MUDr.ování
Epizoda 112. duben 2022

Poslechněte si podcast: Začínáme 27. dubna

Rozhovory o zdraví se zdravým nadhledem. Publicistka Lucie Šilhová zpovídá lékaře a odborníky v podcastu MUDr.ování a s jejich pomocí hledá odpovědi na otázky, které zajímají většinu z nás. Každou středu v 11:00 na Proženy.cz. Startujeme 27. dubna.

00:33

MUDr.ování

Vydává: ProŽeny.cz

Rozhovory o zdraví se zdravým nadhledem. Publicistka Lucie Šilhová zpovídá lékaře a odborníky v podcastu MUDr.ování a s jejich pomocí hledá odpovědi na otázky, které zajímají většinu z nás. Poslouchejte mudrování s odborníky každou středu v 11:00 na ProZeny.cz

Web

Epizoda 42Před čtyřmi dny 33:20

Poradí si s afty či opary, s rýmou umí zázraky: Jak fungují homeopatika a pro koho se hodí

Už je to více než třicet let, co byla homeopatie prohlášena ministerstvem zdravotnictví za lékařskou metodu. Pořád o ní ale panuje spousta mýtů a nepřesných informací. Co je vlastně principem homeopatické léčby a na které neduhy zabírá lépe než prostředky západní medicíny?

Epizoda 41Před týdnem 28:55

Co se děje s pamětí po padesátce a jak vzniká opilecké okno aneb Vše o mozku a jeho spolehlivosti

Přiznejte se, kolikrát jste už dneska hledali brýle nebo jste chtěli něco udělat, a vzápětí jste zapomněli, co to bylo? Paměť si s námi pohrává od rána do večera a umí být pěkně šálivá. Na to je třeba dát pozor hlavně při manželských hádkách.

Epizoda 40Před 2 týdny 28:55

Zdravotní patálie, jež trápí maminky na mateřské i svalnatce z posiloven

V noci vás budí bolest a přes den všechno padá z ruky. A začalo to přitom nenápadně. Koho by občas nebolely ruce, když tahá něco těžkého! Ale proč se nepříjemné pocity vrací, i když vezmete do ruky třeba jen skleničku s vodou?

Epizoda 39Před 3 týdny 30:13

Pomůže zrychlit metabolismus i bojovat proti nemocem. Jak na nás působí chlad a proč máme husí kůži

Nic tak nezahřeje jako svařák nebo grog. Ale pouze tehdy, když si ho dáte až doma po návratu z procházky nebo z lyží. Venku vám může alkohol naopak způsobit nepříjemné ztráty tělesného tepla. A vážně ho nejvíc utíká hlavou, tudíž nás maminky nutily nosit čepici oprávněně? Anebo to byl jenom trik, aby dosáhly svého?

Epizoda 384. leden 2023 28:50

Hubnutí se věnuje téměř 40 let. Co je, podle Ivy Málkové, klíčem k úspěchu, a kde mnozí chybují?

Shazování kilogramů není žádná věda. Protože kdyby byla, vědci by už dávno našli způsob, jak to udělat efektivně a jednoduše. Takhle se musíme zase spolehnout nejvíc sami na sebe. Cože je dobrá i špatná zpráva zároveň, protože náš dobrý úmysl a pevné odhodlání musí čelit záludným nástrahám.

Epizoda 3728. prosinec 2022 28:03

Umělé oplodnění: Rodiče si často chtějí zvolit pohlaví, o dárci vědí jeho základní charakteristiku

První české miminko roku 2023 se narodí už za pár dní. Možná to bude dítě, které přišlo na svět díky asistované reprodukci, takže nepřijde do zcela neznámého prostředí. V podobě embrya už tady na návštěvě bylo, a nejspíš se s pár lidmi „seznámilo“ ještě dřív než s vlastními rodiči.

Epizoda 3621. prosinec 2022 29:05

Bobr k večeři a hrášek v bramborovém salátu jako předmět hádky: Tradice (nejen) vánočních jídel

S hráškem, anebo s jablkem? Se šunkou, anebo s gothajem? Co rodina, to jiný druh bramborového salátu, Co Vánoce, to rozepře, který je ten správný. Jediné, na čem se nakonec dokážeme shodnout, je, že do bramborového salátu patří brambory. To ostatní budí vášně, které není radno podceňovat.

Epizoda 3514. prosinec 2022 27:11

Proč po 50 rostou chlupy tam, kde nemají, co jsou pigmentové skvrny a dá se s tím vším něco dělat?

Po padesátce by si žena měla rozmyslet, zda bude mít zadek, anebo vrásky, říkají s nadsázkou odborníci na krásu. To však nejsou jediné atributy přibývajícího věku, s nimiž se musí ženy – ale nejen ony - potýkat. Jako by to nestačilo, kromě vrásek se na pokožce začínají objevovat další prapodivné útvary.

Epizoda 347. prosinec 2022 35:18

Nepodceňujte dávkování léků i časové rozestupy: Jakému riziku se může pacient vystavovat?

Každý z nás v lékárně ročně utratí necelou tisícovku za volně prodejné léky a další zboží, které nepodléhá lékařskému předpisu. Nejsou to ale zbytečně vyhozené peníze? Někdy ano. Třeba tehdy, když lék kombinujeme se stravou, která jeho účinky úplně vyruší. To je pak skutečně lepší mlsat třeba lentilky. Na těch si aspoň pochutnáme.

Epizoda 3330. listopad 2022 25:22

Koleno: I superman mezi klouby má svá slabá místa

Lyžařská sezóna klepe na dveře a naše kolena se začínají trochu bát. Na lyžích totiž není nouze o rotační pohyby, které těmto kloubům nesvědčí. Že nelyžujete a můžete být v klidu? Nenechte se mýlit, k poranění menisku můžete přijít třeba i při přesouvání se z gauče do postele.