Peníze a vliv
28. březen 2023

Poslechněte si podcast: Žádný armagedon se v ekonomice nekoná. Nevidíme problémy firem splácet úvěry, říká bankéř Juchelka

Ačkoliv výhled ekonomiky loni po vypuknutí války na Ukrajině a s tím spojené energetické krize a zdražování nevypadal dobře, situace zatím letos nijak drastická není. Podle generálního ředitele Komerční banky Jana Juchelky banky nezažívají žádný velký problém se schopností klientů splácet své úvěry. Banka také na základě vlastních prognóz na rozdíl od státních institucí čeká letos mírný růst ekonomiky, zhruba o osm desetin procenta.

25:10

Peníze a vliv

Vydává: Český rozhlas

Zásadní témata ze světa financí, obchodu a průmyslu představují v podcastu Českého rozhlasu Plus analytička Jana Klímová a editor Antonin Viktora.

Web

Včera 25:24

Dělení firem podle návrhu lex ČEZ není obvyklé a vyvolá spory o ústavnost, tvrdí právníci

Nový zákon o přeměnách obchodních společností a družstev, přezdívaný lex ČEZ 2, může narazit u Ústavního soudu. V pořadu Jany Klímové Peníze a vliv to řekli dva právníci, Petr Kališ z mezinárodní právní kanceláře Cerha Hempel a bývalý člen legislativní rady vlády, právník z Univerzity Palackého v Olomouci Petr Bezouška. Ministerstvo spravedlnosti to ale odmítá. „Navrhovaná právní úprava je v souladu s ústavním pořádkem České republiky,“ tvrdí mluvčí resortu Vladimír Řepka.

Před týdnem 24:16

Česko ve světě proslavilo pivo. Víno budou znát až kvůli hádce o nulovou daň, zlobí se pivovarníci

Hospodští i pivovarníci chtějí jednat s vládou o připravovaném zvýšení DPH na točené pivo. To má přejít od příštího roku ze sazby 10 procent na 21 procent a tím podražit o několik korun na půllitr. Považují to za nespravedlivé už proto, že zatímco s nimi se o opatření nikdo nebavil, vinařům vláda vyšla vstříc. V plánovaném úsporném balíčku, který má ozdravit zadlužené státní finance, jim ponechala spotřební daň z vína na nule.

Před 2 týdny 25:50

Poslanec Bernard: Někdy zvítězí věci, které ekonom neumí vysvětlit

Stávková pohotovost, kterou kvůli dopadům vládního úsporného balíčku na zaměstnance a jejich rodiny vyhlásily v pondělí odbory, zatím vládní koalici neobměkčila. Podle jednoho z vyjednavačů balíčku, šéfa Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny za hnutí STAN Josefa Bernarda, nelze čekat v navržených opatřeních zásadní změny.

Před 3 týdny 28:39

Kandidáti na šéfa svazu průmyslu: Chce to nové jaderné bloky, zavést euro a zastavit emisní normu

Ještě nikdy nebylo kolem volby nového prezidenta Svazu průmyslu a dopravy tak živo. Posledních dvanáct let ho vedl podnikatel v dopravě Jaroslav Hanák, který odchází do penze. Při poslední volbě před čtyřmi lety neměl žádného soupeře. Letos o post „prvního lobbisty českého průmyslu“ usilují čtyři zkušení kandidáti.

2. květen 2023 24:55

Fotovoltaiku na střechu? Počítejte a počkejte na lepší ceny, o nic nepřijdete, radí energetik

Solární boom, který žene mimo jiné vzhůru poptávka majitelů rodinných domů po fotovoltaických panelech na střechu, letos sice pokračuje, začíná ale mírně ochlazovat. Zatímco největší energetická firma ČEZ loni lidem na střechy domů dodala přes čtyři tisíce elektráren, což je třikrát víc než v roce 2021, letos v prvním čtvrtletí je to zatím 1300 elektráren, což je meziročně dvojnásobek.

25. duben 2023 25:59

Návrh STAN na zvýšení daně z příjmů by státu vynesl 32 miliard navíc. Ekonomové našli téměř 60

Stát by mohl díky úpravám daně z příjmů od zaměstnanců vybrat o 30 až 60 miliard korun navíc, než kolik získává nyní. Nedopadlo by to přitom ani na chudé a nijak významně ani na střední třídu. Vyplývá to z právě dokončované studie s názvem Jak zachránit rozpočet a napravit nedostatky v danění příjmů, kterou zpracoval tým ekonomického institutu IDEA při CERGE-EI a společnost PAQ Research.

18. duben 2023 26:00

Léčba státních financí? Nový zákon o daních z příjmů a pryč s nostalgií vůči koruně

Úpravy sazeb spotřební daně nebo DPH, které plánuje vláda, sice mohou pomoci látat díry ve státním rozpočtu, není to ale dlouhodobé řešení pro vyrovnání každoročních stomiliardových schodků. Sáhnout by se mělo podle liberálního ekonoma a rektora Anglo-americké univerzity Jiřího Schwarze i do přímých daní fyzických osob. Bez toho uzdravit rozpočet nepůjde, uvádí v pořadu Jany Klímové Peníze a vliv.

11. duben 2023 25:44

Fousek: Pro moderní energetiku chybí zákony, dělá to z nás v Evropě skanzen

Česko má víc než dva roky zpoždění s legislativou, která by umožnila rozvoj moderní energetiky. To znamená například sdílení elektřiny z čistých zdrojů v rámci komunit nebo stavbu velkých bateriových úložišť či výroben vodíku, které by se mohly využívat k vyrovnávání celostátní energetické soustavy.

4. duben 2023 25:59

Šéf NKÚ Kala: Naše ekonomika neřízeně a plíživě přešla z tržní do silně závislé na dotacích

V Česku rychlým tempem roste strukturální deficit rozpočtu a zadlužování státu. Ve své výroční zprávě to píše Nejvyšší kontrolní úřad. Zpráva také doporučuje změnit postoj státu k dotacím, přičemž systém několika stovek dotačních titulů, které přerozdělují stovky miliard korun, úřad označuje za přebujelý a neřiditelný. Prezident úřadu Miloslav Kala v pořadu Jany Klímové Peníze a vliv řekl, že je nutné začít s dlouho odkládanými reformami.