- Podcasty
- Radioporadna

Poslechněte si podcast: Žáha sice neexistuje, přesto pálí. Víte proč? A jak se jí zbavit?
Slovo žáha vychází ze staročeského slova zháha a žháha a je odvozené od slova žhnout. Kdybyste ale hledali tento orgán v těle, tak ho nenajdete. Žáha v tomto smyslu neexistuje. Přesto všichni víme, co to znamená, když nás pálí žáha.
Radioporadna
Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.
Nepotřebují scénář ani kulisy. Paleťáci objevují kouzlo improvizace. A učí to i laiky
Improvizační divadelní společnost Paleťáci pomáhá lidem překlenout nesmělost nebo neschopnost se vyjádřit. Lektor improvizace Tomáš Jakoubek se svými kolegy Paleťáky pořádá pravidelné kurzy improvizace pro dospělé i pro děti.
Jak se dělá sklo? K dokonale ploché tabulce vede cesta přes bucnu
Dokázali byste svým dětem vysvětlit, jak se vyrábí sklo? Co je třeba k tomu, aby vznikla velká okenní tabulka?
Škola Svítání se zabydluje na Starém městě
Jak se zabydluje Základní škola a Praktická škola Svítání? Vysílali jsme živě z nově rekonstruované budovy v Klášterní ulici v Pardubicích.
Lidé se ptají na dávky a bojí se šmejdů. Občanská poradna v Chrudimi pomáhá online i doma
Občanská poradna Oblastní charity Chrudim slaví dvacet let. Za tu dobu se na její pracovníky obrátilo deset tisíc klientů a odborníci vyřídili dvanáct tisíc dotazů.
Už kvetou jehnědy. Zkuste si z nich udělat limonádu, než zapadnou sněhem
Současná zima nechala rozkvést jehnědy na lískách. Všimli si toho nejen milovníci přírody, bohužel i alergici. Pokud ale souzníte s přírodou, můžete vyzkoušet fermentovanou limonádu z jehněd a jehličí. Jako vítanou vitaminovou bombu nám ji doporučila pardubická bylinkářka Radka Svatošová.
Jak namáhat mozek, aby nezhloupnul? Křížovky a televize nestačí, radí lektorka paměti
Nechce se vám do nových věcí? Říkáte si, na tohle nemám, na to už nestačím, to je pro mladší? Podle certifikované trenérky paměti Lenky Svobodové nikdy není pozdě začít trénovat mozek.
Mravín je o sto let starší, zjistil zahradník, který ve volném čase studuje rodokmeny
Zahradník Jaroslav Vintera nemá rád stereotyp. Proto se věnuje nejen zahradničení, ale i mnoha dalším koníčkům. V lednu hraje prim genealogie a přestavba historické usedlosti. V únoru nastoupí množení denivek. V březnu se začnou rodit kůzlata na farmě, kterou založil se se svou ženou. No a pak ho čeká kontrola jím vysázených alejí starých odrůd stromů, které najdete po celém kraji.
Dálniční policie v Pardubickém kraji hledá posily. Ženy jsou vítány
Policie ČR zformovala nové Dálniční oddělení Městec. Vzniklo v souvislosti s nedávno dokončeným úsekem dálnice D35 z Časů do Ostrova. Za tři roky navíc plánuje Policie ČR otevřít dálniční oddělení v Opatovci. Proto policisté hledají nové lidi do svých řad.
Po Vánocích chce žít zdravě každý. Jak vydržet? Uvařte si pohanku bez pachuti
Po vánočním obžerství se mnoho lidí snaží ozdravit jídelníček a získat lepší stravovací návyky. Restaurace se zdravou výživou i posilovny jsou plné lidí. V pardubické Pohance takovým lidem přezdívají ledňáčci. Podle spolumajitelky této restaurace se zdravou výživou Ivy Pohankové ale tito strávníci vydrží maximálně do února.
Slušné sbírce autíček předchází slušná sbírka vědomostí o nich, vypráví chrudimský sběratel
Když o někom řeknete, že sbírá autíčka, tak si nejspíš představíte sbírku tzv. angličáků. Ale existuje mnoho dalších typů, o které sběratelé svádějí boje. Například Josef Beneš z Chrudimi sbírá autíčka v měřítku 1:20 nebo 1:43. Ve své sbírce má stovky veteránů od českých firem, ale i zbrusu nové kusy.