Zprávy pro Plzeňský kraj
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Žáci ze základních škol v Plzni se seznamují s etiketou

Jak správně pozdravit kamaráda a jak dospělou osobu? A co si obléci do divadla? I to se momentálně učí žáci v plzeňských základních školách, a to díky městské organizaci Krašovská Aktivity centrum.

03:42

Zprávy pro Plzeňský kraj

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější informace o dění v regionu, doma, ve světě a ve sportu. Součástí jsou i dopravní zprávy.

Web

Dnes 03:48

Borská přehrada se opět pyšní plovoucím vánočním stromkem

Hladinu vodní nádrže České údolí neboli Borské přehrady v Plzni opět rozzáří vánoční stromek. Čtyřmetrový kužel ozdobený světelnými řetězy zde pluje už podruhé.

Včera 03:06

Západočeská galerie v Plzni představuje autora, který se převážně věnoval ilustracím pohádek

Výstava nese název Václav Karel: obrazy, ilustrace, pohádkový svět. Instalována je v přednáškovém sále Západočeské galerie v Plzni a představen je průřez umělcovou tvorbou. K prohlédnutí jsou Karlovy ilustrace českých pohádek, ale také jeho rané malby.

Včera 03:13

Opravené silnice a most v Luženicích na Domažlicku už slouží řidičům

Řidiči v obci Luženičky, konkrétně v části Luženice, u Domažlic se mohou radovat. Nový povrch mají v jejich obci dvě silnice III. třídy, a to ve směru z Luženic do Domažlic a také z Luženic do Horšovského Týna. Opravený je i mostek a vjezdy do přilehlých nemovitostí.

Včera 03:36

Hospic svatého Lazara v Plzni pořádá on-line benefiční aukci

Pořídit si nějaké umělecké dílo nebo šperk a zároveň tak pomoci. Přesně to umožňuje už pátý ročník on-line benefiční aukce pro Hospic svatého Lazara v Plzni, která byla právě spuštěna.

Včera 02:59

Muzeum ve Stříbře zve na vánoční výstavu. Cukroví nejíst! Je ze sádry

Ve stříbrském muzeu mají novou výstavu, jmenuje se Zimní čas je tu zas a nainstalovali ji Jarmila Straková a Jiří Sauko.

Před dvěma dny 03:02

Dárci věnovali plzeňskému útulku pro zvířata rekordní částku

Útulek pro zvířata v nouzi v Plzni na Borských polích opět po roce otevřel sbírkovou pokladnu, do které přispívají Plzeňané a další návštěvníci. Letos lidé darovali do kasičky i na účet rekordních více než 330 tisíc korun.

Před dvěma dny 03:37

Sociálním službám rostou provozní náklady, ve hře je změna úhradové vyhlášky

Vysoké ceny pohonných hmot netrápí jen přepravní společnosti nebo dopravní podniky, ale také terénní sociální služby. Auta jsou přitom pro jejich fungování a dojíždění za klienty domů zásadní.

Před třemi dny 03:36

Proslulý betlém z pórobetonových tvárnic ve Zruči-Senci se opět rozrostl

Na mnoha místech republiky můžeme v době předvánoční a vánoční vidět různé betlémy. Asi nikoho nepřekvapí papírový, keramický nebo dřevěný. Ve Zruči-Senci na severním Plzeňsku jsou ale originální – mají betlém z pórobetonových tvárnic.

Před třemi dny 03:36

Plzeňská teplárenská chce navýšit ceny o 50 až 60 %. O zdražování se bude rozhodovat 12. prosince

Obyvatelům Plzně hrozí, že se jim v příštím roce prodraží teplo. Plzeňská teplárenská požaduje navýšení cen o 50 až 60 procent, ačkoliv ještě na konci srpna veřejnost v oficiální tiskové zprávě ujišťovala, že nic takového neplánuje.

Před čtyřmi dny 03:30

V Přešticích se pracuje na obnově kostela Nanebevzetí Panny Marie, práce přinesly zajímavé objevy

Opravy začaly loni v září a nyní jsou zhruba v polovině. Jak uvedla projektová vedoucí plzeňské diecéze Iva Fictumová, hotová je elektroinstalace a vnitřní výmalba, v presbytáři je restaurovaná nástropní freska a také mramorování na stěnách. Dosavadní práce přinesly i velmi zajímavý objev – v kapli sv. Barbory byly nalezeny ostatky matky někdejšího českobudějovického biskupa a také rodáka z Plzně Josefa Ondřeje Lindauera.