Zprávy z Vysočiny
11. květen 2023

Poslechněte si podcast: Začíná jedna z největších poutí v Česku. Stovka atrakcí bude bavit lidi ve Žďáru nad Sázavou

Ve Žďáru nad Sázavou začíná ve čtvrtek květnová pouť. Podle pořadatelů patří k největším v republice a provozovatelé atrakcí, kteří na ni pravidelně jezdí, ji řadí k nejvýznamnějším termínům ve svých pracovních kalendářích.

01:43

Zprávy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každou hodinu vám přinášíme čerstvé zprávy. Relaci vysíláme vždy v celou hodinu. Zpravodajský maraton ráno doplňujeme krátkým přehledem vždy v půl.

Web

Včera 02:01

Umělecky vyzdobenou ulice Jana Masaryka si můžou lidé v Jihlavě užít bez aut dnes naposledy

Rozsáhlá pouliční výstava s názvem Skrze Jana Masaryka v Jihlavě ve čtvrtek končí. Ještě naposledy si tak lidé mohou užít umělecký a kulturní program. Pak se na pestře vymalovanou silnici znovu vrátí běžný provoz.

Včera 02:20

Školní obědy od září na řadě míst na Vysočině zdraží, ceny porostou až o pětinu

Většina školních jídelen na Vysočině v minulých měsících musela zvýšit studentům ceny jídel. Za školní obědy teď dávají rodiče středoškoláků v průměru 33 korun.

Včera 02:22

Nevzhlednou požární nádrž mění v Kališti na Jihlavsku na koupaliště

Na horké dny a plné pláže čekají malá venkovská koupaliště. V Kališti na Jihlavsku si letos lidé vůbec poprvé zaplavou přímo na návsi.

Před dvěma dny 01:35

Správnou reakci při smyku i prudkém brždění cvičily řidičky na polygonu v Jihlavě

Ženy za volantem reagují jinak než muži. Asociace autoškol České republiky proto pro ně uspořádala v Jihlavě první akci Women Start Driving.

Před dvěma dny 01:47

Část ukrajinských uprchlíků si musí do konce června najít nové ubytování

Do 1. července si řada ukrajinských uprchlíků bude muset najít nové bydlení. Začne totiž platit takzvaný Lex Ukrajina V. Tento zákon například dělí uprchlíky na takzvané nezranitelné a zranitelné, mezi které patří děti, senioři, matky s dětmi do šesti let nebo invalidé.

Před dvěma dny 01:49

Včely byly letos na jaře méně aktivní, při opylování je nahradil jiný hmyz

Zimu letos v Česku nepřežilo čtvrt milionu včelstev. To je zhruba 38 % ze všech zazimovaných. Postihla je infekční varoáza a hlavně dlouhá zima a deštivé, chladné jaro.

Před dvěma dny 01:41

62 eskymáckých obratů za 5 minut – kajakář Tomáš Behúň vytvořil v Pelhřimově nový český rekord

Zkoušeli jste někdy v kajaku takzvané eskymáky - to znamená obraty hlavou dolů do vody a zase zpátky? Tomáš Behúň z Olomouce je v tom nejlepší v republice a předvedl to v Pelhřimově.

Před třemi dny 02:17

Přibyslav a další obce zřejmě přijdou o možnost umístit psa do dvou nejbližších útulků

Přibyslavské technické služby řeší, kam budou v budoucnu umisťovat opuštěné psy. Doposud měly dvě možnosti - útulek v Polné a útulek Mírovka u Havlíčkova Brodu. Brzy ale zřejmě nebude ani jedna.

Před třemi dny 02:54

Žďár nad Sázavou bojuje proti vizuálnímu smogu

Vedení Žďáru nad Sázavou nechce takzvaný vizuální smog v ulicích. Dosud podporoval pořizování méně křiklavých a jednodušších poutačů. Teď plánuje zakázat reklamu ve veřejném prostoru, která nebude v souladu s městským manuálem.

Před třemi dny 02:06

Hokejisté jihlavské Dukly jsou plné přípravě na novou sezonu, připojili se k nim i dva junioři

Jihlavští hokejisté se chystají na další prvoligovou sezonu v azylu. Tentokrát je nečekají domácí zápasy ve dvou městech, ale všechny odehrají v Pelhřimově. Je docela možné, že se na ledě ukáží také dva aktuálně nejmladší hráči na soupisce. Nedávno totiž s Duklou podepsali profesionální smlouvy mladí junioři Šimon Báťa a Matěj Vovsík.