčených událostech historie.
Jak to bylo doopravdy: Padevět: Češi nebyli za protektorátu větší udavači než jiní
Jsou okamžiky, které i po desetiletích zůstávají nelehké k pochopení. Jedním z nich je česká kolaborace za druhé světové války. Přestože se nacistům nepodařilo získat masovou podporu v rozbitém Československu, našli si ochotné spolupracovníky, kteří se podíleli na pronásledování, udávání i likvidaci nejen odbojářů. Bylo pro nacisty klíčové získat tyto spolupracovníky? „Hlavní nápor propagandy nemířil na intelektuály, ale na dělnickou vrstvu,“ míní badatel Jiří Padevět.
Jihočeská vlastivěda: Děsivá šumavská tragédie, jak ji ve své povídce popsal Karel Klostermann, se nikdy nestala
Spisovatel Karel Klostermann byl vypravěčským mistrem a také mužem s obrovskou pamětí. Sám říkal, že si staré příběhy ze Šumavy nevymýšlí, jen kombinuje a občas změní jméno nebo místo děje.
Jak to bylo doopravdy: Asi se dá říct, že impulsem k pražskému jaru byla krádež travních semen, upozorňuje historik Tůma
Vzletná slova, vzletné představy o změnách, které měly symbolizovat „socialismus s lidskou tváří“. (Nejen) takové bylo pražské jaro. Mohlo by se zdát, že to byla nečekaná angažovanost obyvatel tehdejšího Československa, ale mezi všemi pozitivními signály sehrála nikoli malou roli i zcela banální „zlodějna“. Tím zlodějem ale nebyl nikdo méně významný než generál a šedá eminence tehdejší armády a ministerstva obrany Jan Šejna (1927–1997).
Jihočeská vlastivěda: Extravagantní kněz Matěj Kozka z Rynárce uměl vzbudit rozruch, třeba bizarním způsobem dopravy
V 16. století, tedy v období reformace, se celá řada klášterů ocitla v existenční krizi. Mezi řeholníky upadala morálka, konventy se rozpadaly či postupně vymíraly, a některé z nich byly z těchto příčin zcela zrušeny. Podobný osud potkal v roce 1564 i klášter v Borovanech na Českobudějovicku, kde sídlil řád řeholních kanovníků svatého Augustina.
ŽiliByli: Buffalo Bill skolil tisíce bizonů, inspiroval i Antonína Dvořáka
Je jednou z nejznámějších postav Divokého západu. Legendy o jeho hrdinských činech zní až neuvěřitelně. Že by si je vymyslel? Stáhněte si pracovní listy na radiojunior.cz nebo tady dole v článku.
Příběhy 20. století: Zabíjení v Javoříčku. Vzpomínky na tragédii z 5. května 1945
Osvobození českých zemí od nacismu neprobíhalo jen ve znamení radosti ze svobody a vítání sovětské nebo americké armády. Byla to také doba vzepětí násilí, které pokračovalo ještě dlouho po květnu 1945. K tehdejším tragédiím patří mimo jiné vypálení malé vsi Javoříčko, ležící v olomouckém okrese na rozhraní Litovelska a Konicka. Členové jednotky SS zavraždili 5. května v Javoříčku 38 mužů – hlavním důvodem byla pomsta za podporu partyzánského odboje, přesná příčina je nejasná.
Téma Plus: Ezoterismus a hermetismus vs. současná ezoscéna. Kde je hranice mezi seriózností a manipulací?
Význam termínu ezoterismus se během let proměnil. Jde ale vysledovat hranice mezi seriózním duchovním učením a spiritualitou, která manipuluje? Jak se ezoterismus, hermetismus, potažmo okultismus a spiritismus vyvíjely v českých zemích, a které osobnosti se jimi zabývaly?
Historie Plus: I ženy chtěly na frontu. Čechoslovačky ve vojenských jednotkách za 2. světové války
Jak vypadal život našich žen na východní frontě? I když bojovat přímo neměly, občas se dostávaly do žhavých válečných zón. Proti tomu se působení československých žen v britských armádních pomocných sborech mohlo zdát podstatně jednodušší. Ale zdání občas klame.
Portréty: František. Papež, který bořil očekávání
Orientace na chudé a vyloučené, snaha reformovat klíčové struktury katolické církve, důraz na péči o planetu, otevřenější postoj k rozvedeným a ke stejnopohlavním párům a intenzivní dialog s islámem a židovstvím. To jsou jen některé z věcí, které zůstávají jako odkaz po papeži Františkovi. Odkud pocházel, co ho formovalo a čím byl výjimečný, rozebere v pořadu Portréty Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd.