Epizoda 5726. únor 2021

Poslechněte si podcast: Za zprávy se platí. Znamená australský zákon konec otevřeného internetu?

Austrálie jako první země schválila zákon, podle kterého může vládní arbitr Facebooku a Googlu stanovit, kolik mají platit za zprávy na internetu. Zákon ale vyhovuje jen silným vydavatelům, na malé nemyslí, říká Dávid Tvrdoň.

43:39

Stopáž

Vydává: Seznam Zprávy

O technologiích, společnosti a vším mezi tím. Podcast pro ty, které zajímá, kam se za uplynulý týden posunul svět big tech, ale nemají čas neustále sledovat Twitter. Připravuje Jan Kordovský. Vychází každý pátek na Seznam Zprávách.

Web

Epizoda 123Před čtyřmi dny 30:13

USA po zákazech potratů: Mohou ženy zradit jejich menstruační aplikace?

"To, že se dnes nemáme čeho bát, ještě neznamená, že nám naše digitální stopy v budoucnu nezkomplikují život," říká odborník na kyberbezpečnost a datový novinář Jan Cibulka.

Epizoda 122Před týdnem 30:15

Hádka o podcast Kecy a politika je blamáž. Exodus autorů se ale nekoná

S nástupem předplatitelských platforem typu Substack, Gazetisto nebo Patreon se nabízí otázka, nakolik novináři ještě potřebují zázemí, které jim poskytují velké redakce, když se mohou nechat platit přímo svými čtenáři či posluchači. Hostem Stopáže je Jakub Jetmar z Mediář.cz.

Epizoda 121Před 2 týdny 36:47

Politici o klimatické změně teď nemluví, žaloba ale může být zlom

V Česku chybí někdo, kdo by se rozhodl vyslovit, že klimatická změna je téma. Vždy se to nějak zamaže tím, že „máme rádi přírodu“. Kromě dekarbonizace bude třeba řešit i energetickou bezpečnost, říká Ondráš Přibyla z organizace Fakta o klimatu.

Epizoda 120Před 3 týdny 24:40

Apple toho moc nepředvedl. Kam kráčí nejhodnotnější technologická firma?

Vývojářská konference Applu WWDC je obvykle jednou z technologických událostí roku. Nejhodnotnější firma světa ale místo revolučních nových produktů tento týden ukázala spíše drobná vylepšení, která nejvíce pocítí koncoví uživatelé.

Epizoda 11927. květen 2022 31:59

Instagram opět kopíruje TikTok. „Ten má ale deset let náskok,“ říká expert

Instagram, sociální síť ze skupiny Meta (dříve Facebook), pokračuje v kopírování úspěšných funkcí od konkurence. Nově od začátku května testuje novou podobu hlavní stránky, která je výrazněji zaměřená na krátká videa a nápadně připomíná TikTok.

Epizoda 11820. květen 2022 33:23

Muskovi se prodražuje nákup Twitteru & Krypto crash v přímém přenosu

Kovbojka o převzetí sociální sítě Twitter pokračuje. A kromě technologických akcií padá i hodnota kryptoměn. V dnešní Stopáži uslyšíte hned dva rozhovory.

Epizoda 11713. květen 2022 37:46

Apple posílá iPod do důchodu. Hudební svět změnil víc než Spotify

„iPod byl revoluční v kombinaci úžasného softwarového a hardwarového nápadu. Ovlivnil návyk, který podle mě pokračuje dodnes – místo desek se dnes častěji poslouchají jen jednotlivé tracky,“ říká kulturní editor Jonáš Zbořil.

Epizoda 1166. květen 2022 41:37

Pro samořiditelná auta Elona Muska bude centrum Prahy oříšek

„Zavedené automobilky měly strach, že jim v oblasti autonomie může trochu ujet vlak a přeskočí je ‚rychlejší‘ startupy. Po několika incidentech se ale zdá, že autonomie nejvyšší úrovně hned tak nebude možná,“ říká Jiří Matas.

Epizoda 11529. duben 2022 33:05

Twitterové detektivování i oblíbená metoda novinářů. Co to je OSINT?

„Vyšetřování z otevřených zdrojů vyžaduje trpělivost a pečlivost. Novináři využívající OSINT identifikovali třeba pachatele sestřelení letu MH17 nebo vrahy Sergeje Skripala,“ vysvětluje novinář Pavel Kasík v podcastu Stopáž.

Epizoda 11422. duben 2022 39:18

Lidé šetří, konkurence stoupá. Netflixu poprvé ubyli předplatitelé

Netflix, dosavadní král internetových seriálů a filmů, tento týden poprvé významněji klopýtl. Investorům při prezentaci čtvrtletních výsledků přiznal, že od něj odcházejí předplatitelé.