Pod kontrolou
7. září 2020

Poslechněte si podcast: Začíná podcast Pod kontrolou. Poslouchejte, jak antikoncepce ovlivňuje naše vztahy a sex

Ve čtvrtek 17. září startuje na Radiu Wave série Pod kontrolou. V příbězích sedmi mladých lidí otevírá téma ochrany proti početí a toho, jak antikoncepce ovlivňuje naše těla, sex a vztahy. Setkáváme se se dvěma páry a třemi singles, kteří používají různé metody ochrany před početím. Někdo je zodpovědný, někdo riskuje a někdo to tají, ale všichni nakonec antikoncepci nějakým způsobem řeší.

04:30

Pod kontrolou

Vydává: Český rozhlas

Pod kontrolou je podcastová série o antikoncepci, sexu a vztazích. Ve třech dokumentech sledujeme, jak otázka kontroly početí ovlivňuje životy a vztahy sedmi mladých lidí. Proč a jak antikoncepci řeší? Komu v otázkách kontroly sexu věří? Jak otevření jsou k zásahům do svých těl? Jak se v jejich přístupu k antikoncepci odráží společenské stereotypy, náboženství a generační názorové posuny v otázkách feminismu nebo ekologie?

Web

1. říjen 2020 17:45

Pod kontrolou 3: Říkali nám, ať s tím počkáme po svatbě. Jak to teď ale máme dělat?

„Když jsem sex před svatbou s někým řešila, třeba u zpovědi, tak mi kněz říkal: za chvíli se vdáváš, tak už to neřeš, pak už to bude v pořádku,“ popisuje pokusy o řešení sexu a antikoncepce mladá katolička Zuzana. „Teď už jsem teda vdaná, ale pořád mi nikdo neřekl, jak to mám vlastně dělat?!“ O tom, jak mladý katolický pár řeší plánování rodičovství, je třetí dokument ze série Pod kontrolou.

1. říjen 2020 45:10

Antikoncepce jako etická a environmentální otázka. Metoda plodných dnů zajímá ekology i katolíky

V posledním díle série o antikoncepci, sexu a vztazích rozebíráme metodu sledování plodných a neplodných dnů. Tu používají z etických důvodů třeba věřící katolíci, ale také lidé, kteří mají z různých důvodů blízko k přírodě. Rozebíráme také to, proč je konvenční antikoncepce problematická pro věřící katolíky. A přinášíme environmentální pohled na užívání konvenční hormonální antikoncepce.

24. září 2020 23:43

Pod kontrolou 2: Buď jsem měl zatím štěstí, nebo jsem neplodnej. S kondomem mám problém

„Bylo to pro mě zvláštní, ale často si mysleli, že kondom budu mít já. Nebo automaticky očekávali, že beru antikoncepci. Nejhorší argument měl kluk, který mi řekl, že bych to měla jít koupit já, protože přece chráním hlavně sebe.“ V druhém dokumentu série Pod kontrolou sledujeme příběhy tří singles: Petr má nepřekonatelný odpor k prezervativům, Johana se odhodlává k používání pesaru. Karolína otěhotněla přes pilulku a od té doby striktně trvá na kondomech.

24. září 2020 40:44

Jak pilulky mění tělo a psychiku a jaká antikoncepce je feministická?

„Některé studie tvrdí, že hormonální antikoncepce sexualitu žen nemění. Zároveň je ale řada žen, které tvrdí, že pociťují výrazné změny,“ říká sexuoložka a psychoterapeutka Petra Vrzáčková. V druhé debatě série Pod kontrolou rozebíráme zdravotní a psychické, ale také společenské souvislosti různých metod ochrany před početím. „Až do konce 80. a začátku 90. let se většina lidí v Československu spoléhala na přerušovanou soulož,“ popisuje socioložka Kateřina Lišková.

17. září 2020 39:25

Kdo je zodpovědný, když antikoncepce selže nebo uškodí? Jak řeší mladí Češi a Češky antikoncepci

„Zatímco žena je plodná několik dnů v měsíci, u mužů se tvoří desítky milionů spermií denně, proto je to s antikoncepcí pro ně těžší,“ říká v diskuzi série Pod kontrolou urolog Jan Novák. S gynekoložkou Radkou Gregorovou a Dagmar Krišovou z Konsentu se ale shoduje v tom, že ochranu před početím by měl pár řešit společně. Jaká rizika a pozitiva mají různé metody pro ženy a pro muže a jak se v ordinacích komunikuje o bolesti? Kdo je zodpovědný, když antikoncepce selže?

17. září 2020 24:17

Pod kontrolou 1: Tělísko mě nejdřív bolelo, teď už ho cítí jen partner

„Jakou beru antikoncepci, je moje věc. S partnerem jsem neřešila to, co budu používat, ale to, na co se má připravit, že se bude dít,“ říká Terezie. Přestože už je rok šťastně vdaná a svému manželovi důvěřuje, otázku antikoncepce drží pevně ve svých rukou. Poslechněte si první díl podcastové série Pod kontrolou o antikoncepci a vztazích. Jak přechod z hormonálních pilulek na nehormonální tělísko zasahuje do vztahu mladého manželského páru?