Zprávy ČRo Ostrava
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Začínají Dny NATO. Své umění ukáže nad Mošnovem i americká pilotka stíhačky F-35A

Více než 90 letounů, tisícovka kusů pozemní techniky, ale také dlouhé kolony aut a ucpané silnice. To všechno bude ode dneška až do neděle 23. ročník Dnů NATO na mošnovském letišti u Ostravy.

01:36

Zprávy ČRo Ostrava

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Moravskoslezském kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Dnes 00:20

Žáci mohou navrhnout maskota a logo pro olympiádu dětí a mládeže

Moravskoslezský kraj vyhlásil soutěž o logo a maskota olympiády dětí a mládeže. Ta se bude v Ostravě konat za dva roky. Do soutěže se mohou hlásit žáci a studenti základních a středních škol. Autor vítězného návrhu získá odměnu 10 tisíc korun.

Dnes 01:42

Ostravští vědci vyvíjejí nové průmyslové materiály šetrnější k životnímu prostředí

VŠB-Technická univerzita Ostrava vyvíjí nové materiály, které by měly zmírnit dopady průmyslové výroby na životní prostředí. Škola na vývoj získala téměř půlmiliardovou dotaci. Výzkum má přinést lepší materiály i technologie. Výroba by tak spotřebovala méně surovin i energie.

Včera 02:01

Razová na Bruntálsku bude muset kvůli nové čistírně a kanalizaci výrazně omezit výdaje

Razové na Bruntálsku hrozí výrazné omezení chodu obce. Vesnice nedaleko přehrady Slezská Harta musí postavit novou čistírnu a kanalizaci, aby odpadní vody neznečistily přírodní zdroj. I když obec získá dotace, na část stavby si bude muset půjčit a na dlouhé roky se zadlužit. Ze svého bude muset dát necelých dvacet, přitom její roční rozpočet je 12 miliónů korun.

Včera 02:01

V krizových centrech přibývá mladých lidí, kteří nevidí smysluplnou budoucnost

Čeká je dospělost a oni se jí bojí. Mluví o tom, že raději spáchají sebevraždu. Krizové centrum pro děti a rodinu pro Moravskoslezský kraj má v posledním roce už stovky takových klientů. Terapeuti to přičítají tomu, že covid vystřídala válka a hned po ní ekonomická krize. Mladí lidé to podle nich vnímají jako setrvalý pád dolů a nedovedou si představit zlepšení.

Před dvěma dny 02:02

Na Javorovém v Beskydech roste nová budova stanice Horské služby

Horská služba bude mít na Javorovém vrchu novou stanici za 16 milionů korun. Roste na místě té původní a už se rýsuje její podoba. Hrubé stavbě chybí jen střecha. Přes zimu už chtějí zedníci pracovat na interiérech. Služebna na Javorovém je jedna ze čtyř v republice, kde záchranáři slouží nepřetržitě po celý rok. Zatím provizorně využívají pokoje v tamní horské chatě.

Před třemi dny 00:17

Festival loutkových divadel nabídne v Ostravě vystoupení 23 souborů

Festival loutkových divadel Spectaculo Interesse nabídne v Ostravě od 1. do 6. října vystoupení celkem 23 souborů z Francie, Německa, Itálie, Rakouska, Slovinska, Polska, Slovenska a České republiky. Přehlídku od roku 1995 pořádá Divadlo loutek Ostrava (DLO).

Před třemi dny 01:55

Těrlicko má nové sportoviště za 20 milionů. Dostává ale kvůli němu pokuty a nesmí ho používat

Obec Těrlicko řeší řadu problémů s novým sportovištěm. Tréninkové hřiště pro mladé fotbalisty a terénní cyklistickou dráhu za více než 20 milionů dostavěli v létě. Teď za to dostávají pokuty od České inspekce životního prostředí a hrozí jim i vracení dotace od státu. Podle současného starosty se chyby staly před jeho nástupem do funkce. Jeho předchůdce tvrdí, že času na dořešení všech povolení měl dost.

Před čtyřmi dny 02:04

V Ostravě je 31 škol se sociálně znevýhodněnými žáky. Stát hledá cestu, jak jim zlepšit budoucnost

Celkem 31 základních škol v Ostravě zařadil Národní pedagogický institut mezi sociálně znevýhodněné. Žáci tam pocházejí z vyloučených lokalit nebo z chudých či jinak ohrožených rodin. Stát jim teď pomáhá posunout tyto žáky k lepší budoucnosti. V celkem čtyřech stovkách škol v Česku podporuje asistenty ve třídách, doučování, odpolední kroužky, ale taky třeba to, aby se i chudé děti ráno nasnídaly.

Před čtyřmi dny 02:00

OBRAZEM: Jak se před více než půl stoletím stavěl důl ČSM na Karvinsku

Od zahájení těžby na dole ČSM na Karvinsku v tomto roce uplyne 55 let. Dnes je to už poslední černouhelná šachta, která je pořád ještě v provozu, ale její začátky nebyly vůbec jednoduché. Na vlastní kůži to zažil Vladimír Špok. Byl u hloubení prvních metrů jámy.

Před čtyřmi dny 01:56

Lidé hledají nižší ceny potravin u farmářů nebo automatů na mléko

Litr mléka za 18 korun, kilo brambor za 22kč, sáček zelí za 15. Při dnešních cenách potravin mohou lidé ušetřit nákupem přímo u farmářů. Ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku mají dokonce automat na zelí. Pravděpodobně první v Česku. Denně prodají asi 20kg. Vytížený je i tamní mlékomat.