Zprávy z jižních Čech
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Začalo první kolo prezidentských voleb. Na speciálních stanovištích mohli hlasovat lidé s covidem

Ani jeden volič v Českých Budějovicích nevyužil možnost hlasovat při prezidentských volbách na speciálním drive-in stanovišti. Místo sloužilo pro lidi, kteří jsou kvůli covidu v izolaci. Stanoviště mělo zázemí na parkovišti v areálu krajských silničářů. Drive-in místa byla připravená také v dalších šesti jihočeských okresních městech.

01:26

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Dnes 02:26

Čistíren odpadních vod u Orlíku přibývá. K tomu, aby z nádrže zmizely sinice, to ale stále nestačí

Zhruba 330 tun čistého fosforu ročně přiteče podle posledních výzkumů do Orlické přehrady. Kvůli tomu se během letních měsíců přemnoží sinice a na mnoha místech je koupání v nádrži zdravotním rizikem. Většině obcí z nejbližšího okolí se za posledních 15 let podařilo vybudovat vlastní čistírnu odpadních vod. Stále ale existují takové, které ji nemají, třeba Albrechtice nad Vltavou.

Včera 02:30

Bleší trh a spousta pěny. Nevšední bylo předávání pololetního vysvědčení v Cehnicích

Úplně poprvé v životě dostali prvňáčci na základních školách vysvědčení. Sice zatím jen pololetní, ale to neubralo na výjimečnosti. Důvod k obavám nemuseli mít malí žáci v Cehnicích na Strakonicku. První půlrok školní docházky zvládli skvěle, a tak dostali všichni dobré známky.

Včera 03:26

Oblečení začala šít doma v obýváku. Teď zaměstnává sto lidí a našla partnera, který firmu posune dál

Textilní firmu Unuodesign, která vyrábí dětské oblečení a prodává látky, založila Petra Plemlová z Tábora doma v obývacím pokoji, když po nemoci manžela musela sama uživit čtyři děti. Teď má roční obrat v desítkách milionů korun a chce podnik posunout dál. Našla investiční fond, který má získat majetkový podíl 70 procent.

Včera 03:15

Uprostřed klidné osady Hory u Lipna má vzniknout parkoviště pro karavany. Místní jsou proti

Obyvatelé i chataři se snaží zabránit výstavbě karavanových stání v osadě Hory u Horní Plané na Českokrumlovsku. Obávají se hluku, zvýšené dopravy i dopadů na životní prostředí. Petici podepsalo přes 250 lidí. Podle investora se ale místo bude využívat jen pro krátkodobá stání a vliv na místní bude minimální.

Před dvěma dny 02:14

Zájem o fotovoltaiku se za dva roky zvýšil čtrnáctkrát. O vlastní výrobu elektřiny usilují i města

Obrovský nárůst zájmu o instalaci fotovoltaických elektráren evidují energetici. Za dva roky se na území spravovaném EG.D zvýšil čtrnáctkrát. Navíc by se mělo zjednodušit povolování staveb obnovitelných zdrojů.

Před dvěma dny 02:35

Kavárna, kurty na volejbal i hřiště pro děti mají vyrůst za křižovatkou Diamant v Budějovicích

Vybudování nového letního volnočasového areálu je jednou z hlavních priorit vedení Českých Budějovic pro tento rok. Vyrůst má za křižovatkou Diamant na levém břehu řeky Vltavy u cyklostezky, která vede do Českého Vrbného. Naváže na přístup k vodě a mola, která tam město vybudovalo už dříve. Radnice chce první část areálu otevřít už letos.

Před třemi dny 02:26

Blíží se jarní prázdniny, žákům a studentům v prvních okresech začnou 6. února

Už za týden začínají žákům a studentům v prvních okresech jarní prázdniny. Míst v příměstských táborech, které pořádají různé organizace, rychle ubývá. Například v českobudějovickém Domě dětí a mládeže byly všechny čtyři úplně plné během dvou týdnů. Děti se tam během jarních prázdnin můžou věnovat zvířatům, technice i výtvarnému umění.

Před čtyřmi dny 01:16

Písek prodá domy s průchodem propojujícím Velké náměstí a Palackého sady

Písek prodá domy na Velkém náměstí a v Palackého sadech propojené průchodem, na čtvrtečním jednání to odsouhlasili zastupitelé. Prodej se uskuteční i přesto, že město koupilo domy zhruba před půl rokem, tedy za celkovou cenu třicet milionů korun.

Před pěti dny 02:24

Po 150 letech mizí mezi Soběslaví a Roudnou na Táborsku staré koleje

Na opuštěném železničním náspu vznikne cyklostezka. Její součástí má být i historický most v Klenovicích, který ale stavbu komplikuje.

Před šesti dny 01:53

Špatné základy a bourání stropů brzdí a prodražují stavbu domova pro seniory

Výstavba domova pro seniory v Písku má zpoždění. Práce v Sovově ulici začaly už před půl rokem. V novém sociálním zařízení vzniknou pokoje pro téměř šedesát seniorů a také velkokapacitní kuchyň. Stavební firma doufá, že se zpoždění podaří dohnat po oteplení.