11. červen 2021

Poslechněte si podcast: Začíná Euro 2020. Turnaj postrádá duch doby, z českých fotbalistů dělá turisty

Letošní mistrovství Evropy bude netradiční hned v několika ohledech. Pod názvem Euro 2020 se odehraje v roce 2021. O pořadatelství se podělí hned jedenáct měst v jedenácti státech. A jedním z nich je i ázerbájdžánské Baku, takže se evropský šampionát uskuteční i v Asii.

25:33

Tribuna

Vydává: Český rozhlas

Sportovní magazín Radia Wave. Vojtěch Jírovec, Vojtěch Ondráček a Martin Vait komentují, jak se sportovní dění odráží ve společnosti – a naopak. Pohledy daleko za branky, body a vteřiny.

Web

Před třemi dny 28:52

Český fotbal jde znovu na to. Jak bude vypadat nová sezona na domácích trávnících?

Český fotbal se po dvouměsíčním odpočinku probudil do nové sezony a hned první kolo ukázalo, že třicátý ročník téhle sportovní telenovely bude mít znovu celou řadu vzestupů, pádů, nečekaných zvratů, dojemných momentů i intrikaření. V čem bude aktuální sezona jiná než ty předchozí a kam se český fotbal posune?

Před 2 týdny 26:10

Vidět Tour de France je zážitek. O dost bláznivější, než si myslíte

Tak jako každý červenec se i ti, kteří obvykle o kolo ani nezavadí, stali tak trochu cyklistickými experty. Ve Francii totiž právě vrcholí Tour de France. Jak to na slavném závodě vypadá, nebo přesněji řečeno jak to vypadalo v minulém týdnu v Alpách přímo na slavných stoupáních Galibier a Alpe d’Huez, nám prozradil Vojta Jírovec.

1. červenec 2022 22:30

Cyklistům znovu začíná Tour de France. Na start slavného závodu ale musí do Dánska

Závod, který je ve skutečnosti mnohem hlubší sportovní událostí a jehož vítěz oblékne žlutý dres, znovu startuje. Tour de France 2022 je na začátku a po následující tři týdny ji budou uhranutě sledovat fanoušci z celého světa. Proč je Tour pořád takovým magnetem a jak to vypadá na prahu letošního ročníku?

17. červen 2022 29:36

Triumf českého MMA. Je vítězství Jiřího Procházky nové Nagano, nebo zbytečný hype?

Český MMA zápasník Jiří Procházka v Singapuru porazil Brazilce Glovera Teixeiru a vybojoval pro Česko první mistrovský pás v prestižní organizaci UFC. Po návratu domů jej přivítalo zaplněné náměstí Svobody v Brně. Kde se bere takový zájem o Procházku a MMA? Proč je jeho úspěch doma částečně zpochybňován a v některých médiích takřka ignorován? Do Tribuny nám vše přišel poodhalit režisér, scénárista, ale taky sportovní novinář Ondřej Erban, který o Procházkovi chystá film.

3. červen 2022 27:55

Úspěch české cyklistiky. Italský závod Giro d’Italia není jen předkrm k Tour de France

Zatímco čeští hokejisté dosáhli v neděli prvních medailí po desetiletém půstu, v Itálii vrcholilo letošní Giro d’Italia. Jak slavný závod probíhal, jak to na něm vypadalo během sobotní klíčové etapy a proč Giro není jen předkrmem před červencovou Tour de France?

20. květen 2022 26:50

Vítězství fotbalových pragmatiků. Plzeň má ligový titul, i když jí jen málokdo věřil

Domácí fotbalová sezona je u konce. Titul získala Plzeň, na kterou by si před startem sezony vsadil jen málokdo. Jak toho tým Michala Bílka dosáhl? A co triumf Západočechů vypovídá o stavu domácího fotbalu?

13. květen 2022 18:41

Hra gentlemanů, nebo hospodská zábava? Snooker je především sport, kterému vládne jeho legenda

Mnozí jej považují jen za povalečskou zábavu v hospodách. Snooker ale patří v Británii k nejsledovanějším sportům a své příznivce má po celém světě. A Ronnie „Raketa“ O’Sullivan, který si nedávno připsal rekordní sedmý titul světového šampiona, představuje jednu z nejzářivějších osobností v historii sportu.

6. květen 2022 15:49

Nejen slavná gymnastka. Čáslavská ukázala, že politika a lidské hodnoty ke sportu patří

V tomto týdnu jsme si připomněli výročí narození druhé nejlepší sportovkyně v československé historii, alespoň tedy podle ankety Českého olympijského výboru. Věra Čáslavská, která by se dožila osmdesáti let, ale nebyla pouze vítězkou sedmi olympijských medailí. Legendární gymnastka se pro své občanské postoje během Pražského jara a normalizace stala také velkým morálním symbolem.

22. duben 2022 27:43

Šachisty vyřazují za šíření ruské propagandy. Za šachovnici se ale nehrne ani mistr světa Carlsen

Na podzim Magnus Carlsen jasně uhájil titul šachového mistra světa. Je o několik měsíců později a chystá se další velký turnaj – tentokrát v něm půjde o to, kdo bude příštím vyzyvatelem norského šampiona. Do příprav však zasáhla agrese Ruska na Ukrajině, kvůli jejíž podpoře přišel o účast ruský velmistr Sergej Karjakin. Kdo ho nahradí a jak si šachový svět ví nebo neví rady se sportovními sankcemi?

1. duben 2022 28:16

Mistrovství světa už zase bez Čechů? To, kdo zrovna sedí na lavičce, na tom nic nezmění

Čeští fotbalisté budou počtvrté za sebou scházet na mistrovství světa. Přitom když před rokem reprezentace došla až do čtvrtfinále evropského šampionátu, vypadalo to na světlé zítřky českého fotbalu. Proč k tomu nedošlo? Kde byl zakopaný pes a nebyl jím náhodou trenér Jaroslav Šilhavý?