Radioporadna
19. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Žáha sice neexistuje, přesto pálí. Víte proč? A jak se jí zbavit?

Slovo žáha vychází ze staročeského slova zháha a žháha a je odvozené od slova žhnout. Kdybyste ale hledali tento orgán v těle, tak ho nenajdete. Žáha v tomto smyslu neexistuje. Přesto všichni víme, co to znamená, když nás pálí žáha.

15:08

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.

Web

Před třemi dny 16:23

Nepotřebují scénář ani kulisy. Paleťáci objevují kouzlo improvizace. A učí to i laiky

Improvizační divadelní společnost Paleťáci pomáhá lidem překlenout nesmělost nebo neschopnost se vyjádřit. Lektor improvizace Tomáš Jakoubek se svými kolegy Paleťáky pořádá pravidelné kurzy improvizace pro dospělé i pro děti.

Před čtyřmi dny 14:18

Jak se dělá sklo? K dokonale ploché tabulce vede cesta přes bucnu

Dokázali byste svým dětem vysvětlit, jak se vyrábí sklo? Co je třeba k tomu, aby vznikla velká okenní tabulka?

Před šesti dny 26:58

Škola Svítání se zabydluje na Starém městě

Jak se zabydluje Základní škola a Praktická škola Svítání? Vysílali jsme živě z nově rekonstruované budovy v Klášterní ulici v Pardubicích.

Před týdnem 14:29

Lidé se ptají na dávky a bojí se šmejdů. Občanská poradna v Chrudimi pomáhá online i doma

Občanská poradna Oblastní charity Chrudim slaví dvacet let. Za tu dobu se na její pracovníky obrátilo deset tisíc klientů a odborníci vyřídili dvanáct tisíc dotazů.

Před týdnem 15:16

Už kvetou jehnědy. Zkuste si z nich udělat limonádu, než zapadnou sněhem

Současná zima nechala rozkvést jehnědy na lískách. Všimli si toho nejen milovníci přírody, bohužel i alergici. Pokud ale souzníte s přírodou, můžete vyzkoušet fermentovanou limonádu z jehněd a jehličí. Jako vítanou vitaminovou bombu nám ji doporučila pardubická bylinkářka Radka Svatošová.

Před 2 týdny 16:23

Jak namáhat mozek, aby nezhloupnul? Křížovky a televize nestačí, radí lektorka paměti

Nechce se vám do nových věcí? Říkáte si, na tohle nemám, na to už nestačím, to je pro mladší? Podle certifikované trenérky paměti Lenky Svobodové nikdy není pozdě začít trénovat mozek.

Před 2 týdny 16:23

Mravín je o sto let starší, zjistil zahradník, který ve volném čase studuje rodokmeny

Zahradník Jaroslav Vintera nemá rád stereotyp. Proto se věnuje nejen zahradničení, ale i mnoha dalším koníčkům. V lednu hraje prim genealogie a přestavba historické usedlosti. V únoru nastoupí množení denivek. V březnu se začnou rodit kůzlata na farmě, kterou založil se se svou ženou. No a pak ho čeká kontrola jím vysázených alejí starých odrůd stromů, které najdete po celém kraji.

Před 2 týdny 15:31

Dálniční policie v Pardubickém kraji hledá posily. Ženy jsou vítány

Policie ČR zformovala nové Dálniční oddělení Městec. Vzniklo v souvislosti s nedávno dokončeným úsekem dálnice D35 z Časů do Ostrova. Za tři roky navíc plánuje Policie ČR otevřít dálniční oddělení v Opatovci. Proto policisté hledají nové lidi do svých řad.

Před 3 týdny 15:42

Po Vánocích chce žít zdravě každý. Jak vydržet? Uvařte si pohanku bez pachuti

Po vánočním obžerství se mnoho lidí snaží ozdravit jídelníček a získat lepší stravovací návyky. Restaurace se zdravou výživou i posilovny jsou plné lidí. V pardubické Pohance takovým lidem přezdívají ledňáčci. Podle spolumajitelky této restaurace se zdravou výživou Ivy Pohankové ale tito strávníci vydrží maximálně do února.

Před 3 týdny 13:48

Slušné sbírce autíček předchází slušná sbírka vědomostí o nich, vypráví chrudimský sběratel

Když o někom řeknete, že sbírá autíčka, tak si nejspíš představíte sbírku tzv. angličáků. Ale existuje mnoho dalších typů, o které sběratelé svádějí boje. Například Josef Beneš z Chrudimi sbírá autíčka v měřítku 1:20 nebo 1:43. Ve své sbírce má stovky veteránů od českých firem, ale i zbrusu nové kusy.